banner banner banner

Ядерна зброя в обмін на ніщо: Що написано в Будапештському меморандумі

Перепалка "Ви порушили Будапештський меморандум – Ми не порушували Будапештський меморандум" між Україною і Росією триває вже три роки і навряд чи найближчим часом завершиться

AP Photo

Вкотре про Будапештський меморандум заговорили 15 січня. На прес-конференції в Москві очільник Міністерства закордонних справ Росії Сергій Лавров сказав таке:

"Нагадаю, що ми так і не застосовували та не погрожували Україні ядерною зброєю, тому жодного порушення меморандуму не сталося. А паралельно з меморандумом Україна в окремій заяві взяла на себе зобов'язання не заохочувати расистські, неонацистські тенденції".

Таким чином, крім звичайних запевнень в тому, що Росія нічого не порушувала, Лавров додав новий підхід, суть якого у натяку на те, що меморандум порушила саме Україна.

Виходячи з цього пригадується бородатий анекдот: "Якщо нічого не допомагає – прочитайте інструкцію". В цьому випадку під час різноманітних дискусій і суперечок про порушення чи непорушення меморандуму йдеться про потребу вивчення матчастини – а саме тексту меморандуму.

Тому ми і заглянули в текст, а також вирішили зібрати деякі деталі та коментарі щодо цього документа. Все для того, щоб краще розуміти загальну картину.

Отже, хто підписував меморандум, що в ньому написано, як його трактують, і що таке "прокляття Міттерана". Почнімо, мабуть, з першого.

Хто і коли підписував Будапештський меморандум

Меморандум (від лат. memorandum — буквально: те, про що слід пам'ятати) - багатостороння угода, що описує загальну лінію дії. Такий документ ще називають "договором першого рівня", за яким повинні бути юридично сильніші й обов'язкові для сторін-підписантів угоди.

Підписання міждержавного документа відбулося 5 грудня 1994 року. Під ним поставили підписи тодішні лідери України, США, Росії та Великої Британії: Леонід Кучма, Білл Клінтон, Борис Єльцин і Джон Мейджор.

Ще два учасники Договору про нерозповсюдження ядерної зброї – Франція і Китай – зробили заяви, але не поставили підписи під документом.

Що в ньому написано

Фото з відкритих джерел

Попри акцентування Лаврова лише на одному з пунктів документа, їх (пунктів) там значно більше. Аж п'ять зобов'язань:

  1. Поважати незалежність, суверенітет та чинні кордони України відповідно до принципів Заключного акта ОБСЄ;

Тобто: ніколи, ніколи, ніколи не піддавати сумніву кордони України, встановлені з моменту отримання країною незалежності. НЕ з моменту "референдуму" у Криму, про що нещодавно заявив голова російського МЗС.

  1. Утримуватися від погрози силою або її застосування проти територіальної цілісності та політичної незалежності України і ніколи не застосовувати жодне озброєння проти України, окрім як з метою самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН;

Тобто йдеться не тільки про ядерну зброю, про що говорив Лавров. Ключове словосполучення – "жодне озброєння", тобто все-все-все озброєння Росія зобов'язується НЕ застосовувати.

  1. Відповідно до принципів Заключного акту ОБСЄ утримуватись від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною її суверенних прав та таким чином забезпечити собі хай там які переваги;

Тобто: Не шантажувати Україну, ну, наприклад, заявами "ми вам відключимо газ".

  1. Домагатися негайних дій з боку Ради Безпеки ООН з метою надання допомоги Україні як державі-учасниці Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, що не володіє ядерною зброєю, в разі, якщо вона стане жертвою акту агресії або об'єктом погрози агресії із застосуванням ядерної зброї;

Тобто: Не ветувати резолюції в Радбезі, спрямовані на надання допомоги Україні.

  1. Не застосовувати ядерну зброю проти України як держави-учасниці Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, що не володіє ядерною зброєю, крім як у випадку нападу на них, їхні території або залежні території, їхні збройні сили або їхніх союзників такою державою, що діє спільно з державою, яка володіє ядерною зброєю або пов'язаною з нею союзною угодою.

І ось той самий пункт, на який посилається Росія.

Фото з відкритих джерел

Загалом: Росія виділила один з пунктів, про який постійно згадує. Україна в особі глави МЗС україни Павла Клімкіна нагадує про всі інші пункти договору, який було порушено.

"Порушила і надалі порушує п. 1 Будапештського меморандуму, яким зобов'язувалася поважати незалежність, суверенітет та чинні кордони України. Росія порушила і надалі порушує п. 2 меморандуму, де вона підтвердила, що жодна її зброя ніколи не буде використовуватися проти України", – прокоментував він заяви Лаврова, додавши, що і пункт 3 про економічний тиск "порушується постійно протягом кількох останніх років".

Втім, є ще одна причина, яку називають в Росії як аргумент в контексті невиконання меморандуму.

Це ратифікація. А точніше те, що документ не був ратифікований жодною зі сторін. І щодо цього теж виникають суперечки. У Росії стверджують, що, таким чином, документ взагалі недійсний.

Опоненти цієї позиції кивають на останнє речення в тексті меморандуму, яке має такий вигляд: "Цей меморандум буде чинним з моменту підписання". НЕ ратифікації.

Тут же варто згадати пункт 1 статті 12 Віденської конвенції про право міжнародних договорів: "Згода держави на обов'язковість для неї договору виражається шляхом підписання договору представником держави, якщо: a) договір передбачає, що підписання має таку силу".

Був, до речі, ще один аргумент, висловлений президентом Росії Володимиром Путіним. Про те, що після революції в Україні з'явилася нова держава, з якою РФ нічого не підписувала. Однак цей аргумент на сьогодні благополучно забуто.

Коментарі та "прокляття Міттерана"

Франсуа Міттеран "РИА Новости"

Учасник переговорного процесу, колишній посол США в Україні Стівен Пфайфер:

"В англійському тексті меморандуму є слово "assurances", тобто "запевнення в підтримці", але не "guarantees". Це важлива відмінність. Наприклад, наші союзники по блоку НАТО мають гарантії безпеки. Південна Корея і Японія, з якими у США укладено договори про спільну оборону, мають гарантії. У випадку України ми говоримо про запевнення. Це менш сильне слово. По-друге, в меморандумі не був прописаний механізм дій, крім звернення до Ради безпеки ООН, якщо проти України буде застосовано ядерну зброю".

Колишній міністр оборони і екс-секретар РНБО України Євген Марчук:

"Лавров просто нахабно обманює журналістів, сподіваючись, що ніхто не загляне у оригінал тексту. Не тільки ядерну, а жодну їхню зброю ніколи не буде використано проти України - тобто потрійне зобов'язання".

І все ж зрештою слабкість Будапештського меморандуму сьогодні вже відкрито визнають. У той же час окремі експерти стверджують, що на той момент це був найкращий варіант, якого могла домогтися Україна.

"На той момент це максимум того, що українська дипломатія могла витиснути зі своїх партнерів. Взагалі меморандум — це договір першого рівня, за яким повинні були послідувати двосторонні, юридично обов'язкові для сторін документи. У результаті все закінчилося підписанням лише політично обов'язкового документа без прописаних механізмів відповідальності", - резюмував директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський.

"У 1994 році я приїжджав до Франції, і президент Міттеран сказав мені: "Синку, не вір цьому меморандуму, тебе обдурять". Це історія, розказана на вересневому форумі YES екс-президентом України Леонідом Кучмою.

Він же зазначив, що зрештою так і сталося.

korrespondent.net

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>