Фото з відкритих джерел

Багато водії-новачки не бачать істотної різниці між програмами КАСКО і ОСАГО, оскільки обидва види страхового захисту "спрацьовують" у випадку ДТП. При цьому в обов'язковому порядку необхідно оформляти тільки автоцивілку, тоді як на добровільній страховці авто можна і зекономити. Чи варто витрачати гроші на два поліса?

Ключові відмінності КАСКО і ОСАГО

Страховка КАСКО захищає автомобіль страхувальника. Якщо машина отримає пошкодження в аварії, власник поліса не буде платити за її ремонт. У разі викрадення або тотального знищення авто страхова компанія виплачує велику грошову компенсацію. У перелік ризиків крім ДТП включені і інші події: стихійні лиха, пожежі, вибухи, вандалізм, падіння предметів і зіткнення з перешкодами. 

Важливі моменти:

  • коли "спрацьовує" — після зазначеного в договорі події, яка сталася під час руху або стоянки;
  • розмір відшкодування — залежить від збитків, а також від наявності/відсутності лімітів і франшиз, максимальна сума не перевищує вартості автомобіля;
  • терміни виплат — в середньому не більше 7 днів з дня подання заяви;
  • хто платить — своя страхова компанія;
  • скільки коштує — залежить від наповнення програми, в середньому 5–7% від оціночної вартості авто; при розрахунку КАСКО страховик враховує "вік" машини та орієнтується на статистику по конкретній марці. 

Поліс не покриває збиток страхувальнику, а постраждалим з його вини третім особам. Захист "спрацьовує" тільки після ДТП і не поширюється на інші події. Страхова компанія виплачує компенсації іншим учасникам аварії за пошкоджені транспортні засоби і майно, а також за шкоду здоров'ю та життю.

Важливі моменти:

  • розмір відшкодування — по поліцейському протоколу: до 130 тисяч грн по майну, до 260 тисяч грн з фізичного збитку, за Європротоколом: до 50 тисяч грн за ТЗ;
  • якщо збиток вище ліміту — страхувальник доплачує різницю або використовує добровільну автоцивілку ДДО (дозволяє збільшити ліміт);
  • термін виплат — до 90 днів з моменту подачі заяви;
  • хто сплачує потерпілій стороні — страхова компанія винуватця або своя СК (якщо бере участь у системі прямого врегулювання).

КАСКО і ОСАГО при ДТП

У разі ДТП можуть "спрацювати" обидві захисту або тільки один поліс — в залежності від обставин і рішення страхувальника. Якщо водій порушив ПДР, страховка КАСКО покриє ремонт свого авто, а автоцивілка забезпечить виплату компенсацій невинним учасникам аварії. Якщо водій дотримувався правила, матеріальні збитки покриє або ОСАГО винного учасника ДТП, або свій поліс КАСКО. 

При відсутності тілесних ушкоджень і провини в ДТП страхувальник може вибрати оптимальний спосіб страхового захисту. КАСКО виграє перед автоцивілкою за рахунок короткого терміну виплат (7 днів проти 90) та більшого розміру страхової суми. Якщо матеріальні збитки не "вміщаються" в ліміт по ОСАГО, автовласникові не доведеться вибивати гроші з винуватця через суд. Страховик компенсує всі збитки за вирахуванням франшизи, а потім самостійно врегулює ДТП з іншим учасником аварії і його СК.

Відшкодування по ОСАГО варто вибрати в тому випадку, якщо страховка винуватця повністю покриває нанесений автомобілю шкоди. Таким чином, можна знизити вартість повного КАСКО на наступний рік, отримавши знижку за беззбитковість (відсутність страхових випадків).