Фото з відкритих джерел

Світлодіодні лампи все частіше стають метою покупки споживачів з різним рівнем доходу. Чим приваблюють led лампи і в чому їх перевага перед пропозиціями інших видів?

Світлодіодна лампа: що це

Відомі до появи світлодіодних ламп елементи забезпечували освітленість за рахунок таких процесів, як нагрівання металевої спіралі до високих температур, зміна температури газу або ртуті, що заповнюють простір. Led  лампи працюють завдяки наявності в конструкції невеликих пристроїв – діодів, які складаються з кристалів.

Light Emitting Diode представлені джерелами освітлення різної потужності, форми, розміру, з різними цоколями, діапазоном колірної температури, ступенем стійкості до зовнішніх впливів, ціною. Їм властивий тривалий експлуатаційний термін, вони не виділяють в процесі роботи шкідливі речовини, споживають невелику кількість електроенергії. Чим ще відрізняється світлодіодна лампа від інших джерел світла?

Фото з відкритих джерел

Світлодіодні лампи VS лампи розжарювання

Всі відмінності світлодіодних лампочок від звичних дешевих ламп розжарювання пов'язані з їх конструкцією. У першому варіанті світло забезпечується завдяки роботі кристалічних діодів, у другому – із-за нагріву металевої спіралі. Лампа розжарювання розрахована в середньому на 1000 годин роботи, після чого "перегорає" і вимагає заміни. Термін служби світлодіода – 100000  годин.

Енергоспоживання ламп розжарювання досить висока. При цьому, практично 90% енергії йде на нагрівання елемента, і тільки 10% – на освітлення. На користь ламп розжарювання говорить їх ціна – у більшості випадків купити таке джерело можна за кілька гривень.

Люмінесцентні лампи Led: що краще

Ще один затребуваний споживачами варіант джерел світла – люмінесцентні лампочки. На відміну від світлодіодного елемента, конструкція такої лампи передбачає заповнення порожнини люмінофором. Такі джерела  споживають набагато менше електрики, ніж лампи розжарювання і служать довше (від 2 тис. до 20 тис. годин). Ціна їх вище, але менше, ніж вартість світлодіодних ламп.

Головна відмінність від лід – шкода, заподіяна світлом таких ламп. У процесі роботи лампа блимає, оскільки дуже чутлива до перепадів напруги в мережі. Мерехтіння впливає на органи сприйняття і сприяє погіршенню зору.

Люмінесцентні лампи містять ртуть у кількостях, небезпечних для здоров'я людини та навколишнього середовища (від 10 мг на лампу). До того ж, за весь термін роботи вигоряє люмінофор, що стає причиною поступового "згасання" лампочки (зменшення світловіддачі після середини експлуатаційного терміну).

Аналогічні проблеми притаманні і ультрафіолетовим лампочкам.

Галогенні лампи: крихкість і нагрівання

Галогенні лампи були на піку популярності. Але при широкому поширенні світлодіодів попит на них суттєво знизився. Причина – висока крихкість виробів і сильний нагрів корпусу. Термін служби галогенок становить в середньому 4000 годин (проти 100 тис для світлодіодів). Сильний нагрів може стати причиною пожежі або опіку. Led  лампи навіть при тривалій роботі не нагріваються.

Енергозберігаючі лампи: головний конкурент

"Економки" близькі світлодіодних світильників за багатьма показниками, серед яких:

  • низьке енергоспоживання;
  • хороша яскравість;
  • тривалий термін служби.

Але є і значні відмінності. Енергозберігаючі лампочки мають не дуже привабливий зовнішній вигляд за рахунок великої колби. Для розігріву такому елементу потрібен час (загоряється лампочка не відразу). До того ж, під час роботи “экономкам” притаманне ледь помітне мерехтіння, що викликає роздратування і втому органів зору.

Основний мінус світлодіодних ламп – їх ціна. Але він сповна компенсуються тривалістю й надійністю роботи, а також високими показниками безпеки.