Чи є в Україні покарання за подвійне громадянство? Пояснення юриста

Юрист-кримінолог розтлумачила Генпрокуратурі правові основи покарання за подвійне громадянство

Чи є в Україні покарання за подвійне громадянство? Пояснення юриста
Фото з відкритих джерел

Ганна Маляр

кандидат юридичних наук, експерт-кримінолог

Юрист-кримінолог розтлумачила Генпрокуратурі правові основи покарання за подвійне громадянство

Оригінал на сторінці Анни Маляр у Facebook

Оскільки прес-служба Генпрокуратури не розтлумачила, що мав на увазі генпрокурор у своїй заяві про "покарання за подвійне громадянство", мушу спростувати три його тези як такі, яких немає у вітчизняному законодавстві.

Так, нещодавно генпрокурор в одному з ефірів сказав таке:

1) "Отримання подвійного громадянства категорично заборонено українською Конституцією".

Це не так.

Конституція не забороняє подвійного/множинного громадянства. У ст. 4 Конституції України просто констатується факт: в Україні існує єдине громадянство. Це означає, що громадянин України, який набув громадянства іншої держави, у правовідносинах з Україною визнається лише громадянином України та не втрачає автоматично українського громадянства.

2) "...Тут двох тлумачень бути не може: якщо є докази подвійного громадянства, це має каратися...".

У Кримінальному кодексі України немає такого злочину - "подвійне громадянство", відповідно немає за це й покарання. Не можна в нас покарати за одночасне з українським громадянство іншої країни.

3) "Якщо під час слідства СБУ буде встановлено випадки подвійного громадянства, дія буде та сама - позбавлення українського громадянства".

Вітчизняне законодавство не містить інституту "позбавлення" громадянства. Є тільки "припинення", а це інше.

Також генпрокурор нагадав про випадок, коли "народного депутата Артеменка президент позбавив громадянства". Це не відповідає дійсності. Президент припинив громадянство Артеменка, а не позбавив його.

Новини за темою

Особисто я вважаю, що історичні та географічні реалії України диктують специфічні заходи безпеки, і один із них - заборона подвійного, множинного громадянства. Але станом на нині (на 4-й рік війни) такої заборони в законодавстві немає...

Анна Маляр 

Редакція може не поділяти думку автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомитеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів