banner banner banner

Звичка зниженої шкідливості

Законодавство, яке стає більш жорстким, масова пропаганда здорового способу життя та просування ідеї відмови від шкідливих звичок змушують тютюнові компанії, для збереження своїх доходів, шукати способи зниження ризику для здоров'я своїх споживачів

Звичка зниженої шкідливості
Тютюнові компанії витрачають мільярди доларів на створення продуктів, менш шкідливих, ніж сигарети Униан

Законодавство, яке стає більш жорстким, масова пропаганда здорового способу життя та просування ідеї відмови від шкідливих звичок змушують тютюнові компанії, для збереження своїх доходів, шукати способи зниження ризику для здоров'я своїх споживачів

Оригінал на сайті "Уніан".

Дана стаття не рекомендується до прочитання особам, які не досягли 18-річчя.

Намагаючись зберегти свої прибутки і місце на ринку, найбільші тютюнові корпорації звернули увагу на результати досліджень учених з різних країн, які прийшли в останні 15-20 років до висновку, що не нікотин, а продукти горіння, різного роду шкідливі речовини, канцерогени, що містяться в сигаретному димі (усього їх кілька сотень) – несуть основну шкоду здоров'ю від куріння. З тих пір табачники працюють над створенням альтернативи сигарет, з тим, щоб, отримуючи в організм заповітну дозу нікотину, курець менше шкодив своєму організму і не ніс загрози і дискомфорту оточуючим і, таким чином, продовжував справно здавати свої гроші в касу.

Ще більше десяти років тому на ринку з'явилися електронні сигарети, в середині двохтисячних переживали справжній бум – виробники їх просували як порівняно безпечну альтернативу традиційним сигаретам, акцентуючи на тому, що пар, вироблений e-цигарками, не містить кількох сотень небезпечних хімічних сполук-продуктів горіння (що повинно знижувати ризики для здоров'я тих, хто вживає нікотин подібним чином), нешкідливий для навколишніх, а самі електронні сигарети не виробляють попелу і не можуть стати причиною пожежі.

Серед людей, які хвилюються про своє здоров'я, але не бажають заради нього кинути палити, новинка в перші місяці продажів стала хітом – ще й тому, що електронні сигарети спочатку можна було використовувати скрізь, де вже були заборонені традиційні сигарети – на стадіонах, у поїздах, аеропортах, ресторанах і в лікарнях.

В електронній сигареті нікотин в рідкому вигляді нагрівається з допомогою електрики, перетворюючись у пару, яку можна вдихати, подібно до тютюнового диму Униан


На тлі загального піднесення курців, які вирішили, що тепер, навіть піклуючись про власне здоров'я, можна не припиняти вживання нікотину, навіть народився новий термін – "паріння". "Я кинув палити, тепер я парю", - хвалилися любителі тютюну. Новий термін охоче підхопили лікарі і медичні фахівці, і навіть глава відділу по контролю за тютюновими виробами могутньої FDA (федеральне Управління з контролю якості харчових продуктів і лікарських препаратів США) Мітч Целлер заявив: "Якщо б ми могли змусити всіх курців повністю перейти на негорючі сигарети, це було б добре для громадського здоров'я".

Однак, антитютюнові лобісти, організації, що займаються проблемами охорони здоров'я і законодавці не дрімали – і незабаром для e-сигарет стали застосовуватися практично ті ж обмеження, що і для тютюнових виробів. Єдиною перевагою вдихання нікотину з допомогою електроприладів (крім потенційно меншої шкоди для здоров'я) стала відсутність вираженого запаху і диму – в результаті, курці змогли використовувати електронні сигарети, наприклад, у кінотеатрах, номерах готелів, вбиралень літаків і лікарень – щоправда, на свій страх і ризик, так як, незважаючи на те, що датчики диму, встановлені в подібних місцях, і не спрацьовували, персонал або оточуючі люди могли виявити факт порушення заборони на вживання приладу.

Як наслідок, популярність електронних сигарет різко пішла на спад – оскільки, незважаючи на ключову відмінність їх вживання від традиційного куріння – зниження шкоди, що завдається організму, ніяких зручностей в сенсі можливостей отримання нікотину це не приносило, а задоволення від вдихання пари, за спостереженням курців, мало нагадувало досвід від вдихання тютюнового диму.

Більш того, самі по собі електронні сигарети зовсім не так, як звичайні тютюнові вироби, знижували бажання покурити, нікотиновий голод. У результаті подальших досліджень, до речі, з'ясувалося, що, на відміну від вдихання тютюнового диму, коли нікотин потрапляє безпосередньо в легені і досягає мозку протягом декількох секунд, краплі нікотину в аерозолі електронних сигарет надмірно великі й осідають на гортані, всмоктуючись у кров і доставляючи нікотин до центральної нервової системи протягом цілої півгодини.

Однак, міжнародні тютюнові корпорації, вловивши новий тренд, вклали в буквальному сенсі мільярди доларів в розробку електронних способів доставки нікотину в кров, які забезпечували б курцеві відчуття, схожі з традиційним курінням.

Не покурив, так надихаєшся

Один з таки приладів в цьому році з'явився у продажу на українському ринку (Україна стала 7-ю після Японії, Італії, Швейцарії, Росії, Португалії та Румунії країною, де стартували його продажі). Це iQos розробки компанії Philipp Morris international – електронний девайс для "паріння", в якому... використовується тютюн.

Завдання чарджера – заряджати компактний і легкий акумулятор холдера Униан

Прилад складається з зарядного пристрою-футляра (чарджера, в перекладі з англійської – "зарядник"), що нагадує футляр для окулярів або смартфон, розміром з мобілку, і холдера (від англ. "тримач") – трубочки розміром з сигару. Власне, холдер – це "ключ до щастя" курця – з його допомогою "парять". Завдання чарджера – заряджати компактний і легкий акумулятор холдера. Завдання холдера – забезпечувати процес вживання нікотину.

Завдання холдера – забезпечувати процес вживання нікотину Униан

У холдер слід вставити хіт-стік (англ. – "паличка, яка нагрівається") – візуально нагадує сильно укорочену сигарету з фільтром. У хіт-стіку міститься спеціальним чином оброблений тютюн, просочений гліцерином і пропілен-гліколем. Холдер нагріває цей тютюн до температури в межах 200-300 градусів за Цельсієм, в результаті чого з тютюну виділяється нікотин і пара, проходячи через фільтр хіт-стіка ця пара охолоджується, і її вдихає в себе курець.

У хіт-стіку міститься спеціальним чином оброблений тютюн, просочений гліцерином і пропілен-гліколем Униан

Холдер нагріває тютюн до температури в межах 200-300 градусів за Цельсієм Униан

З одного боку, процес вдихання густого пару через паперовий фільтр (і саме відчуття цього фільтру на губах) нагадує споживачеві процес куріння простої сигарети, з іншого – вся ця високотехнологічна інженерія забезпечує такий розмір нікотинових крапель, який дозволяє їм потрапляти в легені і майже миттєво проникати в організм – як при традиційному курінні. Плюс аромат справжнього тютюну – загалом, відчуття від вживання iQos практично ідентичні досвіду куріння традиційних сигарет.

З плюсів, як стверджує виробник, - відсутність продуктів горіння тютюну і паперу в парі, канцерогенних смол, чадного та вуглекислого газу, смороду, попелу і нульовий ризик виникнення пожежі, якщо курець засне на дивані з приладом в руках.

Мінуси, які полягають у складному ритуалу підготовки до вживання iQos – потрібно зарядити чарджер, потім, з його допомогою, зарядити холдер, потім вставити в холдер хіт-стік, почекати, поки нагрівальний елемент досить розжариться – повинні, на думку PMI, вберегти людей, які  не палять, від спокуси підсісти на новинку.

Крім цього пристрою, на підході до гаманців курців і зовсім неелектроний альтернативний спосіб вживання нікотину з тютюну – хитромудрі пристосування, що працюють на... вугіллі. Візуально прилад нагадує звичайну сигарету, тільки зовні, на кінчику – таблетка з вугілля. Вона "підкурюється", як традиційна сигарета – запальничкою або сірниками, вугілля починає тліти, виділяючи тепло. Всередині цієї хитромудрої "не-сигарети" - прокладка з алюмінію, що відокремлює тютюн від вугілля – щоб уникнути горіння, вона проводить тепло. Далі – все, що в електронних приладах – нікотин з тютюнової суміші випаровується, і нікотинозалежна людина вдихає його у вигляді пари.

Тут важливо зробити ремарку, що заміщення сигарет електронними приладами, наскільки б високотехнологічними вони не були, не є альтернативою відмови від куріння – крапля нікотину, як нам говорить відома приказка, вбиває коня (з наукової точки зору це, правда, не зовсім так), а наявність будь-якої залежності – це завжди гірше, ніж відсутність. Але, все ж, було б несправедливим по відношенню до табачників не додати, що для курців, які не можуть (а, як ми розуміємо, насправді не хочуть) кинути палити, всі ці процедури і технології можуть, судячи за результатами медичних досліджень, знизити шкоду, що наноситься здоров'ю через пристрасть до тютюну.

Наука на службі у слабкостей

Власне, мета даної статті – не реклама конкретного пристрою, а розповідь про те, яким чином виробники сигарет підводять науковий фундамент під твердження про те, що альтернативні засоби вживання нікотину менш шкідливі для організму, ніж паління звичайних кальянів, цигарок, сигар і сигарет.

Зараз електронні прилади, що дозволяють доставляти в організм нікотин без вогню, тютюновими компаніями іменуються у своїй внутрішній документації "тютюновими продуктами зниженого ризику", а в розвинених країнах офіційно називаються "тютюновими продуктами модифікованого ризику". У першому випадку очевидно – табачники покладають надії на те, що їх розробки дозволять знизити шкоду, що наноситься здоров'ю їхніх клієнтів-споживачів, а ось друга хитромудра назва означає, що ризики від використання, наприклад, електронних сигарет і систем нагріву тютюну відрізняються від ризиків при палінні сигарет звичайних – проте факт зниження шкоди поки не доведений з медичної точки зору.

Ось, як раз щоб обґрунтувати зниження шкоди здоров'ю людини від вживання нікотинових альтернатив традиційним цигаркам, тютюнові компанії нині інвестують величезні кошти в лабораторії та наукові центри, що за своєю оснащеністю перевершують дослідні офіси багатьох фармакологічних компаній (і, тим більше, будь-яких українських НДІ).

В такий центр – згаданої Philipp Morris International – був, з нагоди виходу на український ринок нової розробки, запрошений представник УНІАН.

PMI спорудили науковий центр в унікальному місці – на березі озера в швейцарському містечку Невшатель Униан

Щоб залучити провідних світових вчених до проекту з пошуку доказів зниження шкоди від вживання нікотину через електроприлад порівняно з курінням сигарети, PMI спорудили науковий центр в унікальному місці – на березі озера в швейцарському містечку Невшатель. Називається він просто - Cube. Сам по собі центр, спроектований кращими архітекторами, і представляє собою зовні скляний куб (всередині якого місцями ростуть дерева, кущі та трава), побудований таким чином, щоб вікна з кабінетів і лабораторій виходили на який-небудь надихаючий вид – озеро, гори або гарне середньовічне місто.

(Відкритих вакансій в будівлі немає. Ми уточнили. Два рази).

Сам по собі центр спроектований кращими архітекторами і являє собою зовні скляний куб Униан

Вікна з кабінетів і лабораторій виходять на який-небудь вид надихаючий Униан

Всі вчені, які погодилися на роботу в Cube, зайняті досить нетривіальною справою: вони працюють з паром, що виходить з електронних пристроїв, нагріваючих тютюн або нікотинову жидкість (і попередніх поколінь, і iQos, і нових розробок, ще не потрапили на ринок). Десятки роботів "курять" (або "парять"), "вдихаючи" пар з тисяч пристроїв, для подальшого аналізу цієї пари. Роботи розміщені в лабораторіях з власним мікрокліматом – сирим, холодним, гарячим – для того, щоб проаналізувати можливі відмінності пари на виході з електроприладів при їх експлуатації в різних регіонах – від тайги до джунглів і пустелі. Крім іншого, роботи "затягуються" з різною інтенсивністю, так як люди-курці вдихають дим або пару теж по-різному.

Роботи розміщені в лабораторіях з власним мікрокліматом Униан

Потім цим різноманітним паром обробляють вирощені клітини легеневої тканини людини, щоб відслідковувати вплив різноманітного нікотинового пару з різних кліматичних зон на живий організм.

Крім цього, окрема категорія роботів "насолоджується" системами нагріву тютюну та їх аналогами в закритому приміщенні, "видихаючи" нікотиновий пар – і в окремих лабораторіях вивчається повітря з цього приміщення на придатність для вдихання людьми, які не курять.

Нарешті, - і це, мабуть, головне – дослідження проводяться і на живих людях. Три групи добровольців-курців – кинули палити, ті, що продовжують курити, замінили куріння "парінням" - регулярно здають кров і піддаються ретельним медичним обстеженням для виявлення відмінностей у стані їх організму з кожним днем тривалого експерименту.

Настільки складна дослідна система потрібна для того, щоб, після фінальної обробки та публікації результатів цих досліджень, що тривають вже не один рік, тютюнова компанія могла розраховувати на те, що медичне співтовариство погодиться з тим, що системи нагріву тютюну та їх аналоги менш шкідливі для курців і оточуючих, при чому настільки, що їх можна рекомендувати курцям, які не бажають розлучатися зі шкідливою звичкою – як більш безпечну альтернативу.

Надія для слабаків

Результати всіх цих масштабних досліджень PMI публікуються по мірі надходження, фінальне оприлюднення даних заплановано на 2017 рік.

Однак, вже отримані дані дають можливість стверджувати, що системи нагріву тютюну та інші прилади для курців менш шкідливі, ніж звичайні сигарети, - і було б святенництвом не озвучити деякі, вже доступні для публіки, цифри.

По-перше, пар з систем нагріву тютюну (у всякому разі, тих, що були протестовані Cube) у різних кліматичних умовах однаковий, і він не містить ніяких шкідливих речовин, крім нікотину.

По-друге, повітря в приміщенні, де вживають системи нагріву тютюну та їх аналоги є нешкідливим для людей – правда, тут варто пам'ятати про запах, який може бути присутнім у кімнаті, де вживають такі пристрої і продукти, - частинки, що забезпечують запах, нікчемні в розмірах і кількості, і, навіть не надаючи істотного впливу на хімічний склад повітря, можуть викликати неприємні відчуття у оточуючих.

По-третє, в організмах крові курців, які повністю кинули палити і у перейшли на вдихання нікотину через протестовані в клінічних дослідженнях за замовленням PMI девайси, спостерігаються схожі позитивні зміни порівняно з тими людьми, які кинули палити: однаково, на 95%, знижуються – вже за першу добу – рівень карбоксигемоглобіну (у нього перетворюється гемоглобін при контакті з чадним газом в легенях. На відміну від гемоглобіну, карбоксигемоглобін не здатний до участі в процесі дихання); протягом трьох днів – кількість бензолу, акролеїну і 1,3-бутадієну (канцерогенів, що викликають рак).

"Ми проводимо глибоке дослідження метаболізму курців, людей, що кинули палити, і людей, які перейшли на системи нагріву тютюну, - говорить генеральний директор з науково-дослідної роботи Philipp Morris International Мануель Пейтш – головний чоловік у Cube, лікар-токсиколог. – Вивчаємо тисячі метаболітів, що беруть участь в обміні речовин в організмі, зміну їх кількості, і вплив цих змін на різні параметри в організмі. Згідно з отриманими даними, вживання систем нагріву тютюну не робить ніякого впливу на метаболіти і обмін речовин в цілому – крім тих параметрів, на які впливає нікотин".

Генеральний директор з науково-дослідної роботи Philipp Morris International Мануель Пейтш – головний чоловік у Cube, лікар-токсиколог Униан

Грубо кажучи, ці дослідження доводять, що вживання пристроїв, що виділяють нікотин, можна порівняти з ефектом від носіння на тілі нікотинового пластиру – дозволяє зменшити або звести нанівець "тягу", бажання покурити.

Зрозуміло, що здорова людина не буде на себе клеїти пластир...

Особистий досвід

Автор цих рядків є курцем з неабияким стажем, який безуспішно намагався кілька разів кинути палити, і не менш безуспішно намагався перейти на вживання електронних сигарет ще в 2009-му році.

У листопаді 2015-го мені, нарешті, вдалося відмовитися від куріння сигарет. Тепер я вдихаю нікотиновмісткий пар, видобутий з тютюнових хіт-стіків з допомогою електронного приладу.

Перші тижні використання ознаменувалися страшним кашлем, характерним для запеклих курців, які припинили курити. У цей же період загострився нюх і покращилися смакові відчуття – аж до того, що мені тепер вкрай неприємно знаходитися поряд з людьми, що палять цигарки; крім того, кілька місяців я відчував неприємний запах мого прокуреного одягу, який не помічав раніше.

За статистикою, частина курців, які перейшли на електронні сигарети, продовжують викурювати кілька звичайних сигарет у день, поряд з "парінням". В моєму випадку це не так: після двох днів безперервного використання виключно електроприладу, я спробував закурити, коли у мене випадково сів акумулятор далеко від розеток, - і не зміг. Запах сигарети і смак горілого паперу в роті здалися мені нестерпними, чому я був невимовно здивований (і радий).

Щоб не виглядати пропагандистом сигаретних альтернатив, я свідомо промовчу про зміни у своєму самопочутті після переходу в ряди "парильників".

Також, бажаючим модифікувати спосіб отримання нікотину в свій організм слід мати на увазі, що виконання різних маніпуляцій з електроприладами не зручно і навіть небезпечно – якщо виконувати їх, наприклад, за кермом; електроприлади бояться води і про це слід пам'ятати в дощ. Як правило, якісна е-цигарка коштує недешево, так і, наприклад, пачка тютюнових хіт-стіків коштує майже вдвічі дорожче пачок найдорожчих марок сигарет.

Тому, єдине розумне, універсальне і зручне рішення для курця – це повна відмова від куріння. І нікотину взагалі.

Але, якщо ви ще не готові кидати, хоча б розгляньте альтернативи – адже зараз, в 21 столітті, вже є можливість, принаймні, частково знизити заподіяну самому собі шкоду і позбавити оточуючих від мерзенного смороду.

Нагадаємо, що перехід на електронні сигарети та інші нікотиновмісні пристосування не є альтернативою повної відмови від куріння. Нікотин шкідливий для вашого здоров'я і викликає звикання.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>