"UKRAINIAN PEOPLE" ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ЖУРНАЛ

 

Меценат, громадський діяч і ветеран АТО, він завжди залишається бізнесменом. І знає, як використовувати гроші, щоб вони приносили не лише прибуток, але й допомагали покращувати життя людей. Разом з тим Сергій має свої прості та водночас глибокі моральні принципи, що, нажаль, не зовсім характерні для сучасного українського бізнесу. У своєму інтерв’ю він розповів про труднощі, з якими може зіткнутись підприємець в Україні, поділився рецептом успіху та назвав умови, за яких Україна може стати економічно успішною державою.

 

З чого, на ваш погляд, складається успіх? Чи існує взагалі якийсь універсальний рецепт успіху?

 

Рецепт успіху існує. По-перше, це віра в Бога, з якої витікає віра в себе. Віра в те, що людина з Божою поміччю здатна досягти будь-якої мети, якщо від неї буде користь іншим. Друга складова успіху – наполеглива праця на шляху до мети. І третя, але певно чи не найважливіша запорука успіху, – це наявність чіткої цілі. Стародавній мислитель Сенека казав: "Коли людина не знає, до якої пристані вона простує, для неї жоден вітер не буде попутним". Якщо ми хочемо чогось досягти, потрібно чітко визначити ціль. Вона повинна відповідати вашій вірі, вашим цінностям і вашим вподобанням. Тоді ціль надасть вам крила, а її досягнення зробить вас щасливим! Тож підсумуємо: три складових успіху – це віра, праця та планування.

 

 

Що б ви порадили молодим підприємцям України, які знаходяться на самому початку свого бізнес-шляху?

 

Наберіться терпіння і запам’ятайте цей момент назавжди. Початок шляху – це хвилюючий час. Потім, коли все стане, як має бути, а бізнес набуде сталості і буде певним, все буде інакше. Такого драйву, як на початку, більше ніколи не буде. І ще раджу і бажаю: наберіться здорового педантизму, коли справа стосується створення та реалізації ваших планів. Навіть найкращий, ідеальний, але нереалізований план гірше навіть самого найгіршого, але втіленого у життя. Завжди дійте! Краще шкодувати за тим, що зробив, ніж за тим, на що не наважився. Коли є дія, є досягнення мети. Також порекомендую бути ефективними – кожного дня робіть те, що наближає вас до вашої мрії. Із цих щоденних дій, як із цеглинок, ви збудуєте будинок під назвою "Мрія". 

 

 

Ведення бізнесу в Україні має свою специфіку. З якими його особливостями чи труднощами вам довелося зіткнутися? І як ви їх подолали?

 

Я двадцять років у бізнесі. Тому яких тільки труднощів я не бачив! Починаючи з проблем з регістрацією бізнесу, закінчуючи глобальною світовою кризою. У бізнесмена є обов’язок – працювати в тих умовах, що є прямо зараз. А умови постійно змінюються, тому бізнес постійно трансформується, тому він постійно розвивається. У наших реаліях потрібно бути готовим до всього, потрібно бути гнучким та адаптивним. І необхідно постійно вчитися – отримані знання та навички завжди допоможуть. Мені довелося зіткнутися із глобальною фінансовою кризою декілька разів, а оскільки мій бізнес працює у сфері фінансів, довелось переформатувати свій бізнес із фінансових установ на фізичних осіб. Тобто раніше я працював із фінансовими установами та банками. Але криза одразу вдарила найсильніше саме по ним! Багато фінустанов та банків, як ви пам’ятаєте, взагалі припинили свою діяльність. Вектор моєї компанії було змінено, і ми почали успішно працювати з бізнесами та громадянами. Бізнесмен має вміти пристосовуватись до нових умов, він має мислити нестандартно, бути здатним на якісь нові ходи, іноді діяти від протилежного. Тільки тоді ви отримаєте перемогу!

 

 

В продовження попереднього питання. Якими особливостями України можна скористатися бізнесмену собі на користь? Які напрямки приваблюють закордонних інвесторів? Та які напрямки вигідно та цікаво розвивати у майбутньому?

 

На сьогодні Україна є відкритим ринком. Головна перевага – величезна кількість грошей, що знаходиться на руках у громадян та у бізнесі. Українці вкладають кошти вкрай обережно. Часто гроші просто "лежать" на рахунках, або ж навіть зберігаються готівкою у сейфі чи у банківських комірках. Інший напрям – це проекти, в які інвестор може вкласти гроші. Величезна кількість проектів (причому вкрай гідних та корисних, відпрацьованих проектів!) потребують фінансування. Вибирати є з чого, і вибирати потрібно. Закордонних інвесторів приваблює агропромисловий сектор та IT. З останнім все взагалі цікаво: у нас найкращі в світі спеціалісти, що за помірну ціну генерують свій програмний продукт.

 

 

Фінансова грамотність… Останнім часом ми дуже часто чуємо цей вираз. Що це таке, і який рівень фінансової грамотності у нашому бізнес-середовищі?

 

Фінансова грамотність – це культура поводження з грошима. На жаль, сьогодні вона у нас на дуже низькому рівні. Розуміння того, що робити з грошима, яку користь вони можуть принести, які їх властивості, які особливості їх використання, – вкрай низьке. Причому як серед бізнесу, так і серед всього населення. Люди користуються грошима на власний ризик і розсуд, і нерідко роблять це, відверто кажучи, бездумно. Наша компанія проводить семінари, тренінги, бізнес-сніданки – заходи, спрямовані на підвищення фінансової грамотності українців. Бо необережне поводження з фінансами приводить до їх втрати. Коли людина навчається, втрати стають меншими і зникають. Як наслідок – формується успішніше суспільство, у якому легше існувати. І в якому значно зручніше вести свій бізнес.

 

 

Зараз участь у соціальних проектах та меценатство – майже невід’ємний атрибут українського підприємця рівня вище середнього. Можливо, для когось – це просто PR чи "заділ" на майбутню політичну кар’єру, або ж банально інструмент для проведення фінансових махінацій. Яка частка тих, хто займається цим щиро?

 

Частку я, звісно, не рахував, та й не моя робота – визначати тих, хто займається цим нещиро. Скажу за своє оточення. Без зайвого шуму та висвітлення, учасники нашого BestInvetments Club всі займаються благодійною діяльністю. І ми не кричимо про це на кожному кутку. Я вважаю, що на благодійності "піаритись" просто не можна і негідно. Але… коли ти є меценатом, твоє меценатство може обернутися проти тебе. Я відчув це на власному досвіді. Я допоміг одній із шкіл для тих, хто погано чує та не розмовляє при православному храмі. Як наслідок – серія негативних публікацій у пресі. Не всім подобається, що ти меценат. Потрібно бути обережним з інформацією. Декому у нашій країні така діяльність не до вподоби, їм потрібно кероване населення, яким можна маніпулювати. Коли у людей є достаток, ними важче маніпулювати. Благодійні справи подобаються далеко не всім, але, як каже мій знайомий отець Григорій: "Якщо ти потерпів за якусь справу, то це добра справа. Добрі справи не залишаються безкарними". 

 

 

Ви працюєте у сфері консалтингу. Наскільки вона розвинена в Україні? Чи звертаються до вітчизняних консалтингових фірм справді "крупні риби" українського бізнесу, чи все ж таки віддають перевагу закордонним спеціалістам?

 

 

На жаль, наші "риби", причому і крупні, і середні, і навіть мілкі рідко звертаються за послугами консалтингу. Причому, як до вітчизняного, так і до зарубіжного. Хоча у розвинених країнах це звичайна практика. Там взагалі не вкладають гроші без розмови з консультантом. Наведу аналогію: якщо хочеш водити автівку, спочатку навчись цього у інструктора, отримай права. А гроші – це значно складніша річ, ніж автомобіль. Інвестування – це справа, що потребує досвіду та певних компетенцій. А в нас кожен краще за всіх знає, як поводитись з грошима. І це призводить до справжніх фінансових пожеж. Горять людські долі, горить бізнес, горить економіка. Навіть долі цілих націй та держав згорали у цьому вогні. Тому консалтинг – це дуже важлива справа. Звісно, в Україні цій сфері потрібно рости і рости. Але правильне поводження з грошима – це необхідна складова фінансово незалежного, успішного і економічно стабільного суспільства.

 

 

У своїй роботі ви розмежовуєте поняття "бізнес", "політика", "мораль"?

 

Поняття "бізнес" та "політика" у мене ґрунтуються на поняттях "віра" та "мораль". Для мене віра, сім’я, команда, люди – понад усе. І вже з цього витікають усі мої бізнесові і політичні рішення та амбіції. Жодного рішення, яке б не опиралось на мої моральні цінності, я не приймаю.

 

 

Які б зміни у законодавстві ви провели задля того, щоб ведення бізнесу в Україні стало прибутковішим та простішим?

 

Перш за все, я змінив би податкове законодавство! Воно в нас дуже заплутане. Його необхідно спростити до кількох податків для всіх учасників системи оподаткування. І це б дало змогу працювати "в білу". Я учасник руху підприємців "Білі починають і виграють!", мій бізнес повністю "білий". Це дає впевненість і можливість спокійно спати, жити і працювати.

 

 

Який вплив технологічного розвитку на розвиток бізнесу? Як ці процеси проходять в Україні?

 

Прийшов час високих технологій. Якщо бізнес не використовує досягнення науки і техніки, він сходить нанівець. Це стосується і онлайн-технологій. Якщо тебе немає в Інтернеті – тебе немає ніде. Наша група компаній працює на ринку фінансів. Без фінтеху обійтися неможливо. Тому, на мій погляд, у нашій групі компаній зірка фінтеху – "Фінстрім". Ця програма дозволяє повністю керувати фінансами, перевіряти позичальника, його майно та бізнес, робити висновки та рейтинги за лічені години після отримання онлайн-заявки, в автоматичному режимі. Також це дозволяє інвесторам у онлайн-режимі оперативно відстежувати стан своїх інвестицій та проектів, у які їх було вкладено, та отримувати інформацію про нові можливості з розміщення коштів. Високі технології увійшли в наше життя, і без них зараз бізнес неможливий. 

 

 

Ваш прогноз на майбутнє… Які шанси має Україна для того, щоб стати економічно успішною державою?

 

Україна має на це всі шанси! У нас величезна родюча територія. У нас найвигідніше геополітичне положення. І найголовніше – в нас розумна, талановита та працьовита нація. На багатьох міжнародних заходах українці отримують найкращі оцінки та грантові вкладання у свої проекти. Я ще не був на такому заході, де б українці не отримали грант на розвиток своєї справи. Але мене турбує те, що це все проходить не у нас, а за кордоном. Що здібні люди отримують визнання не у нас, у Києві, а "там". Там нас шанують більше, ніж ми шануємо себе. Якщо ми повірмо в себе і почнемо розвивати внутрішнього інвестора, ми обов’язково станемо економічно успішною і процвітаючою країною!