banner banner banner banner

"Зворотній бік" Максима Бурбака. Про що не любить говорити голова фракції НФ

Патріот, реформатор, борець з корупцією, викривач зрадників. Саме таким ми бачимо його на трибуні у цій будівлі. Бачимо часто – адже він голова другої за чисельністю фракції Верховної Ради. Яскраві виступи. Та мусимо зізнатись, реальні досягнення Максима Бурбака виявилися набагато яскравішими та різнобарвними. Настільки, що ми вирішили присвяти йому не один, а два випуски "Зворотного боку". Адже наш герой того вартий

"Зворотній бік" Максима Бурбака. Про що не любить говорити голова фракції НФ
112.ua

Зворотний бік

Программа на "112 Украина"

Патріот, реформатор, борець з корупцією, викривач зрадників. Саме таким ми бачимо його на трибуні у цій будівлі. Бачимо часто – адже він голова другої за чисельністю фракції Верховної Ради. Яскраві виступи. Та мусимо зізнатись, реальні досягнення Максима Бурбака виявилися набагато яскравішими та різнобарвними. Настільки, що ми вирішили присвяти йому не один, а два випуски "Зворотного боку". Адже наш герой того вартий

Василь Забродський про родину Бурбаків знає не з чуток. Колись був співвласником найбільшого у Чернівцях телеканалу, сьогодні він просто ведучий та тележурналіст. Але свого часу був близьким до так званого буковинського клану. 

"Я - кум Яценюка. Ми з Яценюком хрестили в Андрія Пишного дітей. Я - старшу доньку, Яценюк - молодшу. І я, будучи депутатом, неодноразово їм допомагав. Тому що ну як, кум просить. Як я можу відмовити. Тому я це все знаю", - говорить він.

Народився Максим Бурбак 42 роки тому в родині викладачів Чернівецького університету. Його мати викладала на кафедрі іноземних мов. А дідусь Федір Арват тоді завідував кафедрою філології і був відомою людиною.

"Максим Бурбак - це внук колишнього голови спілки письменників України, як казали про дідуся. Він очолював спілку, хоча сам жодного рядка не написав. Колись його дідуся прислали на Буковину встановлювати радянську владу", - говорить Забродський.

Втім, майбутньою кар’єрою Бурбак зобов’язаний насамперед мамі. Саме вона влаштувала своїх синів у Чернівецьку спеціалізовану школу № 9. Старший ыз них – Олексій - навчався за однією партою з маленьким Арсенієм Яценюком, сином її подруги та колеги. Після закінчення школи друзі разом пішли до Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича.

"Своїм стрімким злетом Максим Бурбак завдячує своїм знайомствам, навчався в одній гімназії в Арсенієм Яценком, нинішнім міністром юстиції Павлом Петренком, а також іншими високопосадовцями "Народного фронту", яких називають "чернівецьким кланом", який сьогодні є кістяком парламентської коаліції і верхівкою "Народного фронту", - говорить журналіст Святослав Вишинський.

Крім Арсенія Яценюка, братів Бурбаків та Павла Петренка, до студентської компанії увійшли Андрій Іванчук, майбутній голова "Ощадбанку" Андрій Пишний та військовий прокурор Анатолій Матіос. У цій компанії Максим завжди був молодшим партнером, стверджує політолог Олег Хавич.

"Не варто переоцінювати Максима Бурбака як самостійну політичну фігуру, тому що він лише молодший член політичної сім'ї Арсенія Яценюка... Максим Бурбак став публічним обличчям цієї сім'ї... Коли в 2014 році формувалася нова влада, Олексій Бурбак відмовився займати будь-яку публічну позицію в цій владі і висунув на цю позицію свого молодшого брата Максима Бурбака", - говорить Хавич.

З чого виріс його перший бізнес, сьогодні Максим Бурбак згадувати не любить. Втім, виданню "Буковинська правда" якось зізнався: починав з того, що переганяв автомобілі з Угорщини в Україну. Справи йшли настільки добре, що невдовзі він відкрив власний автосалон. Втім, аби в буремні 90-ті досягти чогось більшого, потрібні були зв’язки в колах пострадянської еліти. Це швидко зрозумів Арсеній Яценюк, який у 92-му знайомиться із сином тодішнього губернатора Чернівецької області Валентином Гнатишевим і за його підтримки відкриває юридичну фірму "ЮрЕк Лтд". У компаньйони бере своїх старих знайомих: Пишного, Іванчука та братів Бурбаків.

"… Вони обслуговували бандюків, бізнесменів всіх рівнів, і тоді вони почалися як клан", - говорить Забродський.

Завдяки юридичним послугам, компаньйонам вдалося налагодили тісні контакти з багатьма представниками українскої політики та великого бізнесу. Це стало поворотним моментом в їхній  біографії. Розумник Арсеній почав стрімкий злет по щаблях державної влади. А у 2004 році після Помаранчевої революції Яценюк став до керма Нацбанка. Саме тоді за підтримки впливового партнера брати Бурбаки починають впроваджувати ринкову реформу в рідних Чернівцях.

"Головним бізнесом у Чернівцях у групи Яценюка-Бурбаків можна вважати ринок "Добробут", - вказує громадський активіст Микола Шморгун.

Це ринок "Калинівський" у Чернівцях. Його засновано в далекому 1990 році, він був комунальною власністю міста і є одним з найбільших ринків України. На кшталт "7-го кілометру" в Одесі.

"... Це комунальний ринок, який є найбільшим платником податків після бюджетної сфери... І в якийсь момент за головування Федорука, який зараз у "Народному фронті", почали створюватися паралельні структури біля ринку "Калинівський", - розповідає Святослав Вишинський.

У 2005 році міська влада Чернівців, за підтримки міського голови Миколи Федорука, виділила в оренду компанії "Інвест Альянс" ділянку площею близько 6,5 га, на межі з ринком "Калинівський".  Засновницею компанії виявилась родичка Яценюка, на той час вже міністра економіки України.

"Один із перших бізнесів Арсенія Яценюка – ринок, який сьогодні відомий як ринок "Добробут" у Чернівцях, свого часу був зареєстрований на тітку Яценюка, вважався його родинним статком. Сьогодні він зареєстрований на три юридичні особи, всі пов'язані з Максимом Бурбаком. Кажуть, що цей бізнес Яценюк чи перепродав, чи передав Максиму Юрійовичу", - говорить Вишинський.

Ділянка поруч з ринком "Калинівський" була отримана начебто під будівництво учбово-виставкового павільйона. Однак замість нього з'явився приватний ринок "Добробут".

"...Що парадоксально, зареєстрована структура як виставковий центр, щоб не сплачувати місту ринковий збір... Ринок став головним конкурентом комунального підприємства "Калинівський ринок" і заблокував йому можливості росту і розвитку", - зазначає Вишинський.

Серед засновників "Добробуту" з уставним фондом 17 мільйонів гривень по документам проходив і пенсіонер Юрій Миколайович Бурбак. Батько Максима Бурбака.

У 2006 році орендована "Добробутом" ділянка збільшилася майже вдвічі. А далі, за сприяння того ж таки міського голови Миколи Федорука, була приватизована. Отож комунальний ринок "Калинівський" плавно перейшов у приватний ринок "Добробут". Лише за в'їзд автомобілів за день збиралися десятки тисяч гривень. Натомість, завдяки фіктивному статусу "виставкового павільйону" ринок "Добробут" нічого не сплачував до міського бюджету.

"... Щодо ринку є дуже великі питання. Чинна міська рада, яка негативно ставиться до Максима Юрійовича, вважає що через те, що були для ринку викладені унікальні умови для приватизації землі, місто Чернівнці через цю оборудку втратило до 400 млн грн", - говорить громадський активіст Микола Шморгун.

У 2011-му міськрада відправила мера Миколу Федорука у відставку. А директор "Калинівського" Іван Ринжук був арештований за хабар в 250 тисяч доларів. Нова міська влада намагалася "націоналізувати" ринок "Добробут" і навіть ініціювала судовий позов, аби анулювати угоду про приватизацію землі. Та як часто буває в Україні, завадила чергова зміна злочинної влади.

У 2014-му хвиля Революції гідності не лише поховала режим Януковича, а й винесла  чернівецький клан до найвищих сходинок української влади.

Після революції в Чернівцях було обрано нового мера. Олексія Каспрука, близького знайомого Яценюка та Бурбаків. А вже за рік, у 2015-му, суд припинив справу про хабар проти колишнього директора ринку Івана Ринжука. Далі – більше.

"...Друга історія – це передача у користування дороги, яка веде до ринку "Добробут", це перший і єдиний прецедент в Україні, коли міська рада передала комерційній структурі дорогу в дострокову оренду на багато років.... Дорога мала повернутися в міське користування, але була провернута цікава схема. Одна структура, яка була афільована з Бурбаком, передала цю дорогу в користування іншій структурі, яка афільована з Бурбаком. Були проведені операції з банкрутством, таким чином дорога пропала. Мала повернутися до міста, але насправді повернути її до користування міській владі найближчим часом буде неможливо", - розповідає Вишинський.

Паралельно з бізнесом, Яценюк розбудовував і свій політичний проект. У 2009 році своїх однокласників та бізнес-партнерів Арсеній Яценюк мобілізував на "Фронт змін". Вірний лідеру Максим Бурбак очолив Чернівецьке обласне відділення.

