Брифінг НАЗК. Архівне фото.
НАЗК

Законодавство про роботу НАЗК парламенту пропонують переписати - ввести щорічну перевірку роботи агентства, передбачити можливість відставки одного чи усіх членів НАЗК, дозволити агентству створити мережу із щонайбільше семи “філіалів” в регіонах.

Йдеться про законопроект №6387, його ініціаторами стали шість нардепів на чолі із позафракційним Віктором Чумаком. До групи законотворців входять представники БПП - Наталія Новак і Мустафа Найєм, позафракційні Юрій Дерев'янко та Борислав Береза, заступник голови фракції "Батьківщина" Сергій Соболєв.

Новий конкурс і новий склад НАЗК

Нацагентство із запобігання корупції працює недовго, але погано - це вже зрозуміло, вважають автори законопроекту. Тому процедуру конкурсного відбору треба змінити і обрати новий склад НАЗК. Як?

У складі конкурсної комісії з відбору членів НАЗК керівника Нацдержслужби замінити на особу, визначену уповноваженим ВР з прав людини (наразі - Валерія Лутковська).

Новини за темою: Жінка, яка зводить з розуму високопосадовців, через яку вони не сплять ночами

Громадські об’єднання, які можуть висувати кандидатів до складу конкурсної комісії, повинні мати підтверджений досвід роботи у сфері запобігання корупції, а запропоновані ними особи - такий самий досвід від 3 років. А відбір осіб, запропонованих громадськими об’єднаннями, відбуватиметься не на зборах, а в ході онлайн-голосування, порядок якого визначає Кабмін.

Прописано можливу відставку члена конкурсної комісії - за його власним бажанням, або якщо відкличе орган чи особа, які призначали його.

Законотворці пропонують змінити вимоги до члена НАЗК - прописати обов'язкову юридичну освіту та стаж роботи у галузі права не менше 5 років, а от наявність досвіду роботи на керівних посадах вважають недоцільною, адже це звужує коло потенційних кандидатів.

Новини за темою: Корчак звинуватила Держспецзв'язок та "УСС" у дискредитації е-декларування та ідеї боротьби з корупцією

Конкурсна комісія повинна отримати більше повноважень, зокрема такі:

  • затвердження тестових завдань, а також критеріїв оцінювання професійного досвіду, знань і якостей кандидатів на посади членів Національного агентства;
  • перевірка поданих претендентами документів, проведення тестування кандидатів з метою оцінювання їхніх професійних знань та якостей, відбір із загального числа кандидатів осіб, з якими проводиться співбесіда, відбір з числа кандидатів, які пройшли співбесіду, на кожну вакантну посаду одного кандидата, що відповідає вимогам, які ставляться до члена Національного агентства, та, згідно з обґрунтованим рішенням конкурсної комісії, має найкращий професійний досвід, знання і якості для виконання службових обов’язків члена Національного агентства;
  • оприлюднення на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України інформації про проходження особами різних етапів конкурсу;
  • прийняття рішення про проведення повторного конкурсу, якщо жоден із кандидатів не був відібраний на вакантну посаду члена НАЗК або якщо відібраний кандидат на посаду члена НАЗК відмовився від призначення на посаду до такого призначення Кабінетом Міністрів.

І якщо стільки всього змінено, передбачається припинити повноваження членів комісії з відбору НАЗК, обрати нових за щойно прописаною процерурою - і провести новий конкурс на посади членів агентства.

Контроль роботи НАЗК

На переобранні членів діючих органів законодавці не спинилися і вирішили, що треба створити Комісію з проведення незалежного зовнішнього оцінювання діяльності Національного агентства.

Вона має складатися із 5 осіб - президент, ВР, уряд призначають по одному, Громадська рада - двох. Вони самі вирішують, як саме будуть обирати таких контролерів.
Законодавці передбачають щорічне проведення незалежного зовнішнього оцінювання ефективності діяльності НАЗК створеною комісією.

Новини за темою: Корчак: НАЗК відбулося як державна інституція, хоча не все йде гладко

Щоб перевірити ефективність роботи агентства, комісії дають можливість перевіряти документи НАЗК і проводити конфіденційні інтерв’ю з робітниками НАЗК.
Якщо врешті комісія вирішить, що агентство працює неефективно, Кабмін відправить у відставку весь склад НАЗК.

І ще одне. Громадську раду теж треба переобрати за прописаною заново процедурою, вважають законотворці.

Як працюватиме НАЗК?

По-перше, членам НАЗК пропонують підвищити посадовий оклад. Разом з тим, обмежити розмір премій - щоб максимально велика була не більше половини такого окладу. Згідно проекту закону, призначатимуть їх із урахуванням ефективності роботи агентства і певного працівника зокрема.

По-друге, правомочним складом вважатиметься щонайменше 4 члени агентства (а не більшість складу, як зараз).

По-третє, для підвищення прозорості члени НАЗК матимуть публікувати протокол своїх засідань на сайті і вести їх онлайн-трансляцію. Звичайно, вільний доступ для всіх - це ж прозорість.

Новини за темою: Корчак заробила в НАЗК у 2016 р. понад 1,3 млн гривень

У вимоги до щорічного звіту НАЗК додається - мають бути дані про досягнення показників ефективності агентством.

Нацагенству із запобігання корупції пропонують дати можливість створити найбільше сім “філіалів”, щоб вони контролювали дотримання антикорупційних обмежень на місцях.

НАЗК хочуть надати право звертатися до суду із позовами про відшкодування збитків в результаті пов’язаного з корупцією порушення, а також стягнення отриманого в результаті цього майна.

Голова НАЗК Наталія Корчак звітує Раді 5 квітня.
Верховная Рада

Уповноважені… із заповнення е-декларацій

Законопроект передбачає створення чи визначення уповноважених осіб із питань запобігання та виявлення корупції. За допомогою таких уповноважених підрозділів НАЗК має взаємодіяти із державними органами, зокрема органами влади АРК та місцевого самоврядування.

Такі уповноважені підрозділи мають створити в апараті (секретаріаті) посадових осіб, визначених Конституцією України, що забезпечують діяльність колегіальних державних органів, НБУ, КСУ, Верховного суду, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; апарату та територіальних органів міністерств.

Серед завдань таких уповноважених міністерств - допомагати заповнювати е-декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Також вони мають виявляти ризики вчинення корупції, знаходити конфлікти інтересів, розробляти, організувати та контролювати проведення заходів щодо запобігання корупції.

Новини за темою: Стець про роботу НАЗК: Це сюрреалізм, після такого треба збирати речі і йти з посади

Нагадаємо, Національне агентство із запобігання корупції почало працювати у минулому році. Тоді ж провели першу хвилю електронного декларування. При чому напередодні завершення строку подання е-декларацій чиновники і депутати жалілися на те, що Реєстр е-декларації “лежав” і зберегти останню версію документа про статки можна було вночі не з першої спроби. У НАЗК обіцяли все виправити.

Однак під час другої хвилі е-декларування високопосадовці зіткнулися із тими самими проблемами. У зв’язку з цим голову агентства НАЗК Наталію Корчак викликали для звіту до Ради. Вона сказала, що тільки опосередковано впливає на роботу Реєстру і заявила, що з посади не піде.