В Україні набув чинності закон, який розширює пільги жертвам нацистських переслідувань

Колишнім в'язням чи людям, яких тримали у психіатричних лікарнях, надали право обирати пакет соціальних пільг, - як і людям з інвалідністю внаслідок репресій

В'язня концтабору Равенсбрюк Фото з відкритих джерел

В Україні набув чинності закон № 2542-VIII, який розширює перелік пільг для жертв нацистських переслідувань та політичних репресій. Вчора документ опублікували в офіційному парламентському виданні "Голос України".

Під час обговорення закону у парламенті голова комітету у справах ветеранів, представник БПП Олександр Третьяков розповів, скільки людей охоплять зміни.

"Цим законом ми регулюємо лише дві з половиною тисячі людей. І основа, що ці люди були в концтаборах, як в радянських, так і фашистських, і це особлива категорія людей. До речі, хочу сказати, що всього в Україні ми зараз кажемо про 132 людини - це малолітніх політв'язнів і неповнолітніх - 434", - сказав Третьяков.

Новини за темою: Рідкісні фотографії Другої світової війни

Деякі пільги стосуються людей, які у віці до 18 років були в'язнями концтаборів, гетто, інших місць тримання фашистської Німеччини та її союзників у період Другої світової війни; а також колишніх малолітніх в'язнів (до 14 років) таких установ, які набули інвалідність. Їм надається право безкоштовно користуватися міським громадським транспортом, міжміським в межах області чи півострова. Причому особу з інвалідністю I групи може супроводжувати одна людина.

Колишнім в'язням концтаборів можна безоплатно один раз на два роки поїхати до певного місця і повернутися додому на потязі, автобусі чи на морському/річковому транспорті, скористатися літаком - або ж один раз на рік скористатися цими видами транспорту, заплативши 50% вартості квитка.

Колишнім малолітнім в'язням із інвалідністю I і II груп можна один раз на рік безоплатно скористатися потягом, морським чи річковим транспортом, автобусом, літаком, - якщо йдеться про дорогу туди і назад. Супроводжувач особи з інвалідністю I чи III групи мають сплатити 50% вартості квитка.

Новини за темою: У колишній концтабір Дахау повернули вкрадені ворота з написом "Arbeit macht frei"

Проте з 1 жовтня по 15 травня людям з інвалідністю I групи внаслідок переслідувань у період Другої світової війни можна їздити на потягах та автобусах, літати і пересуватися за допомогою морського та річкового транспорту зі знижкою 50% скільки завгодно разів.

Скасовується 75%-а знижка на паливо для колишніх неповнолітніх реабілітованих в'язнів, які мешкають у будинках без центрального опалення. Також скасовується 100%-а знижка на паливо для колишніх малолітніх в'язнів концтаборів, які наразі живуть у будинках без центрального опалення.

Репресованим шляхом позбавлення волі чи примусового безпідставного тримання у психіатричному закладі надається перевага у залишенні на роботі; додаткова відпустка тривалістю 14 календарних днів на рік; першочергове поліпшення житлових умов; як допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується 100% середньої зарплати та право позачергового отримання квартир або одноквартирних жилих будинків.

Колишнім в'язням чи людям, яких безпідставно тримали у психіатричних лікарнях, а потім реабілітували, надали право обирати пакет соціальних пільг.

Наприклад, передбачений для них у законі “Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років” чи для учасників бойових дій.

У першому випадку це першочергове право на отримання житла; у селах - першочергове право на будівельні матеріали для будівництва житла; безоплатну консультацію адвокатів щодо питань, пов'язаних із реабілітацією.

У другому випадку це безоплатні ліки та медвироби за рецептом лікарів; першочергове безоплатне зубопротезування (за винятком дорогоцінних металів); безоплатне санаторно-курортне лікування або компенсація; 75%-а знижка за квартплату в межах норм по площині на людину та така ж за комунальні послуги; 75%-а знижка на паливо для мешканців будинків без підключення до центрального опалення; при виході на пенсію - право користуватися тими ж поліклініками та госпіталями, що і раніше; щорічне медобстеження; першочергове обслуговування у лікарнях, профілакторіях, аптеках; першочергова госпіталізація; право на позику на будівництво/ремонт житла з погашенням протягом 10 років, починаючи з п'ятого після завершення будівництва; першочергове право на вступ до різних кооперативів - зокрема щодо гаражів, стоянок тощо; позачергове користування всіма послугами зв'язку; першочергове обслуговування у столових/кафе/ресторанах, закладах ЖКГ та міжміського транспорту; позачергове обслуговування закладами соцзахисту населення.

Людям з інвалідністю внаслідок репресій під час Другої світової війни на вибір надається три варіанти, проте два з них аналогічні.

Перший - як людям з інвалідністю внаслідок війни. Це те саме, що пільги для учасників бойових дій, описані вище, тільки ще оплатять дорогу до санаторію, а не тільки путівку; квартплату та комунальні послуги держава оплатить повністю, як і вартість палива. Також йдеться про безоплатний ремонт житла, першочергове обслуговування у поліклініках, позачергове працевлаштування відповідно до спеціалізації і фізичного стану; виплату допомоги працюючим людям з інвалідністю по тимчасовій непрацездатності до 4 місяців підряд або до 5 місяців протягом року; безоплатне забезпечення автівкою плюс компенсація витрат на пальне, ремонт, техобслуговування; забезпечення продовольчими товарами поліпшеного асортименту та промисловими товарами підвищеного попиту.

Другий - підвищення пенсії на 50%, а членам родин, яких було примусово переселено - на 25% мінімальної пенсії за віком.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила цей закон у вересні поточного року 243 голосами народних депутатів.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів