Президенту України доведеться втрутитися в ситуацію навколо найбільшого українського агрохолдингу Ukrlandfarming Олега Бахматюка. Про це заявив заступник глави парламентської фракції "Блоку Петра Порошенка" Олексій Гончаренко.

"Я хочу, щоб зараз ця ситуація нарешті-то вирішилася. Вирішилася на користь країни, зі збереженням вітчизняного товаровиробника", - зазначив Гончаренко.

Нагадаємо, три тижні тому прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив, що не допустить тиску з боку Національного банку на найбільших вітчизняних виробників. Глава уряду, зокрема, згадав автомобільний завод "АвтоКрАЗ" Костянтина Жеваго та агрохолдинг Ukrlandfarming Олега Бахматюка. Проте вже 1 лютого Печерський суд у рамках розслідування справи про видачу Нацбанком рефінансування банку "Фінанси та Кредит" наклав арешт на майно "АвтоКрАЗ", що випускає вантажні автомобілі і броньовики для армії та Нацгвардії.

Володимир Гройсман доручив розробити рішення проблеми "АвтоКрАЗ" і Ukrlandfarming Офісу щодо залучення та підтримки інвестицій. Передбачалося, що спільно з НБУ й урядом сторони зможуть досягти компромісу, який дозволить виробникам вирішити питання реструктуризації заборгованості перед Нацбанком. Однак з боку керівника офісу Даніеля Білака так і не озвучено, яким чином та в які терміни буде виконувати завдання, поставлене головою Кабміну.

"Немає жодних повідомлень. Минулої сесійної п'ятниці я направив депутатський запит на цю тему на ім'я прем'єр-міністра. Чекаю відповіді", - говорить Олексій Гончаренко.

Зазначимо, глава НБУ Валерія Гонтарева заявила, що з боку власника Ukrlandfarming Олега Бахматюка навіть не робилися спроби провести реструктуризацію заборгованості. Хоча сам бізнесмен заявив, що в 2014 році було підготовлено та підписано протокол про виведення VAB Банку з критичного стану шляхом його докапіталізації. Документ було узгоджено з прем'єром Арсенієм Яценюком, головою НБУ Валерією Гонтаревою і главою Мінфіну Олександром Шлапаком. Бахматюк готовий був вкласти в банк 200 млн доларів, але "реалізацію цього покрокового плану було зірвано".

Екс-міністр фінансів Олександр Шлапак підтвердив слова Бахматюка. За його словами, власник VAB Банку дійсно пропонував Нацбанку план капіталізації фінустанови. Відповідний документ розглядався в 2014 році на рівні уряду і НБУ.

"Документ передбачав участь держави в докапіталізації VAB Банку за умови внесення основної суми самим власником банку", – пояснив Шлапак. Відповідаючи на питання, чому провести докапіталізацію (і врятувати) банк не вдалося, екс-міністр підкреслив, що ключову роль у цьому відіграла позиція керівництва Національного банку.

"Я бачив це (заяву Шлапака, - ред.). Підтверджуються слова Бахматюка", - коментує Олексій Гончаренко.

За словами Гончаренка, уряд має запропонувати план виходу з ситуації, тупикової ситуації, коли робота найбільших виробників фактично блокується керівництвом Нацбанку.

"Я дочекаюся відповіді від прем'єр-міністра на депутатський запит, і тоді подумаємо. Але, в принципі, ситуація важлива і, цілком можливо, що президенту треба буде втручатися", - заявив депутат.

Нагадаємо, 17 січня 2017 року власник найбільшого агрохолдингу України Ukrlandfarming бізнесмен Олег Бахматюк звернувся до президента і прем'єр-міністра з проханням втрутитися в конфлікт з головою Національного банку України (НБУ) Валерією Гонтаревою.

"Уже більше 2,5 року Ukrlandfarming відчуває перманентні спроби рейдерського захоплення, інформаційних і юридичних атак, фінансовий та правовий тиск з боку НБУ, що може істотно позначитися не тільки на діяльності компанії, але і на стані економіки держави", - йшлося у зверненні.