banner banner banner banner

Без посольств та прямих контактів: Що означає розрив дипвідносин між країнами

Чи вишлють всіх українців з Росії? Чи втратять вони захист від посягань ФСБ? Чи нападе Путін? Шукаємо відповіді на ключові питання щодо можливих наслідків вірогідного розриву дипвідносин між Україною та РФ

Фото з відкритих джерел

Упродовж усього часу від початку військового конфлікту на Донбасі періодично з різних вуст звучить ідея про розрив дипломатичних відносин з Російською Федерацією. В українській політиці поки що переважала ідея того, що у розриві дипвідносин немає необхідності, оскільки це "поставить під удар мільйони українських громадян на російській території".

І все ж, останнім часом ця тема знову вийшла на передній план. Так, згідно з джерелами російського "Коммерсанта", Верховна Рада України вже наступного тижня може ухвалити рішення про розрив дипломатичних відносин з Росією. У ЗМІ уточнюють, що це може бути зроблено шляхом внесення додаткового пункту до закону про реінтеграцію Донбасу, який планується розглянути у другому читанні 16 листопада.

Новини за темою: Не прямим текстом: Вінник пояснив, як хоче провести ініціативу про розрив дипвідносин з РФ

З приводу можливого розриву дипвідносин з Росією всі ці кілька років виникало чимало питань, суть яких у більшості випадків зводилася до з'ясування практичної сторони такого рішення.

zn.ua

Спробуємо знайти відповіді на ключові питання, заодно уточнивши ситуацію щодо багатьох "страшків", типу "А це правда, що після розриву дипвідносин всіх українців обов'язково вишлють з РФ?"

Отже, для початку:

Що таке дипвідносини і для чого вони взагалі потрібні?

Офіційно: основна форма підтримки відносин між суверенними державами відповідно до норм міжнародного права.

Спрощено: дві країни визнають одна одну й обмінюються спеціальними людьми, що представляють інтереси однієї країни в іншій країні, тобто послами.

Встановлення дипломатичних відносин відбувається за взаємною згодою (тобто, одна країна може відмовитися визнавати іншу країну і приймати її спеціальних людей, готових "качати права" та відстоювати власні інтереси).

Якщо ж країни згодні, процес запускається і виникає посольство. Головна його мета – захист інтересів конкретної держави в іншій державі, зокрема допомога своїм громадянам.

Тому, якщо трапляється якийсь теракт або інша трагедія, журналісти в першу чергу звертаються до посольства з метою уточнити інформацію, зокрема наявність серед потерпілих громадян своєї країни (і деталі щодо надання їм допомоги).

Загалом, якщо між країнами є дипломатичні стосунки – це значить, що вони щонайменше нейтральні одна до одної, а в більшості випадків навіть дружать.

Дипломатичні відносини допомагають організовувати прямі переговори між країнами і досить швидко вирішувати спірні питання.

Reuters

Деталь про посольства: Створене посольство звільняється від податків і зборів, а його працівники отримують дипломатичну недоторканність.

Підсумуємо: Дипломатичні відносини встановлюються заради дружби та добросусідства, що включає в себе переговори та укладання різних договорів, а також захист власних громадян на чужій території.

Базовим міжнародним документом у цій сфері є Віденська конвенція про дипломатичні відносини від 18 квітня 1961 року.

Все це добре, але що відбувається, коли добросусідських відносин і близько немає, а одна країна взагалі звіріє по відношенню до іншої до крайнього ступеня? Тоді відбувається ось це:

Розрив дипломатичних відносин

Одна країна начебто говорить іншій: "Все, ми більше не дружимо". Вона офіційно повідомляє про своє рішення іншій стороні, після чого слідує взаємне відкликання послів. На прикладі України тут все досить просто: В Україні вже два роки немає постійного російського посла (після відставки Михайла Зурабова), а є тимчасовий повірений. Аналогічно два роки немає українського посла в Росії.

Фото з відкритих джерел

Відразу відповіді на два важливих питання. Розрив дипломатичних відносин НЕ ОЗНАЧАЄ оголошення війни. Для цього парламент повинен схвалити додаткові положення.

Крім того, розрив НЕ ОЗНАЧАЄ остаточного і повного припинення спілкування між країнами, просто тепер воно буде здійснюватися не прямо. Для такого спілкування обирається країна-посередник, яка і буде здійснювати комунікацію. Приклад:

Україна: Ми вимагаємо звільнити політичних в'язнів!

Країна-посередник: Росіє, тут Україна вимагає звільнити політичних в'язнів!

Росія: Не хочу!

Країна-посередник: Україно, Росія сказала, що не хоче!

Україна: Зрозуміло. А скиньте Путіна!

Таким чином країна-посередник з допомогою своїх посольств в обох країнах буде допомагати вирішувати необхідні питання.

Новини за темою: Україні було варто розірвати дипвідносини з Росією ще після анексії Криму, - посол

Раніше як ймовірні посередники у відносинах України і Росії називалися дві країни: Білорусь та Швейцарія. Швейцарія, до речі, здійснює посередництво між Росією і Грузією після 2008 року, коли виник відомий військовий конфлікт між країнами.

Важливо: Розрив дипломатичних відносин НЕ СПРИЧИНЯЄ розриву консульських відносин.

Тобто?

Тобто в разі розриву дипвідносин українці в перспективі зможуть і далі отримувати всі необхідні консульські послуги, принаймні кожна держава окремо та додатково буде розглядати це питання. Ця норма передбачена іншим міжнародним договором – Віденською конвенцією про консульські зносини від 24 квітня 1963 року.

Фото з відкритих джерел

Які послуги – консульські? Зокрема це легалізація офіційних документів, нотаріальні дії, необхідні маніпуляції з паспортом (видача або продовження терміну дії паспорта громадянина України, внесення до нього необхідних даних) тощо.

Тобто

Розрив дипломатичних відносин між країнами не веде до втрати будь-якого захисту та допомоги громадянам країни в іншій країні. Тобто, цього не відбувається автоматично.

До речі про захист.

Чи втрачають захист українці в Росії у випадку розриву дипломатичних відносин?

Якщо консульські відносини залишаються, то не те щоб сильно, принаймні українські консули зможуть і далі намагатися надавати допомогу. Тим більше, давайте говорити відверто: а на сьогодні з наявністю дипломатичних відносин українці сильно захищені в Росії?

Олег Сенцов і Олександр Кольченко, архівне фото Антон Наумлюк

Приклади українських політв'язнів і викрадень українських громадян з подальшими судами вам на допомогу. Тобто, однозначно відповідати на це питання, як ще недавно робили українські політики, не варто поспішати. Тому що (і тут ми підходимо до головного в цьому тексті) – практично все в плані захисту українських громадян і обмеження-необмеження їхніх свобод на території Росії залежить, що цілком очевидно, від самої Росії.

Тобто

Чи зможуть їздити українці до Росії після розриву дипвідносин? – Так. Принаймні, поки цього буде хотіти сама Росія. Розрив дипломатичних відносин НЕ ВЕДЕ ЗА СОБОЮ автоматичного перегляду правил перетину кордону. Але ми ж повинні розуміти, що Росія має право, умовно кажучи, ввести правила, за яких перетинати кордон зможе лише той українець, вік якого до 50-и, а в анкеті він вказує, як сильно поважає дідів і не любить Бандеру.

Фото з відкритих джерел

Тут лише важливо відзначити одну ймовірну, але вельми значну складність для працюючих у Росії українців. Досить часто розрив дипвідносин веде за собою введення візового режиму (і про це в Україні, до речі, не раз говорилося, як обговорювались і різноманітні інціативи щодо ускладнення перетину кордону), що спричинить за собою додаткові проблеми для українських трудових мігрантів. Але це очевидний результат.

Проміжний епілог

Розрив дипломатичних відносин – насамперед, політичний акт. Він зовсім необов'язково спричиняє жахливі проблеми і незручності, хоча, безумовно, є підставою для подальшої їх появи.

Фото з відкритих джерел

Але це насамперед залежить від рішень і бажання самої Росії. Точніше, від того, наскільки вона захоче ускладнити життя українцям після розриву.

Новини за темою: Медвєдєв заявив, що Росія може розірвати дипломатичні відносини з Україною, "якщо іншого варіанту не залишиться"

Джерело: 112.ua

відео по темі

Loading...


Новини за темою

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>