banner banner banner banner banner

ENEMO оприлюднила проміжний звіт щодо місцевих виборів в Україні

ENEMO зазначає недоліки законодавства та організації виборчого процесу на місцевих виборах

З відкритих джерел

Місія Європейської мережі організацій зі спостереження за виборами (ENEMO) опублікувала на своєму сайті проміжний звіт по місцевим виборам в Україні. У ньому місія відзначає недоліки законодавства та організації виборчого процесу на місцевих вибору 2015 року.

"Нещодавно прийнятий новий закон про місцеві вибори вносить значні зміни в українському виборчому процесі, що викликає побоювання, чи зможуть учасники виборчого процесу і виборці достовірно зрозуміти його положення і зможуть виборчі комісії належним чином дотримуватися його, враховуючи складність виборчої системи, яка вперше використовується в Україні", - йдеться у звіті.

"Представники ENEMO та інших міжнародних і місцевих організацій, які спостерігали за процесом попередніх виборів відзначають, що в новому законі відсутні адекватні механізми для подолання недоліків, зокрема політизації виборчого процесу (системи висування кандидатів на виборах і виборчої адміністрації) паралельних систем вирішення виборчих спорів; нечіткого регулювання питання фінансування політичних партій, зловживань державними ресурсами і порушень порядку ведення передвиборної агітації; реєстрації кандидатів; діяльності ЗМІ; високої кількості виборців на одній дільниці, тощо", - зазначається у звіті.

Повідомляється, що юридичний термін "відкритий список", який використовується в новому законі для даної виборчої системи для виборів до рад у багатомандатних округах, "є неоднозначним, оскільки виборці не мають права голосувати за окремого кандидата окремо або у виборчому списку партії, а також не надається адекватне уявлення у всіх територіальних округах...; впровадження цієї системи допомагає внутрішньої партійної конкуренції, але не має базових характеристик системи з відкритими списками".

У новому законі, відзначають в ENEMO, не зазначено максимальне відхилення за кількістю голосів по кожному виборчому округу при створенні таких меж виборчих округів відповідними тервиборчкомами (ТВК), таким чином залишається простір для потенційних передвиборних махінацій.

ENEMO також вказує на ряд проблем ЦВК, яким "не вистачило часу, ні ресурсів, щоб належним чином навчати всіх членів тервиборчкомів, які були замінені" (замінено понад 1500 членів ТВК).

Спостерігачі вказали на те, що недоліки закону приводили до того, що в ряді випадків ТВК "відхилили кандидатів на основі неточностей у реєстраційних документах кандидата, в більшості випадків ці кандидати були відхилені в значній мірі із-за певних політичних поглядів членів ТВК".

При цьому наголошується професіоналізм і неупередженість ЦВК в процесі контролю і прийняття заходів стосовно деяких членів ТВК, в процесі реєстрації кандидатів, які балотуються на виборах, таким чином дотримуючись правові норми і надаючи можливість балотуватися на виборах кандидатів у депутати. "Однак, з-за тривалого процесу реєстрації, для певної кількості кандидатів законний агітаційний період був коротше", - йдеться у звіті.

Як зазначено у звіті, в загальній складності, 10 721 відповідних рад повинні бути обрані протягом цього виборчого процесу з приблизно 162 тис. 009 депутатів в цілому. Одночасно 10 210 кандидатів балотуються на посади мерів та голів міських, районних, селищних рад. Що стосується гендерного представництва, загальне число жінок-кандидатів до рад становить близько 35%, тоді як частка жінок, яка балотується на пост мера/голови становить менше - 13%.

ENEMO не отримала жодних скарг щодо помилок у списку виборців. За останніми даними близько 30 млн виборців зможуть проголосувати на чергових місцевих виборах. Близько 1,5 млн тимчасово переміщених осіб не зможуть проголосувати на виборах 25 жовтня, йдеться у звіті.

ENEMO зазначає, що більшість порушень у ході виборчої кампанії були наступними: "ранні кампанії (до офіційної реєстрації та рішення відповідної ТВК), непрямий підкуп, розміщення плакатів у заборонених місцях (громадський транспорт, державні установи, культурні об'єкти), розповсюдження агітаційних матеріалів без відповідного маркування, негативний (чорний) піар і подібні порушення...: спостерігачі ENEMO були проінформовані про кілька випадків зловживання державними ресурсами".

"Ряд випадків насильства проти активістів деяких партій було зареєстровано у Запоріжжі, Чернігові, Миколаєві та інших місцях. Крім цього, політичні матеріали та активи деяких кандидатів були пошкоджені в Сумах, Харкові та інших містах. ENEMO закликає всі відповідні державні органи для розгляду таких справ і осіб, які вчинили такі злочини, а також усіх учасників виборчого процесу утриматися від подібних дій у майбутньому", - йдеться у звіті.

Повідомляється, що "прозорість засобів масової інформації як і раніше залишається незначною, так як бізнесмени та політики часто воліють приховувати їх вплив на телемедийные програми; головне політичний тиск на ЗМІ здійснюється через фінансове забезпечення".

Нагадаємо, що ENEMO, крім іншого, моніторила позачергові президентські вибори в Україні в травні 2014 року. Глава місії після виборів заявив, що "вони пройшли прозоро і ефективно з одиничними відхиленнями".

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>