Хто до нас з мечем прийде - того покарає Зевс: П'ять фактів про "олімпійське перемир'я"

Традиція припинення війн на період проведення Олімпіади зародилася ще в давнину та за час свого існування пройшла чимало випробувань

Фото з відкритих джерел

У Генеральній асамблеї ООН проголосували за резолюцію, що закликає держави-члени дотримуватися перемир'я на час Олімпіади.

Сама Олімпіада, як відомо, пройде з 9 по 25 лютого 2018 року у Пхенчхані (Південна Корея). Враховуючи наявність "під боком" агресивного сусіда в особі Північної Кореї та її лідера, Кім Чен Ина, важливість дотримання давньої традиції "олімпійського перемир'я" багаторазово посилюється.

Талісмани Олімпіади 2018 Фото з відкритих джерел

Очевидно, це розуміють і в ООН, де, приймаючи резолюцію, розраховують, що на період дії перемир'я у лідера КНДР пропаде бажання зайвий раз "позапускати ракети туди-сюди".

Наведені нижче факти допоможуть вам краще зрозуміти, що ж це за "олімпійське перемир'я" і чи є підстави сподіватися на його дотримання у ХХІ столітті.

Факт № 1

Традиція дуже давня і шанована

Друга назва "олімпійського перемир'я" - "екехейрія" (зняття зброї – грец.). Стверджується, що традиція походить з давнього міфу про Лікаона, сина Пеласга. Згідно з переказами, Лікаон, бажаючи, якомога краще прийняти і вшанувати богів, що раптово завітали до нього, зарізав і подав на стіл свого первістка Ніктима.

Задумку Лікаона не оцінив Зевс. Більш того, верховний бог Олімпу образився і розлютився, попутно перетворивши на попіл за скоєне і Лікаона, і його решту дітей. При цьому Зевс продовжував кидатися вогняними стрілами по місцю дії – Аркадії, доки його не заспокоїла богиня Гера, яка підняла руки в благанні.

Зевс ded mazay

Грецькі історики вважають, що священне перемир'я вперше встановив цар Еліди Іфіт наприкінці IX ст. до н. е. Перший договір був укладений ним зі спартанським законодавцем Лікургом і записаний на кам'яному диску.

Починаючи зі Стародавньої Греції, традиція перемир'я була однією з найбільш шанованих. Порушників дуже серйозно штрафували і, що ще жахливіше, позбавляли права участі у спортивних змаганнях і святах. Поки як мінімум штраф не сплатять.

Офіційно перемир'я починалося за 7 днів до відкриття Олімпіади і закінчувалося через 7 днів після закриття.

Факт № 2

Традицію порушували

Пафосний опис "олімпійського" або "священного" перемир'я може навести на думку, що традиція була така шанована, що її не порушували. Це не так.

Про штраф було згадано не просто так. Історики розповідають про випадок, коли солдати Філіпа Македонського пограбували подорожніх, які прямували на Олімпійські ігри.

Зрештою Філіпу довелося сплатити штраф і вибачитися перед потерпілими.

Також відомо про випадок, що стався у 420 р. до н. е. Тоді із списку учасників Олімпійських ігор були виключені представники Спарти, які під час дії перемир'я, мабуть, по інерції ("Це Спарта!" (с) ) взяли облогою місто Лепрею. У Спарті образилися на дискваліфікацію, і у відповідь захопили Олімпію, примусивши елейців укласти з ними договір про дружбу і взаємодію.

Кадр з фільму "300 спартанців" З відкритих джерел

У сучасні часи відомі випадки взаємних звинувачень в порушенні перемир'я між Вірменією і Азербайджаном у 2014 році, а також війна між Росією і Грузією в серпні 2008 року (під час Олімпіади в Пекіні).

Факт № 3

Традицію відроджували

Насправді, те, що ми спостерігаємо зараз, – так зване друге дихання традиції. Її офіційно відродили в 1993 році, коли в ООН була прийнята резолюція 48/11. У "Декларації тисячоліття" ООН, затвердженій у вересні 2000 року, тема перемир'я звучала так:

"Ми закликаємо держави-члени дотримуватися "олімпійського перемир'я", індивідуально і колективно, наразі і в майбутньому, і підтримувати Міжнародний олімпійський комітет в його зусиллях з підтримки миру та взаєморозуміння між людьми за допомогою спорту і втілення олімпійських ідеалів".

Фото з відкритих джерел

Іншими словами, в ООН вважають, що нині традиція "олімпійського перемир'я" повинна стати значущою частиною боротьби за мир.

Факт № 4

Традицію просували в маси

Заради популярності, що природно. Відомо кілька випадків цікавих ініціатив щодо "олімпійського перемир'я".

Цікавий випадок стався в 2000 році, на Олімпіаді в Сіднеї. Тоді під час церемонії відкриття представники Південної та Північної Кореї йшли на стадіон разом під одним прапором. Це було перше олімпійське змагання, де дві відокремлені частини країни йшли пліч-о-пліч.

Korea Times

У 2006 році, під час зимової Олімпіади в Турині спортсмени й офіційні особи продемонстрували підтримку "олімпійського перемир'я", розписавши одну з трьох стін, розташованих у трьох олімпійських селах.

У 2011 році член Палати лордів Майкл Бейтс подолав понад 3 тисячі миль з Олімпії до Лондона на підтримку втілення в життя "олімпійського перемир'я". Його подорож розпочалася в квітні 2011 року і закінчилася в лютому 2012 року.

Факт № 5

Світ продовжують намагатися об'єднувати за допомогою спорту

В умовах воєн, відкритих претензій, анексій, хизування ядерною зброєю та іншими ракетами спорт може стати тим фактором, який допоможе бодай на деякий час зупинитися і подумати над тим, що відбувається довкола.

Гімнастки з Північної та Південної Кореї фотографуються разом Фото з відкритих джерел

Іншими словами, саме з допомогою спорту нації намагаються привести до діалогу. Однією із складових такого діалогу є "олімпійське перемир'я" – час, коли необхідно зосередитись не на війні, а на спортивних результатах. І показати, хто кращий не на полі бою, а на стадіоні.

Новини за темою: Олімпіада: Україна отримає медаль Ігор-2012 через дискваліфікацію росіянок

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів