Миколаїв без голови: Як відбулася зачистка обласного керівництва

Упродовж декількох днів у регіоні звільнили керівників ОДА, ГУ Нацполіції та обласної прокуратури

Миколаїв без голови: Як відбулася зачистка обласного керівництва
Фото з відкритих джерел

Юрій Годован

Журналіст, 112.ua

Упродовж декількох днів у регіоні звільнили керівників ОДА, ГУ Нацполіції та обласної прокуратури

На початку червня Україну приголомшив найбільший за останній час регіональний корупційний скандал. 3 червня військова прокуратура затримала за підозрою в отриманні хабара першого заступника голови Миколаївської обласної державної адміністрації, Героя України Миколу Романчука. Повідомлялося, що високопоставлений чиновник вимагав хабар у розмірі понад 90 тис. дол. за надання дозволу на розробку кар'єру з видобутку вапняку в одному з районів області. З того часу регіон в буквальному сенсі "трясе": із займаних посад звільнені керівник ОДА Вадим Меріков, обласний прокурор В'ячеслав Кривов'яз, відсторонений від виконання обов'язків керівник ГУ Національної поліції області Віталій Гончаров, а президент України Петро Порошенко заявляє про масштабну антикорупційну кампанію в регіоні. Що ж насправді зараз відбувається в обезголовленій Миколаївській області і яких змін на рівні регіональної влади можна очікувати найближчим часом, спробував розібратися 112.ua.

Останні масштабні кадрові перестановки в системі влади Миколаївської області, як і по всій країні, відбулися після Революції гідності. 2 березня 2014 року тодішній в. о. президента України Олександр Турчинов своїм указом призначив Героя України і колишнього керівника одного з найбільших миколаївських суднобудівних заводів Миколу Романчука керівником ОДА Миколаївської області. На зазначеній посаді Романчук пропрацював менше п'яти місяців. За цей час в області вдалося загасити осередки сепаратизму, який на той час активно поширювався у південній та східній частинах України, почати розвивати волонтерський рух з допомоги армії, а також приймати перших вимушено переселених осіб з окупованої території Криму та зони бойових дій на Донбасі.

28 липня 2014 року президент Петро Порошенко призначає новим головою облдержадміністрації тодішнього нардепа від "Батьківщини", активного учасника Революції гідності в Києві і миколаївського "Євромайдану" Вадима Мерікова. 29 липня нового голову ОДА в Миколаєві представив перший заступник голови Адміністрації президента Геннадій Зубко. Серед основних пріоритетів в роботі новопризначений керівник області зазначив боротьбу з сепаратизмом, збереження миру і спокою в області, а також тотальну боротьбу з корупцією. Примітно, що для попереднього губернатора Миколи Романчука знайшлося місце в новій команді – він став першим заступником Мерікова.

Новини за темою

Слід зазначити, що практично за два роки роботи Мерікова на новій посаді у Миколаївській області, як і в країні в цілому, пройшли парламентські і місцеві вибори, активно розвивалося громадянське суспільство і волонтерський рух, проводилися численні заходи, пов'язані з боротьбою з корупцією та сепаратизмом, зміцненням обороноздатності регіону тощо. За цей час встиг обратися новий склад обласної ради та змінитися її голова.

Скандал, що стався в червні поточного року, прямо сказати перевернув область з голови на ноги. Після затримання першого заступника голови ОДА Миколи Романчука за хабар (до речі, пізніше у чиновника виявили кілька елітних особняків в одному зі спальних мікрорайонів обласного центру, пов'язаних між собою підземними тунелями, в яких знайшли значну кількість готівки, золота, коштовностей та іншого майна), Миколаївська область стала регулярно з'являтися в загальнодержавних ЗМІ та телеканалах. До речі, у кримінальній справі Романчука фігурують імена ще двох чиновників рівня обласної влади – помічник затриманого та радник голови обласної ради.

14 червня генеральний прокурор Юрій Луценко в одному зі своїх коментарів у Facebook пообіцяв миколаївцям справжній землетрус під час майбутнього візиту президента України Петра Порошенка.

15 червня глава держави, здійснюючи робочу поїздку на Миколаївщину, під час спілкування з журналістами в обласному центрі заявив, що голова ОДА Вадим Меріков після розмови з ним написав заяву про відставку. "Це політична відповідальність", - сказав тоді президент. Також Порошенко закликав керівництво Генпрокуратури та Національної поліції звільнити В'ячеслава Кривовяза і Віталія Гончарова – голів обласної прокуратури та ГУНП відповідно.

Новини за темою

Обласному прокурору на своїй посаді вдалося протриматися трохи менше двох тижнів. Ще в середині місяця в коментарях місцевим ЗМІ Кривовяз заявляв, що не має наміру йти у відставку, стверджуючи, що жодних протизаконних дій не здійснював. Однак, вже 27 червня генпрокурор Юрій Луценко відсторонив В'ячеслава Кривовяза від займаної посади, а через два дні підписав його заяву про звільнення з органів прокуратури.

1 липня під час візиту генпрокурора до Миколаєва стало відомо про нове кадрове призначення. Прокуратуру Миколаївської області очолив Тарас Дунас. Раніше він працював заступником начальника Головного управління представництва та організації участі у кримінальному провадженні в суді Генеральної прокуратури України, до того на різних посадах в органах прокуратури Львівської області. Новому керівникові відомства Луценко доручив за кілька місяців навести порядок в області. Генпрокурор також підкреслив, що має низку питань до попереднього керівництва облпрокуратури в частині боротьби з корупцією в регіоні.

У керівництві обласного управління Національної поліції також відбулися зміни, однак, поки не настільки радикальні. У відділі комунікації відомства повідомили 112.ua, що колишній в. о. керівника ГУНП Віталій Гончаров 16 червня був відсторонений від займаної посади розпорядженням Хатії Деканоїдзе.

"Обов'язки керівника управління виконує заступник начальника ГУНП – начальник слідчого відділу Олександр Савченко", - відзначили в поліції.

Доля голови ОДА Вадима Мерікова вирішувалася дещо довше. Після інформації президента про написану керівником області заяву, Меріков продовжив працювати. Лише 24 червня Кабінет Міністрів на своєму засіданні прийняв його відставку, а 29 червня глава держави своїм указом звільнив Мерікова з займаної посади, доручивши виконувати обов'язки керівника ОДА заступнику колишнього керівника адміністрації В'ячеславу Боню.

112.ua намагався отримати коментар у Вадима Мерікова щодо ситуації, яка склалася в області та наслідків недавнього скандалу, проте екс-голова ОДА спілкуватися з журналістом бажання не виявив.

До речі, про заступників Мерікова. Їх у колишнього губернатора було троє: Микола Романчук (доля якого вже відома), Оксана Янішевська, яка знаходиться в декретній відпустці і вже чинний в. о. голови ОДА В'ячеслав Бонь. На роботу до обласної адміністрації Бонь прийшов у жовтні минулого року, до того будучи депутатом обласної ради і очолюючи Центр надання адмінпослуг Миколаївської мерії. Таким чином, вийшло, що з кінця червня великою областю на півдні України керує одна людина, яка через об'єктивні обставини не має власної команди і навіть заступників.

Новини за темою

Кореспондент 112.ua зустрівся з новопризначеним в. о. глави регіону в його кабінеті в будівлі ОДА. Перед будівлею адміністрації вже майже місяць розташовується невелике наметове містечко, в якому кілька десятків городян проводять безстрокову акцію. У коментарі 112.ua одна з ініціаторів акції Ольга Вербицька розповіла, що початковою вимогою людей була відставка керівників облпрокуратури і поліції за участь, за словами ініціаторів акції, в корупційних схемах і саботаж в боротьбі з сепаратизмом у регіоні. Пізніше до зазначених вимог додалася відставка голови ОДА Вадима Мерікова. Після візиту президента, за підсумками якого стало зрозуміло, що зазначені особи залишають свої посади, учасники акції висунули нові вимоги. В першу чергу, вони вважають, що призначення на вищі посади в області повинні проходити на відкритому конкурсі та за погодженням з ними. За словами учасників акції, до виконання поставлених цілей розходитися вони не мають наміру.

Місцеві ЗМІ повідомляють, що 29 червня пікетувальники навіть зірвали проведення конкурсу на заміщення вакантної посади заступника голови ОДА з питань децентралізації, заблокувавши один з кабінетів адміністрації. Зараз же площу перед будівлею адміістраціі прикрашають шини та кілька наметів, а також плакати з патріотичними гаслами, фотографіями героїв Небесної сотні і загиблих в зоні АТО на Донбасі бійців.

Під час розмови з 112.ua в.о. голови облдержадміністрації розповідає, що зустрічався з учасниками акції і намагався роз'яснити, що поставлені ними вимоги знаходяться не в його компетенції або суперечать статтям закону. Через неузгодженість позицій конструктивний діалог між Бонем і протестно налаштованими миколаївцями поки не налагоджений.

Говорячи про ситуацію, що склалася в області, В'ячеслав Бонь визнає, що корупційний скандал вдарив по іміджу регіону. Однак, є інша сторона медалі – боротьба з корупцією, і в ній не може бути лише позитивних сторін.

В'ячеслав Бонь, в.о. голови Миколаївської ОДА Facebook В'ячеслав Бонь

"Звичайно, будь-який скандал негативно впливає на імідж. Але, з одного боку є імідж, з іншого – закон. Оцінку має давати суд. Якщо є факти корупції, їх потрібно розкривати. Тут дуже важливо те, як людям це подають і те, як люди це розуміють", - зазначив він.

Новини за темою

"Ось нещодавно в Києві затримали керівництво Державної санітарно-епідеміологічної служби, в областях, в тому числі і Миколаївській, проводилися обшуки. Що це означає? Б'ють, в першу чергу, по керівниках, організаторах незаконних дій. Такі факти треба виявляти, а організаторів і виконавців потрібно карати за законом. У таких ситуаціях скандалів не уникнути", - додає в. о. голови ОДА.

На питання про те, що сказав йому президент, доручаючи в непростий період керівництво областю, Бонь відповідає коротко: "Працювати і продовжувати розпочаті раніше реформи".

Новини за темою

Говорячи про конкурси на заміщення вакантних посад своїх заступників, керівник ОДА висловив сумнів у доцільності їх проведення саме зараз. "За законом, призначити заступників може лише повноправний керівник, про виконуючих обов'язки мова не йде. Конкурс провести ми можемо, а затвердити його результати поки нікому", - пояснює він.

В'ячеслав Бонь прогнозує, що незважаючи на негативний осад, який лишився після недавніх скандалів, область зуміє впоратися з викликами, а вертикаль влади запрацює з новою силою і ефективністю.

Тимчасова відсутність повноцінно працюючої системи виконавчої влади в області і корупційні скандали в ОДА не могли не вплинути на роботу обласної ради. Нагадаємо, одним з фігурантів справи Романчука є штатний радник голови обласної ради Геннадій Левченко.

Новини за темою

Кореспондент 112.ua поспілкувався керівником обласного "законодавчого" органу Вікторією Москаленко про те, як останні зміни і потрясіння в регіоні вплинули на роботу обласних депутатів і ради в цілому.

Вікторія Москаленко, голова Миколаївської облради Фото з відкритих джерел

"Коментувати кримінальні справи я не маю права, для цього є правоохоронні органи і суд, - заявляє на початку бесіди Вікторія Москаленко. - Однак, зміни в структурі керівництва облдержадміністрації дещо вплинули на обласну раду. Тепер нам доводиться з подвійною силою надавати підтримку і допомагати (там, де цього не забороняє закон) структурним підрозділам ОДА".

"Знаючи про заяви про нібито параліч обласної влади, хочу спростувати дану інформацію. Проводяться сесії, депутати працюють в комісіях, приймаються рішення, спрямовані на фінансування, модернізацію та реформування різних сфер життєдіяльності області, виконуються соціальні програми. Незважаючи на наявність низки політичних моментів, ми не маємо права на них озиратися. Миколаївська область функціонує в стабільному режимі, незважаючи на тимчасові труднощі", - резюмує Москаленко.

Таким чином, одна з найбільших областей півдня України за короткий період позбулася керівників ключових відомств у системі держуправління та охорони правопорядку.

Новини за темою

Народний депутат Тарас Кремінь, який з лютого по листопад 2014 року очолював Миколаївську облраду, вважає, що ситуація, що склалася зараз, коли область опинилася фактично обезголовленою в якійсь мірі схожа з післяреволюційними подіями початку 2014 року. Зазначимо, що на той час обласна влада також була паралізована. Сьогоднішня ситуація, вважає Кремінь, відрізняється тим, що в країні є легітимні органи законодавчої, виконавчої та судової влади, а також всенародно обраний глава держави.

Тарас Кремінь, народний депутат Википедия

"Порівнювати ситуації лютого 2014 року і теперішню складно. У 2014 році був в. о. президента, був парламент, який ще недавно голосував за "диктаторські закони", були місцеві ради, які в більшості складалися з представників Партії регіонів. Зараз ситуація виглядає дещо інакше: є законно обраний президент, парламент, успішно проведені місцеві вибори. Це одна з заслуг, до речі, колишніх губернаторів Миколи Романчука і Вадима Мерікова. Вони зробили все, щоб вибори в області пройшли прозоро, чесно і демократично", - вважає Кремінь.

Депутат підкреслив, що ситуація, яка склалася на сьогодні в області, є небаченою раніше, проте виходити з неї, на його думку, необхідно якомога швидше.

"Я вважаю, що ми створили такий собі регіональний прецедент, який може спричинити всеукраїнський резонанс, коли фактично за короткий проміжок часу знімають з посади голову облдержадміністрації, подає у відставку прокурор області, рекомендують піти з посади керівникові обласного управління поліції. У той самий час, у нас в даний момент немає голови обласного управління Державної фіскальної служби, спостерігається недостатній рівень фінансування програм, пов'язаних з відновленням інфраструктури, закладів освіти та охорони здоров'я. Я вважаю, що ситуацію необхідно якомога швидше вирівнювати. Однозначно, повинні бути зроблені ефективні та якісні кадрові призначення, які повинні допомогти відновити взаємодію органів державної влади та місцевого самоврядування, депутатського корпусу, громадських організацій тощо. Зараз починається період збору врожаю. У цей час південь України може стати епіцентром транспортного колапсу, але, у той же час ми можемо стати прикладом того, як потрібно виходити з ситуацій подібного рівня складності", - підкреслив він.

Новини за темою

Серед ймовірних кандидатів на посаду голови облдержадміністрації у місцевих ЗМІ називалися кілька імен, проте офіційного підтвердження цієї інформації немає. Зокрема, високе місце в будівлі ОДА пророкували керівникові обласної організації "Блоку Петра Порошенка", відомому волонтеру і раднику президента Юрію Бірюкову, а також колишньому заступнику генерального прокурора і екс-прокурору Одеської області Давиду Сакварелідзе.

У коментарі 112.ua Юрій Бірюков інформацію про своє можливе призначення на високу посаду в ОДА спростував.

Михаил Палинчак / Insider

"Інформація про можливе призначення на посаду губернатора не відповідає дійсності. Говорив вже про це неодноразово. Це призначення на сьогоднішній день неможливе. Питання губернаторства несе теоретичний характер. Я не можу говорити про те, що буде відбуватися в області через 5 років і чи буде це питання актуальне для мене. Сьогодні цього питання немає на порядку денному", - підкреслив політик.

У свою чергу, Давид Сакварелідзе також раніше заявив, що призначення його керівником області практично неможливе.

Давид Сакварелідзе, екс-заступник генпрокурора Давид Сакварелидзе

"На жаль, мушу визнати, що виходячи саме з вже здобутого досвіду роботи на державній службі в Україні, я абсолютно чітко усвідомлюю, що навіть у разі мого призначення на згадану посаду, що, звичайно, абсолютно нереалістично на сьогоднішній момент, зробити реальний прорив тільки в одній області, без загальнонаціональних змін і при відсутності політичної волі тих, хто має повноваження для таких кадрових рішень, не представляється можливим", - написав він у Facebook.

В якості потенційних претендентів на пост глави області обговорювалися також імена місцевих нардепів. Ймовірно, це пов'язано з недавніми аналогічними призначеннями в інших регіонах. Зокрема, сусідню Херсонську область очолив колишній нардеп від БПП Андрій Гордєєв, а прифронтову Луганську – представник пропрезидентської фракції Юрій Гарбуз.

Новини за темою

Що стосується представників Миколаївської області в законодавчому органі, то лише один з них публічно прокоментував інформацію про можливе призначення. Депутат від пропрезидентської фракції Ради Давид Макар'ян заявив, що поки не бачить себе в якості керівника області.

Давид Макар'ян, народний депутат Facebook Давид Макар'ян

"Люди біжать до посад з люттю диких собак, не маючи ні найменшого бек-граунду для виконання функцій. Саме тому з усією повнотою відповідальності я, 31-річний миколаївський вже не хлопець, але ще не той чоловік, якого я сам собі уявляю, як керівника улюбленої області, хочу нагадати, крім політики, крім громадської думки, бруду і пліток, є ще життєдіяльність області, якщо не вдасться дати результат, для самого себе багато чого втратить сенс", - зазначив Макар'ян на сторінці в Facebook.

Днями виповнився місяць з того моменту, як Миколаївську область почало "трусити", а великих результатів у "гучних" справах поки не видно (якщо не рахувати відставок). Можливо, це можна списати на літній період. Миколаївщина – курортний регіон, туристичний сезон у розпалі. Після анексії Криму десятки тисяч туристів з України та близького зарубіжжя кинулися підкорювати чорноморське узбережжя області. Цілком ймовірно, що основні кадрові призначення будуть проведені восени, зважаючи на майбутні літні канікули і сезон відпусток в українському політикумі, а також на нещодавні зміни до закону "Про держслужбу", що вступили в силу з травня. Нагадаємо, згідно з ними, президент позбавлений права призначати голів адміністрацій лише за погодженням з Кабміном. Відтепер претенденти на роботу в системі держслужби (в тому числі, головами обласних та районних адміністрацій) повинні в обов'язковому порядку проходити конкурс, лише за його підсумками вони можуть бути призначені на посади. Таким чином, процес призначення нового (старого) керівництва багатостраждальної Миколаївської області може затягнутися на невизначений час.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>