У 2010 році Максим Бурбак був обраний депутатом облради. А вже у 2012-му він перебирається до столиці, бо став народним депутатом України 7-го скликання.

Все з змінилось у 2014-му. Після перемоги революції Арсеній Яценюк стає прем'єр-міністром України. А Максим Бурбак йде долати корупцію на високій та відповідальній посаді в уряді.  

В команді реформаторів нашого героя призначають цілим міністром інфраструктури. Певно за фахом та досвідом, адже колись ганяв іномарки з-за кордону.

Щоправда, сьогодні ніякої користі від першого постреволюційного уряду та його міністрів не можуть пригадати навіть у рідних Чернівцях. Сюди їздить два поїзди, літає один літак. Він, будучи прем'єр-міністром і міністром інфраструктури, нічого не зробив", - скаржиться Василь Забродський.

Можливо, так сталось тому, що державний діяч Бурбак опікувався більш глобальними, а не містечковими проектами. І тут, кажуть наші експерти, він досяг дійсно видатних успіхів. Почнемо з хоча б з Адміністрації морських портів. Це одна з галузей, що підпорядкована Міністерству інфраструктури.

"Бурбак це креатура "Народного фронту", а в системі морських портів встановилась тоді тіньова система смотрящих", - розповідає голова правління організації State Watch Гліб Каневський.

Схем, за якими в портах можна розкрадати мільйони, безліч. Як стверджує Гліб Каневський, замість клану донецьких їх просто взяв під контроль клан чернівецьких.

"Наприклад, тендери, коли у фіктивних фірм закуповують роботу на сотні мільйонів гривень. Друге це гра з цифрами портових зборів. Комусь надаються знижки своїм компаніям. Комусь не надають. З когось стягують гроші офіційно, з когось ідуть тіньові платежі. Деякі судна рахують як крупногабаритні, деякі навпаки зменшують по документах в розмірах, щоб брати з них менше стягнень. Третє, це зарплати і премії керівництву. Мільйони", - говорить Каневський.

Державна аудиторська служба протягом 2015-2017 років проводила аудит Адміністрації морських портів і зафіксувала, що через махінації по маркуванню суден, порти втратили понад 100 млн гривень тільки офіційних платежів. Через те, що Адміністрація морських портів працювала з фіктивними підрядниками, які існували тільки на папері, адміністрація портів втратила понад 27 млн грн. А через те, що адміністрація морських портів нараховувала необґрунтовані великі зарплати та премії, порти втратили понад 40 млн грн.

Зрештою, багатомільйонними розкраданнями та корупційними оборудками у портах зацікавилися у НАБУ. Серед фігурантів справи – земляки соратники та однопартійці Бурбака.

"Якщо зосередитися на цій схемі, за яку взялось Антикорупційне бюро, це класична схема, коли тендер заточили під дві фіктивні компанії, які були організовані керівництвом Адміністрації морських портів. Амелін пов'язаний з "Народним фронтом", оточенням Іванчука. Тоді ці компанії отримали 700 млн грн на днопоглиблювальні роботи, а НАБУ у суді оспорило цей контракт і довело, що фірми існували тільки на папері, що фірми не мали жодної виробничої бази. Що в цих фірм один організатор, який координував роботу з Амеліним. Що тендерні компанії підписані під ці фірми. Що фірми потім залучали просто субпідрядників, яким платили значно менше, а маржу залишали собі", - говорить Каневський.

На початку цього року співробітники Національного антикорупційного бюро провели ряд обшуків та затримали колишнього голову адміністрації морських портів Андрія Амеліна. Людину, яка свого часу отримала свою посаду за сприяння саме Максима Бурбака. Розслідування по справі зловживання при проведенні робіт з днопоглиблення в портах виявило збитки на суму у кілька сотень мільйонів гривень.

За Максима Бурбака схеми процвітали і в інших галузях Міністерства інфраструктури. Під час парламентської виборчої компанії 2014 року "Укрпошта" надала представникам "Народного фронту" щедрої знижки у 900 тис. грн на розсилку агітаційних листівок. Втім, міністр Бурбак встигав опікуватися не лише приземленими справами.

Одна з найвідоміших афер це історія з "Платінум банком". Напередодні банкрутства на його рахунки держпідприємство "Украерорух" перекинуло понад 400 мільйонів гривень. Наразі цією справою опікується Нацполіція. Слідчі намагаються з'ясувати, з чиєї подачі в банк, без одного дня банкрут, перевели близько півмільярда гривень. Які після банкрутства фінустанови були розпиляні по кишеням зацікавлених осіб. Паралельно цю зухвалу оборудку розслідують в ГПУ та НАБУ.

