Рада ухвалила закон про управління майновими правами у сфері авторського та суміжних прав

"За" проголосували 246 народних депутатів

З відкритих джерел

Верховна Рада України ухвалила в цілому як закон проект № 7466, який урегульовує систему керування авторським чи суміжними правами за допомогою організацій колективного управління (ОКУ). "За" проголосували 246 народних депутатів.

Трансляцію вів офіційний канал "Рада".

Законопроект передбачає, що колективне управління майновими правами на об’єкти авторського/суміжних прав здійснюється у вигляді добровільного, розширеного та обов’язкового колективного управління.

Причому добровільне колективне управління може здійснюватися у будь-яких сферах за виключенням тих, де є розширене або обов’язкове колективне управління.

Розширене колективне управління поширюється на всю територію України та здійснюється щодо майнових прав усіх правовласників за відповідною категорією у сферах, щодо яких акредитовано організацію. Йдеться також і про тих, хто не укладав договір з акредитованою організацією.

Розширене колективне управління може здійснюватися лише у таких сферах:

  • публічне виконання музичних творів;
  • публічне сповіщення музичних творів;
  • право на винагороду для виконавців та виробників фонограм за публічне виконання чи демонстрацію зафіксованих у них версій;
  • право на справедливу винагороду для виконавців та виробників фонограм за публічне сповіщення фонограм і зафіксованих у них виконань, крім кабельної ретрансляції.

Відповідно до законопроекту, це є вичерпним переліком сфер колективного управління.

Новини за темою: Порошенко підписав указ про створення Вищого суду з питань інтелектуальної власності

У кожній сфері, як правило, визначатимуть одну акредитовану організацію колективного управління. Хоча допускається й визначення додаткової організації — у випадку конфлікту інтересів між основною категорією правовласників, в інтересах якої діє організація, та іншими категоріями творців. Додаткова організація не зможе збирати гроші на користь митців, проте зможе вимагати їх у акредитованої організації для подальшого розподілу між правовласниками.

Обов’язкове колективне управління поширюється на всю територію України та стосується всіх творців відповідної категорії, навіть якщо вони не укладали спеціального договору.

Сфери здійснення обов’язкового колективного управління:

  • право слідування щодо творів образотворчого мистецтва;
  • створення фотокопій творів та їхніх частин (уривків);
  • відтворення в домашніх умовах і в особистих цілях творів, виконань, зафіксованих у фонограмах, відеограмах, їхніх примірниках, а також аудіовізуальних творів та їхніх примірників;
  • кабельна ретрансляція об’єктів авторського/суміжних прав, крім прав організацій мовлення щодо їхніх власних програм мовлення.

Цей перелік теж є вичерпним, і за кожною сферою будуть визначати одну акредитовану організацію.

Причому обов’язкове колективне управління не передбачає вилучення правовласником належних йому майнових прав з управління акредитованою організацією.

У законопроекті прописано, яким чином будуть реєструвати і акредитувати організації колективного управління. Так, акредитовану установу будуть визначати за результатами відкритого конкурсу.

Передбачено також створення і ведення Реєстру організацій колективного управління. Його має вести Установа (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері інтелектуальної власності).

Новини за темою: Рада підтримала законопроект щодо публікації даних про видані контрольні марки

Відповідно до законопроекту, митці мають декларувати майнові права, для того щоб ідентифікувати об’єкти авторського і/або суміжних прав.

Зі свого боку, люди чи компанії, які хочуть скористатися твором мистецтва, мають спочатку укласти договір з організацією колективного управління у відповідній сфері.

Законопроект передбачає ліквідацію державної організації "Українське агентство з авторських та суміжних прав".

Документ має набути чинності наступного дня після його публікації та застосовуватися до відносин, які виникли після набрання ним чинності, а щодо функціонування електронної системи реєстрації та обліку у сфері авторських і суміжних прав – з 1 липня 2019 року.

Свідоцтва про облік організацій колективного управління чи визначення їх уповноваженими, про уповноваження ОКУ, видані раніше, втратять чинність через 9 місяців з моменту, коли почав діяти цей закон. Ті самі документи у сферах, де передбачене розширене та обов’язкове колективне управління, діятимуть до завершення прийому заявок на участь у конкурсі акредитованої організації.

У головному юридичному управлінні висловили низку зауважень. Те, що у сферах розширеного та обов’язкового управління буде, як правило, по одній організації, а також відсутність права митця вилучати свої майнові права при обов’язковому управлінні назвали неконституційним. Підкреслено, що відповідні норми також суперечать Директиві ЄП, на імплементацію якої спрямовано законопроект.

Новини за темою: Кабмін створив Раду з питань інтелектуальної власності

Нагадаємо, Рада почала розглядати цей документ ще три тижні тому. Тоді спікер парламенту Андрій Парубій сказав, що це буде важливим сигналом для міжнародних партнерів України. Чому квапилися? Справа в тому, що США припинили безмитне ввезення 155 видів товарів з України через недостатній захист інтелектуальної власності в державі.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів