У КСУ дали попередню оцінку змінам до Конституції

У КСУ зазначили, що норма про права префектів потребує конкретизації

bessarabiainform.com

Управління правової експертизи Конституційного суду України (КСУ) не бачить порушення прав громадян у зв'язку із запропонованими змінами до Конституції в частині визначення окремим законом з управління в окремих районах Донбасу. Про це повідомляє "Уніан" з посиланням на положення висновку Управління правової експертизи КСУ.

Зокрема в документі викладені зауваження (застереження). В одному з зауважень мова йде про те, що застосування нової редакції частини 2 статті 142 Конституції України формулювання, відповідно до змісту якого префект зупиняє дію актів місцевого самоврядування, викликає зауваження, оскільки зупиняє дію актів не тільки органів місцевого самоврядування, але і територіальних громад та голів громад. У висновку сказано, що ця норма потребує конкретизації та редакційного доопрацювання.

У той же час, згідно з висновком, те, що стосується доповнення розділу 15 під назвою "Перехідні положення" Конституції України пунктом 18-м, то, на думку управління, "воно спрямоване на утвердження прав громадян в окремих районах Донецької та Луганської областей та на реалізацію прав і свобод громадян, які проживають в інших регіонах".

Суддею-доповідачем у справі є суддя Конституційного суду Михайло Гультай.

16 липня Верховна Рада Україна направила законопроект про децентралізацію на оцінку в КСУ. Однак розгляд цього документа супроводжувалося скандалом. У законопроекті містяться досить суперечливі норми, які, на думку експертів і нардепів (і навіть керівництва Ради - Оксани Сироїд), віддають більшу частину контролю на місцевому рівні президенту через префекти. За словами Сироїд, документ, який проголосувала Рада, і той, який підтримала Венеціанська комісія, не мають нічого спільного: "Це два різних тексти!" Крім того, після прийняття документа в Раді сталася бійка.

Однак, за словами, голови ВРУ Володимира Гройсмана, заяви, які "заважають" проходженню документа, - це провокація, а префекти лише допомагатимуть "спостерігати" за тим, що діється в містах.

Відповідно до законопроекту, органами місцевого самоврядування громади є рада громади як представницький орган і виконавчі органи місцевого самоврядування громади. Виконавчі органи місцевого самоврядування громади підконтрольні та підзвітні раді громади. Голова громади головує на засіданнях ради громади, очолює виконавчий орган місцевого самоврядування громади. Районна, обласна ради, їхні виконавчі комітети є органами місцевого самоврядування, відповідно представляють і реалізують спільні інтереси територіальних громад району, області.

Законопроектом передбачено, що виконавчу владу в районах і областях, у Києві та Севастополі здійснюють префекти, які є державними службовцями. Префект призначає на посаду та звільняє з посади за поданням Кабінету міністрів України президент України.

Президент України за поданням Кабінету міністрів України вперше здійснює призначення префектів після створення відповідними районними, обласними радами виконавчих комітетів, але не пізніше 1 березня 2018 року.

Також визначено, що префект видає акти, обов'язкові до виконання на відповідній території.

Передбачено, що термін повноважень голови громади, депутатів ради громади, районної, обласної ради, обраних на чергових виборах, становить чотири роки.

Законопроектом також передбачено, що дія актів місцевого самоврядування у разі їхньої невідповідності Конституції або законам України зупиняє префект з одночасним зверненням до суду. У разі прийняття головою громади, радою громади, районною, обласною радою акта, що не відповідає Конституції України, який створює загрозу порушення державного суверенітету, територіальної цілісності або загрозу національній безпеці, президент України зупиняє дію відповідного акта з одночасним зверненням до Конституційного суду України, тимчасово зупиняє повноваження голови громади, складу ради громади, районної, обласної ради та призначає тимчасового державного уповноваженого. Тимчасовий державний уповноважений направляє й організує діяльність відповідних виконавчих органів місцевого самоврядування громади, виконавчого комітету районної, обласної ради.

Також у проекті закону зазначається, що після вступу в силу закону України "Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)" наступні чергові місцеві вибори - вибори голів громад, депутатів рад громад, районних, обласних рад проводяться в останню неділю жовтня 2017 року.

Крім того, проектом закону перехідні положення Конституції доповнені останнім, 18-м пунктом, у якому зазначено, що особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей визначаються окремим законом.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>