Таких звершень Максим Бурбак встиг досягти лише за рік плідної праці міністром інфраструктури. А після відставки уряду Яценюка на чолі "Народного фронту" пішов боронити Україну у Верховній Раді. Тут його можна побачити на самих гарячих ділянках.

Свої заяви Максим Бурбак підтверджує не словом, а ділом. Нині його донька Катерина отримує якісну освіту в Лондоні. Навчання коштує 20-ть тисяч доларів на рік. І це без витрат на харчування, проживання та розваги. Офіційно за рік депутат заробляє вдвічі менше, ніж потрібно платити за навчання дитини. Але чого не зробиш задля наочного успіху освітянської реформи.

Тим часом, Максим Бурбак невтомно поливає праведним гнівом усіх зрадників, які готуються до втечі за кордон у важкі для країни часи.  

Щоправда, злі язики подейкують, що Максим Юрійович разом із родиною готуються стати підданим Британської корони. Принаймні Бурбаки вже інвестували в економіку цієї крани понад 2 млн фунтів стерлінгів. Саме така інвестиція дозволяє претендувати на англійське громадянство.

Втім, ми щіро віримо, що ніякий Туманний Альбіон не спокусить справжнього патріота залишити Україну. Адже йому є що втрачати та боронити у рідному краї.

Якщо подивитися декларацію, Максим Юрійович мало не жебрак і живе на одну зарплату. Весь бізнес і активи записані на найближче оточення та його дружину. Згідно декларації родині Бурбаків належить кілька земельних ділянок на тисячі метрів квадратних, п'ять квартир, кілька десятків автомобілів, підприємства вартістю у мільйони гривень, також мільйони гривень, розміщені на банківських рахунках, і мільйони гривень готівкою. І ще є об'єкт незакінченого будівництва.

Цей шикарний комплекс знаходиться в мальовничому місті на схилі Карпат. Сюди разом з місцевим активістом навідалася наша знімальна група.

112.ua

На об'єкті нас запевняють, що комплексом володіє дружина Максима Бурбака. Хоча і він сам нерідко сюди навідується.

Всередину журналістів "Зворотного боку" не пустили. Але нам вдалося дістати кілька фотографій звідси. Інсайдери повідомляють, що навіть кухня і плитка були придбані за кордоном на замовлення за тисячі доларів, аби всередині все виглядало навіть краще ніж зовні.

"Зараз ми знаходимося в селі Виженка Чернівецької області. На задньому фоні так зване Виженське Межигірья. Це та земельна ділянка і будівлі, які знаходяться у власності дружини, згідно декларації народного депутата Максима Бурбака... Це так зване Межигір’я Бурбака", - говорить Микола Шморгун.

Офіційно тут буде готельний комплекс для відпочинку. Однак, зважаючи на коштовне оздоблення, навряд чи тут зможуть відпочивати прості смертні. Тож звичайні люди можуть лише зовні помилуватися цією красою. Ми ж вам ще покажемо, як це виглядає з висоти пташиного польоту.

Незважаючи на кілька квартир та будинків, Максим Бурбак як справжній газда, не гребує компенсацію за оренду житла.

До речі, днями НАБУ відкрило справу про розкрадання бюджетних коштів, виділених на компенсацію оренди житла. У ній фігурують 25 народних депутатів.

Окремої уваги заслуговує автівка депутата. Для загалу у декларації зазначена старенька "Жигулі".  Та нещодавно Максима Бурбака викрили в тому, що він пересувається на елітному позашляховику "Мерседес Бенц" вартістю понад 100 000 доларів.

"Мерседес оформлений на його підприємство, і взагалі він, альфонс, бо всі бізнеси у нього на дружині... Всі 50 машин, які перевозять контрабанду, всі фірми, вони на дружині", - розповідає Забродський.

Оформили автівку цього разу не на дружину, а на чернівецьке приватне підприємство ТБ "Лог". До 2016-го воно дійсно належало дружині Бурбака – Тетяні.  Звісно, це заважало легенді про бідність. Отже, підприємство переоформили на людину з оточення Бурбака. І тепер Максим Юрійович може спокійно стверджувати, що йому просто дали покататися на елітній іномарці.

Зрештою, декларація Максима Бурбака виявилася настільки цікавою, що досліджувати її взялися навіть у НАЗК. Проте, результати перевірки чомусь не досі не оприлюднено. Навіть попри наш офіційний запит.

Патріот, реформатор, борець з корупцією, викривач зрадників. Саме таким ми бачимо його на трибуні у цій будівлі. Наглядач по Буковині та контрабандних потоках на кордоні – таким його знають у рідному краї. Всі деталі та схеми у наступній програмі "Зворотний бік".

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>