Проект Виборчого кодексу: Можливість впливати на позицію кандидата у списку і зміна місця голосування онлайн

Проект законодавчого акту презентували у Верховній Раді

Нардеп від БПП Олександр Черненко Фото из Facebook Александра Черненко

Новий Виборчий кодекс передбачає відкриті списки, обмеження при передвиборчій агітації і можливість змінити місце голосування онлайн за допомогою електронного підпису. Про це повідомив голова робочої групи, нардеп від БПП Олександр Черненко під час презентації документу у понеділок, трансляцію вів офіційний канал "Рада".

За словами автора проекту, спікера ВРУ Андрія Парубія, "політична сила, ідучи на вибори, по кожному регіональному округу, а регіональні округи, згідно Виборчого кодексу, це є області, вона пропонує не тільки проголосувати за її програму, ця політична сила, вона дає перелік кандидатів в депутати, яких вона пропонує. ... Тобто, якщо в партійному офісі був складений список, громадяни України мають право змінити цей список під час проведення виборчої кампанії".

"Виборчий кодекс має ще одну велику перевагу – він уніфіковує всю виборчу систему в Україні, уніфіковує систему виборів у Верховну Раду України, у місцеві органи влади і також президентську кампанію", - сказав Андрій Парубій.

  • Прохідний бар'єр ще не визначено

Народні депутати за допомогою поправок пропонували встановити прохідний бар'єр від 0 до 7%. Консенсус ще не знайдено, зазначив Андрій Парубій.

"Є ще певні дискусії, які будуть тривати до останнього дня голосування, зокрема стосовно виборчого бар’єру. Тому що в першому читанні пропонується 4%, частина депутатів наполягають на тому, щоб залишилося 5%. І це буде, власне, предмет вже дискусій напередодні голосування, напередодні остаточного голосування того довгого шляху, який ми пройшли", - пояснив Парубій.

  • Один загальнодержавний виборчий список

Запропонована новим проектом Виборчого кодексу система передбачає створення загальнодержавного виборчого списку, який формують політичні партії, і цей список розподіляється на регіональні. 

"Тобто, не може бути хтось в загальнодержавному, хтось в регіональному", - уточнив Олександр Черненко.

Верховная Рада

  • Можливість посунути кандидата догори списку

Кодекс передбачає існування 27 виборчих регіонів.

"Регіони співпадають з межами областей, але дві адмін-територіальні одиниці - м. Київ і Дніпропетровська область - поділені на два регіони у зв'язку з великою кількістю виборців там", - пояснив Черненко.

Верховная Рада

Черговість кандидатів у списку визначає з'їзд політсили.

"З'їзд має бути представницьким, тому ми ставим вимогу не менше 200 делегатів. З'їзд затверджує загальнонаціональний список - і знову ж, цей список ділиться на 27 (або менше, але від 2/3 регіонів) списків. І в кожному такому регіональному списку має бути не менше 5 кандидатів", - повідомив голова робочої групи.

Затверджений список пропонується виборцям як варіант "за замовчуванням", а вони своїми голосами можуть "посунути" кандидата догори переліку.

Верховная Рада

Бюлетень буде містити два трафарети - у рядку із партією номер треба буде вписати обов'язково, а у рядку із номером кандидата від даної партії - за бажанням. Черненко уточнив, що трафарети будуть містити три віконця - для запису цифр у форматі "015". Передбачається, що затверджений список партій та списки кандидатів будуть у кожній кабінці для голосування.

  • Дільничі комісії рахуватимуть голоси за партії і кандидатів

"Спершу бюлетені розкладаються, як сьогодні - по номерам партій. ... Далі, коли порахували голоси, віддані за партії, кожна з цих партійних стопочок розкладається на підстопочки по нижнім номерам (номерам за кандидатів, - ред.)", - пояснив Черненко. 

Він підкреслив, що підрахунок бюлетнів за цим принципом і внесення даних у протокол - це завдання дільничних комісій і воно не ускладнюється порівняно із теперішньою ситуацією.

Верховная Рада

  • ЦВК вирішить, хто отримає мандати

"Комісія спершу рахує, скільки кожна партія набрала голосів. Партії, які подолали прохідний бар'єр по всій Україні, беруть участь у розподілі мандатів. Далі вираховується виборча квота, іншими словами "ціна мандату". Це кількість голосів, віддані за партії, які пройшли бар'єр, поділені на 450", - розповів Черненко.

Щоб визначити, скільки мандатів виборола партія в регіоні, кількість набраних у регіоні голосів ділять на "ціну мандата".

"Визначається порядковість кандидатів у регіональному списку у відсотках. Тобто ділиться, хто з партійних кандидатів у відсотках набрав голосів - і заокруглюється до цілого. Кандидат, щоб посунутись у регіональному списку, має набрати  певну вагому кількість голосів", - пояснив голова робочої групи.

Якщо ж виборці голосуватимуть тільки за партії, то кандидати будуть розташовуватись у тому порядку, який визначив з'їзд партії, додав він.

Компенсаційні мандати - це мандати, які партія отримає за рахунок голосів у регіонах, які не врахували під час розподілу квот (коли кількість голосів ділилася на "ціну мандату" із залишком). Визначають суму дробових залишків "ціни мандату" для кожної партії, щоб призначити кандидатів на так звані "компенсаційні мандати". У такому випадку депутатів призначають із загальнодержавного виборчого списку.

Верховная Рада

  • Перенесення місця голосування онлайн

За словами Олександра Черненка, новий кодекс надасть можливість перенести місце голосування онлайн та запровадить обмеження при передвиборчій агітації - але тільки якщо за це проголосують народні депутати, адже наразі ці норми закріплено на рівні поправок.

"Є й нюанс, який стосується реєстру виборців, те, що сьогодні багато в чому є, коли можна буде онлайн, щоб не було сьогодні черг в органах ведення реєстру виборців, коли змінюють сьогодні, знаєте, місце голосування, щоб це можна було зробити онлайн, маючи цифровий підпис. Є новації, які стосуються агітації, обмеження телевізійної реклами, взагалі заборона зовнішньої реклами, крім спеціально відведених місць", - сказав Черненко.

Новини за темою: Парубій очікує 240 голосів нардепів за новий Виборчий кодекс

Нагадаємо, Верховна Рада з 6 червня поточного року розглядає усі 4 568 поправок до проекту нового Виборчого кодексу. Робоча група не має повноважень внести до порівняльної таблиці рекомендації щодо поправок, а профільний комітет не затвердив версію робочої групи. Тож нардепи голосують за кожну поправку, жодна з них не набирає достатньої кількості голосів.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>