banner banner banner banner

Гучні заяви, але без спільної декларації: Як минув ХІХ саміт Україна – ЄС

У Києві відбувся 19-й саміт Україна - Європейський Союз. Лідери України та ЄС відзначили успіхи у двосторонніх відносинах, зокрема щодо введення безвізового режиму та ратифікації Угоди про асоціацію, обговорили питання впровадження подальших реформ в Україні та деокупацію Криму. Однак вдруге в історії відносин України та ЄС спільна декларація за результатами зустрічі не була схвалена

Президент Еврокоміссії Жан-Клод Юнкер, президент України Петро Порошенко і президент Євроради Дональд Туск під час зустрічі на саміті Україна - ЄС Twitter Святослава Цеголко

У Києві пройшов 19-й саміт Україна – Європейський Союз. Це був перший саміт, котрий відбувався в умовах повної ратифікації Угоди про асоціацію та дії безвізового режиму з європейськими країнами, які довгий час були основними предметом обговорення сторін.

За круглим столом, зокрема, зустрілися президент України Петро Порошенко, президент Європейської ради Дональд Туск, президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер, представники уряду України та Єврокомісії.

Перші спільні результати

Пленарне засідання саміту розпочалося зі вступного слова президента України. Порошенко привітав закордонних гостей зі "спільними конкретними результатами роботи".

"Уже більше ста тисяч українських громадян, які мають біометричні паспорти, скористалися своїм правом на безвізовий режимі на власні очі переконалися і побачили, що є безвізовий режим, що таке Європейський Союз, куди рухається Україна, і за що нам варто боротися, за яке майбутнє сьогодні бореться молода Українська держава", - поінформував він.

Порошенко наголосив на тому, як довго Україна чекала "смаку європейської свободи". "Ми чекали дуже довгі 1110 днів з моменту прийняття і підписання у 2014 році у Брюсселі мною за вашої присутності Угоди про асоціацію. Це було дуже важливо… Угода – це документ за який вийшли на Революцію Гідності мільйони українців", - сказав він, додаючи, що "жодна нація не платила таку високу ціну за зближення з Євросоюзом", яку заплатила Україна.

"При всій повазі до кожного з лідерів інституцій та держав-членів ЄС хочу підкреслити, що не маю жодного ані морального, ані політичного права поступитися буквою і духом Угоди про асоціацію, її метою, її значенням для українського народу і для майбутнього нашої держави. Україна чітко задекларувала свої європейські прагнення і європейський вибір. І ми нікому це не віддамо. І ніхто не має права у нас цього забрати", - підкреслив Порошенко.

Окрім цього голова української держави зазначив, що за останні три роки Україна впевнено утвердилася на шляху реформ, в основу яких покладені європейські стандарти, та висловив надію на те, що у подальшому кожен українець зможе відчути переваги євроінтеграції. Зокрема, вихід українського бізнесу на європейські ринки, приплив інвестицій, новітні технології, енергетичну незалежність, покращення інфраструктури та нові можливості у навчанні за кордоном.

Окремо Порошенко наголосив на посиленні провідної ролі ЄС у процесі мирного врегулювання ситуації на Донбасі та підтримку міжнародних ініціатив України з деокупації Криму. "Маю надію, що колись ми проведемо наступні саміти Україна-ЄС – дозвольте мені висловити це припущення - в Донецьку і в Ялті. Я би все можливе для цього зробив", - резюмував він.

Неочікувані заяви

Після цього слово взяв президент Європейської Ради Дональд Туск. Він наголосив, що вже зараз обсяг торгівлі між Україною та ЄС збільшився на 25%. "Повна ратифікація Угоди дозволить нам значно посилити співпрацю і поглибити політичну асоціацію та інтеграцію України з Європейським Союзом", - сказав він.

Туск підкреслив, що ЄС підтверджує європейське прагнення України і вітає цей європейський вибір. "Європейський Союз вчергове чітко заявляє, що стоїть на боці України проти російської агресії та підтримує її у захисті своєї незалежності, територіальної цілісності та суверенітету. Ми не визнаємо незаконної анексії Криму. Ми закликаємо до повної реалізації Мінських домовленостей всіма сторонами, підкреслюючи відповідальність Росії в цьому питанні", - зазначив він.

Президент Еврокоміссії Жан-Клод Юнкер, президент України Петро Порошенко і президент Євроради Дональд Туск під час зустрічі на саміті Україна - ЄС Twitter Святослава Цеголко

При цьому Туск дозволив собі одну колючу ремарку в сторону України. Зокрема, він сказав, що на його переконання українців не зможуть подолати зовнішні вороги, бо вони достатньо сильні, однак на перешкоді можуть стати самі українці. "Саме тому вам потрібно триматися вашої єдності і намагатися уникати внутрішніх конфліктів", - додав він.

В свою чергу президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер відзначив, що у питанні реформ за три останні роки Україною було зроблено набагато більше, ніж за попередні 20 років. Втім, на його думку, надзвичайно важливим залишається питання боротьби з корупцією.

"Ситуація не є задовільною… Я хотів би сказати і президенту, і парламенту, дати пораду, що ми всі налаштовані на те, щоб бути згодними і ми погоджуємося на створення спеціальної палати в рамках суду, антикорупційної палати, ми навіть наполягаємо на створенні окремого антикорупційного суду", - сказав він.

Юнкер підкреслив, що головне в боротьбі з корупцією полягає "не в інструментах, а в намірах та переконаннях, що в українському суспільстві є бажання боротьби з корупцією".

Він наголосив на важливості подальших реформ та запевнив у фінансовій підтримці антикорупційного напрямку.

Опісля пленарного засідання саміту Порошенко, Туск та Юнкер вийшли на спільну прес-конференцію до преси і зробили додаткову заяву щодо деокупації Криму та незаконно утримуваних громадян України в російських тюрмах.

Президент Еврокоміссії Жан-Клод Юнкер, президент України Петро Порошенко і президент Євроради Дональд Туск під час зустрічі на саміті Україна - ЄС Twitter Святослава Цеголко

"Ми домовились надати більш прагматичної підтримки нашому діалогу щодо наслідків тимчасової окупації Кримського півострова. Сьогодні склалися усі умови, щоб перейти від політики невизнання до активної стратегії деокупації Кримського півострова, який Росія перетворює на острів несвободи та загроз", - заявив Порошенко.

"Я закликаю негайно звільнити всіх незаконно утримуваних українських громадян, які перебувають в Росії та на Кримському півострові", - додав Дональд Туск.

Про що змовчали

Згодом в Адміністрації президента України уточнили, що мова йде про більшу координацію в рамках міжнародних форумів і в рамках міжнародних організацій, зокрема, напрацювання та підготовку нової більш потужної резолюції в рамках Генеральної асамблеї ООН, співробітництво в рамках Ради безпеки ООН і посиленнія санкційного режиму в контексті Криму.

Також, за словами заступник глави АП Констянтина Єлісєєва, йдеться і про більш жорстке виконання вже існуючих санкцій, оскільки час від часу в порти окупованого Росією Криму все ж заходять кораблі під прапорами країн ЄС.

"Сторони домовилися про більш активну співпрацю в питанні Донбасу", - наголосив він в ефірі "5 каналу".

Єлісєєв також повідомив, що на саміті Україна - Європейський Союз обговорювалося і питання часових термінів підписання угоди про єдиний авіаційний простір. "Ми повинні рухатися далі… Будемо імплементувати угоду. Ми запропонували, що є інший напрямок інтеграції, зокрема інтеграція в авіаційний простір. Ми поставили чітке питання про підписання в обмежені часові рамки угоди про спільний авіапростір. Це довгоочікувана угода. Ми поставили питання про приєднання до спільного цифрового ринку", - зазначив він.

Окремо, за словами Єлісєєва, підіймалися енергетичні питання. Зокрема, Україна висловила категоричну позицію про неприпустимість будівництва проекту "Північний потік-2", який вважає політично мотивованим, і ЄС з розумінням поставився до аргументації України.

Вдруге в історії без спільної декларації

Примітно, 19-й саміт Україна – ЄС завершився без схвалення підсумкової заяви або спільної декларації. Це сталося вже вдруге в історії відносин України та ЄС.

Ряд політиків та експертів оцінює цей факт незадовільно, оскільки за правилами європейської дипломатії, відсутність спільної заяви є підтвердженням глибокої кризи в стосунках: мовляв, лідери зустрілися, але домовитися ні про що не змогли.

Як стало відомо,Україна наполягала на тому, щоб у спільній заяві було посилання на фразу з преамбули Угоди про асоціацію про те, що "ЄС визнає європейські прагнення України і вітає її європейський вибір", однак представники Євросоюзу відмовилися, хоча і в ході саміту ця заява була усно зроблена представниками ЄС декілька разів.

Втім, в Адміністрації президента України запевнили, що такий підсумок саміту не є критичним.

"Мене трохи не влаштовує те, що всі звертають увагу - був чи не був фінальний документ, тобто декларація. Правда, робилися спроби напрацювати спільний документ - це нормальна ситуація, коли не досягли консенсусу. В даному випадку проект цього політичного документа, на жаль, не йшов далі тих амбіцій, які закладені в тексті Угоди про асоціацію", - прокоментував ситуацію Єлісєєв.

Він пояснив, що оскільки у проекті підсумкової декларації не вдалося зафіксувати більш далекоглядних цілей, то сторони "вирішили сконцентруватися на конкретних результатах, тих конкретних кроках, які дозволять українським громадянам отримати всі вигоди від європейської інтеграції".

Нагадаємо, минулий саміт Україна - ЄС відбувся у Брюсселі 24 листопада 2016 року і не приніс великих проривів у відносинах між Києвом та Європою. Найболючіші для Києва на той момент питання залишилися невирішеними, і серед них питання скасування візового режиму з Євросоюзом, завершення ратифікації Угоди про асоціацію з ЄС і продовження антиросійських санкцій.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>