Конституційний суд - це запобіжник держави від популізму політиків, - Карасьов

"Ближче до виборів політики пропонуватимуть усе більш екзотичні зміни до Конституції", - такий прогноз озвучив політолог Вадим Карасьов, пише From-ua.

"Конституційні зміни виглядають чимось епохальним і масштабним, і тому кожен кандидат у президенти вважає, що пропозиції змінити Конституцію додають політику державної ваги. До того ж серед політтехнологів помічається брак ідей щодо соціальної чи оборонної тематики, а реформа Конституції - щось незрозуміле виборцю і важке для контролю виконання обіцянок. Так само популісти можуть пропонувати законопроекти, які прямо суперечать нормам Конституції, але подобаються виборцям. От, наприклад, перед минулими виборами прийняли закон з нормою про "незаконне збагачення". Цим законом фактично відмінили презумпцію невинуватості, бо підозрювані за цією статтею повинні самі доводити, що вони невинуваті. За три роки немає жодного судового вироку, бо судді не політики, і рішення, які суперечать Конституції, приймати не будуть. Зараз Конституційний суд нарешті добрався до цієї статті і скоро визнає її невідповідною Конституції. Хоча триває політичний та інформаційний тиск, щоб залишити такий привабливий інструмент для вибіркового "кошмарення" посадовців. Якщо глянути в декларації - так у нас кожен третій незаконно збагатився, але справи відкривають тільки проти деяких і то до суду не доводять, бо стаття "мертва".

Що стосується закріплення в Конституції курсу на ЄС і НАТО чи зміни повноважень президента - тут поки що триває професійна дискусія в рамках конституційного права. Але знову лунають заклики повністю відмінити недоторканність, удвічі скоротити кількість депутатів, змінити інститути громадянства чи статус мови. Депутати можуть навіть ухвалити в Раді якісь скандальні рішення. І тут зростає роль Конституційного суду, який повинен тихо і професійно, за процедурою оцінювати проекти рішень чи готові закони. Державі в часи виборів і популізму потрібен Конституційний суд як запобіжник від емоцій і популізму політиків" - резюмує експерт.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів