"Великий договір" про дружбу між Україною і РФ: Продовжувати не можна розривати

Єдиної думки серед українських дипломатів і чиновників досі немає, і кому в вищезазначених трьох словах кожен ставить по-різному. Втім, кожний на цей випадок має свої аргументи

Підписання "Великого договору" Фото з відкритих джерел

Договір про дружбу, співпрацю і партнерство між Російською Федерацією і Україною, також іменований "Великим договором", було укладено 31 травня 1997 року.

Документ набув чинності 1 квітня 1999 року. Згідно зі ст. 40 договору, його дія автоматично продовжується щодесять років на наступний десятирічний строк.

Для того щоб продовження договору не відбулося, достатньо письмового повідомлення Росії або України про бажання припинити його дію.

Повідомити про це треба не менш ніж за шість місяців до закінчення чергового 10-річного періоду. Йдеться про жовтень 2018 року. Це дедлайн. І до цього дедлайну в Україні мають вирішити, що, власне, з цим договором робити.

Є достатньо прихильників як розірвання, так і пролонгації договору. Що цікаво – і в Росії, і в Україні. Розглянемо ближче їхні аргументи.

Але для початку коротка суть "Великого договору"

Леонід Кучма і Борис Єльцин Фото з відкритих джерел

  1. Обидві сторони зобов'язуються поважати територіальну цілісність і кордони один одного.
  2. Обидві країни гарантують громадянам іншої країни права і свободи на тих самих підставах і в такому самому обсязі, що і своїм громадянам, крім випадків, встановлених законом держав або міжнародними договорами.
  3. Співпраця в економіці.
  4. Взаємодія в політиці, в тому числі підтримка один одного у вступі до міжнародних організацій.

Загалом, "Мир, дружба, жуйка" по-дипломатичному. Тепер про аргументи сторін.

Що говорять в Україні?

AFP

Єдиної думки немає. Є велика група прихильників розірвання договору, є значна група прихильників ідеї "Не чіпати договір, нам він потрібен".

Аргументи прихильників розірвання

Тут все просто. Росія своїми діями у 2014 році, а саме анексією Криму і Севастополя, збройною агресією на Донбасі, сама цей договір розтоптала, і як після цього можна говорити про якусь дружбу?

"Коли країна в стані фактичної війни з іншою, говорити про дружбу і стратегічне партнерство неможливо. Угоду треба або міняти, або денонсувати", - заявив "ВВС Україна" екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко.

Позиція МЗС України

Позицію українського МЗС було озвучено заступником міністра з питань європейської інтеграції україни Оленою Зеркаль:

"Ми не виступаємо за розірвання такого договору, ми виступаємо за те, щоб не продовжувати дію цього договору впродовж наступних 10 років, оскільки змінилися обставини відносин України і РФ. Ці обставини вимагають нових підходів до договірної бази".

Вадим Пристайко russianweek

При цьому в 2016 році в інтерв'ю "Укрінформузаступник міністра Вадим Пристайко пояснював, чому "Великий договір" має бути:

"Є так званий великий Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною та Російською Федерацією. У ньому написано, що Росія поважає територіальну цілісність і непорушність наявних кордонів. Наразі ми беремо цю статтю і несемо до міжнародного суду. Ми протягом року готували відповідний позов, тепер цю підготовку завершено".

"Тому, поки цей пункт є в договорі, але Росія його не виконує, нам є за що її судити. А якщо б ми дозволили собі розірвати цей договір, росіяни нам би сказали: "Зачекайте, ми нічого не порушили, тому що не брали на себе жодних зобов'язань". Тому ми не можемо дозволити Росії зіскочити з гачка".

Схожої позиції дотримується віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе:

"Ми маємо базу, яку можемо використовувати в наших судових позовах проти РФ, якраз посилаючись, зокрема, на порушення не тільки міжнародних багатосторонніх угод з боку РФ, а безпосереднього порушення двосторонньої угоди – так званого "Великого договору" між Україною та Росією", - сказала вона в ефірі "5 каналу".

Іванна Климпуш-Цинцадзе скриншот

"Акт про дружбу і співробітництво дотепер ще діє саме тому, що там Росія визнає нашу територіальну цілісність і вона там зобов'язується не нападати на українську державу, і це є пряме порушення - це поведінка РФ протягом цих чотирьох років", - зазначила вона.

На думку першого віце-спікера Верховної Ради Ірини Геращенко, "Великий договір" треба не розривати, а вимагати від Москви його виконання.

"Ми маємо вимагати від Росії його виконувати, а не розривати, тому що в цьому законі зафіксовано повагу до територіальної цілісності й суверенітету України", - цитує політика "Інтерфакс-Україна".

Що говорять у Росії?

Комсомольская правда

У січні 2018 року депутат від "Єдиної Росії" Костянтин Затулін запропонував частково денонсувати "Великий договір".

На його думку, договір є "односторонньо вигідним Україні".

"У другій статті договору ми визнаємо територіальні межі України, а вони, відповідно, є нашими на момент підписання і ратифікації цього документа. Тобто йдеться про те, що, підписавши цей договір, Росія в 1997-му, а потім під час ратифікації в 1999 році підтвердила, що вона вважає, скажімо, Крим та Севастополь частиною території України", - цитує Затуліна РІА "Новости".

Цю пропозицію прокоментував голова МЗС Росії Сергій Лавров:

"Я знаю, що Костянтин Затулін публічно порушив, звернув увагу на те, що одна зі статей договору є неактуальною… Так, міжнародно-правові документи є важливими, але я вважаю, що ми продовжуємо поважати ті кордони України, які склалися після приєднання Криму", — цитує міністра РБК.

"Наш потенційний вихід з "Великого договору" навряд чи сприятиме вирішенню тих проблем, які завдяки зусиллям Києва накопичилися дотепер у російсько-українських відносинах", — зазначив у 2016 році в офіційній відповіді на запит групи депутатів Держдуми голова МЗС Росії.

Що далі?

Чим ближче буде жовтень, тим більше буде дискусій на цю тему, які в підсумку приведуть до якогось остаточного рішення.

Чи не єдине, з чим згодні багато хто в обох країнах, – "Великий договір" де-факто не працює вже давно.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів