Польща про ініціативу щодо перенесення форуму істориків: Побоювання України необґрунтовані та навіть провокативні

В ІНП Польщі запевняють, що закон про заборону "бандерівської ідеології" не стосується наукової діяльності

З відкритих джерел

Інститут національної пам’яті Польщі здивований заявою українських колег щодо неможливості продовження роботи форуму істориків у попередньому форматі. Побоювання Києва щодо безпеки своїх істориків у Варшаві назвали "абослютно необґрунтованими та навіть провокативними". Про це повідомила прес-служба ІНПП 7 лютого.

У польській установі запевняють, що ухвалені в законі про заборону "бандерівської ідеології" положення не зачіпають наукової діяльності.

"Побоювання щодо безпеки українських учасників наукових дебатів на території Польщі абсолютно необґрунтовані, навіть провокативні", – йдеться у повідомлені.

В установі також підкреслили, що "польсько-український діалог про важкі сторони спільного минулого розпочався набагато раніше, ніж було засновано УІНП".

Згадали у Варшаві й закон Верховної Ради України за 2015 рік, який надає членам ОУН та УПА, які колаборували з Німеччиною, статус "борців за свободу та незалежність України". Положення цього закону, на думку польського ІНП, також можуть "зупинити будь-які критичні погляди про діяльність українських націоналістів, зокрема представлення фактів на тему "геноциду польського населення".

Згідно з повідомленням, ІНП Польщі сподівається на "відновлення діалогу з українською стороною".

Нагадаємо, 6 лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав зміни до закону про польський інститут національної пам'яті, що передбачають кримінальну відповідальність за заперечення Волинської трагедії, пропаганду "бандерівської ідеології", а також публічні звинувачення на адресу Польщі в злочинах, скоєних під час Голокосту, у пособництві нацистській Німеччини, військових злочинах або злочинах проти людяності. За використання словосполучення "польський табір смерті" при описі концтаборів, що існували на території окупованої Польщі, будь-який громадянин країни, а також іноземець, може бути засуджений до сплати штрафу або тюремного ув'язнення на термін до трьох років.

Закон викликав різку критику з боку України, Ізраїлю та США.

Напередодні Верховна Рада просила Дуду не підписувати цей законопроект. А вже 7 лютого директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович заявив, що набуття чинності цього закону унеможливить проведення історичних дискусій на території Польщі з українськими істориками.

Водночас УІНП запропонував, аби засідання Форуму істориків відбувалися тільки в Україні. Рішення пояснили відсутністю можливості гарантувати українським історикам на польській території збереження свободи слова та навіть особисту безпеку. 

Нагадаємо, польсько-український форум істориків почав свою роботу у 2015 році під патронатом Інститутів національної пам’яті обох країн. З 2015 року відбулося п’ять засідань (двічі на рік, почергово в Україні та Польщі) за участю істориків з обох країн.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів