Лист Насалика до "Росатома": Йшлося про можливі переговори щодо викупу Китаєм частки "ТВЕЛ" у проекті з ядерного палива

У листі, оприлюдненому Міністерством, йшлося не про відновлення співпраці, а про розрив

Ігор Насалик РБК-Украина

Міністерство енергетики та вугільної промисловості України пояснило можливі переговори з "ТВЕЛ" (російський виробник ядерного палива) щодо заводу ядерного палива намірами китайської China Nuclear Energy Industry Corporation викупити російську частку в проекті. Про це йдеться в повідомленні прес-служби відомства

"У червні 2018 року від керівництва компанії China Nuclear Energy Industry Corporation надійшло запрошення щодо проведення тристоронніх переговорів стосовно участі китайської сторони в реалізації проекту будівництва заводу з виробництва ядерного палива на території України", - йдеться у повідомленні. 

Згідно з інформацією, в у 2010 році було створено спільне підприємство з виробництва ядерного палива для реакторів типу ВВЕР-1000, яке існує до цих пір. Для реалізації проекту українською стороною (ДК "Ядерне паливо") було профінансовано 80 млн грн (10 млн доларів). З цієї суми 5,2 млн дол. було виділено в якості авансу на виготовлення нестандартизованого устаткування виробництва ВАТ "ТВЕЛ".

Таким чином, Україна порушує питання продажу потенційному інвестору пакета акцій, що належить "ТВЕЛ", і повернення частини коштів з 5,2 млн дол. 

У Міністерстві зазначають, що в 2015-2016 рр. проводилися переговори з можливими інвесторами щодо створення виробництва ядерного палива в Україні. Тоді, зокрема, China Nuclear Fuel Corporation висловила пропозицію про створення спільного виробництва ядерного палива для потреб українських АЕС. Передбачається, що Китай викупить акції "ТВЕЛ" в повному обсязі і забезпечить повне фінансування проекту.

Під час можливих переговорів планується обговорити умови участі китайської сторони у реалізації проекту, викупу частки акцій російської компанії і визначення першочергових кроків співпраці.

Зазначимо, що нещодавно в одному з українських ЗМІ з'явилася інформація, що міністр Ігор Насалик відправив лист №01/1-5219 від 27 червня 2018 року першому заступнику генерального директора "Росатома" Кирилу Комарова ("ТВЕЛ" входить до складу "Росатома"). У листі йдеться нібито про необхідність відновити спільне з російським "ТВЕЛ" будівництво заводу з виробництва ядерного палива в Україні.

"Враховуючи необхідність відновлення низки спільних проектів, зокрема проекту зі створення в Україні виробництва ТВЕЛ, пропонуємо провести зустріч у Брюсселі в період з 9 по 12 липня", - йдеться в оприлюдненому у ЗМІ листі. 

Питання даного листування порушив прем'єр-міністр України Володимир Гройсман на засіданні Кабміну. Міністр Насалик пояснив, що оприлюднений лист є фейком. За його словами, листування існувало, але йшлося не про співпрацю, а про розрив співпраці з "ТВЕЛ". Також він зазначив, що лист було направлено "не напряму, а до Міністерства закордонних справ".

Крім того, прес-служба Міністерство енергетики оприлюднило лист №01/18-5219, а не №01/1-5219. Документ від тієї ж дати і адресоване до того ж Комарова. Але в цьому листі йдеться про переговори з іншою метою.

"Міненерговугілля готове обговорити стан реалізації спільних проектів у сфері атомної енергетики, зокрема, проекту зі створення в Україні виробництва ТВЕЛ. Пропонуємо провести зустріч у Брюсселі в період з 9 по 12 липня 2018 року", - наголошується в листі на сайті Міненерговугілля. 

Додамо, що ще до анексії Криму Росією українська сторона планувала в Кіровоградській області будівництво заводу з фабрикації ядерного палива на основі технології російської паливної компанії "ТВЕЛ".

Було створено "Завод з виробництва ЯП", в якому українському держконцерну "Ядерне паливо" належить 50% плюс 1 акція в підприємстві, "ТВЕЛ" – 50% мінус 1 акція.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів