Фото з відкритих джерел

Оригінал на сайті Slate

Інтерес Дональда Трампа до Росії починається з радянських часів. Існують незвичайні фотографії та кадри, що зафіксували, як він тисне руку Михайлу Горбачову. Це відбулося в 1988 році, на піку перебудови і зусиль Горбачова повернути в свій бік американську громадську думку. Під час легендарної поїздки до Нью-Йорка і Вашингтона радянський лідер залишив свій ескорт з лімузинів та охорони, щоб запросто поспілкуватися з американцями. Дональд Трамп припустив у розмові з репортерами, що Горбачов попрямує до Вежі Трампа — головної зупинки на шляху до капіталізму. Це, звичайно, було вигадкою Трампа для ЗМІ, але вельми переконливою. Наступного року Трамп вирушив до Росії на запрошення радянської влади. Вона хотіла, щоб Трамп побудував розкішні готелі в Москві і Ленінграді з метою задоволення нового апетиту до західного бізнесу. "Його уявою заволоділа ідея будівництва двох монументів у СРСР", — пише Newsweek.

Новини за темою: Клінтон вважає, що Трамп збанкротить Америку

Трамп, схоже, зрадів, коли газети написали про візит Горбачова в його штаб-квартиру як про факт. Але навіть він абсолютно точно не підозрював, що ця вигадка стане реальністю. Він був приголомшений, коли йому повідомили, що Горбачов збирається відвідати Вежу Трампа. Тезка хмарочоса помчав униз зі свого пентхауса в офіс, щоб привітатися. На наявному відеозаписі видно, як плямиста голова Горбачова з'являється з автомобіля. Трамп і його свита проштовхнулися через натовп. "Це велика, велика честь", — сказав магнат, потискуючи руку радянському керівникові.

Одне зі слабких місць Трампа у тому, що він не до кінця перевіряє своїх людей, чи то ділові партнери або сумнівні особистості, чиї висловлювання він повторює, або іноземні лідери, які з'являються біля його порогу. Горбачов насправді був не Горбачовим, а актором Рональдом Наппом. Трамп розпинався перед переможцем конкурсу двійників.

Фото з відкритих джерел


Це був перший приклад необережного захоплення Трампа російською владою в надії забезпечити свої ділові інтереси. Радянські проекти з будівництва готелів ні до чого не привели. Але в наступні роки Трамп раз по раз повертався до ідеї будівництва в Росії. Успішні бізнесмени в сфері нерухомості повинні бути пророками. Вони бачать у своїй уяві чудові будівлі і вируючі життям квартали там, де прості смертні вбачають лише нетрі. Трамп був досить безрозсудний, щоб взятися за проекти з нерухомості в Росії у той час, коли це було смертельно небезпечним бізнесом. У 1996 році черга з автомата Калашникова обірвала життя власника готелів Пола Тейтума, який необачно поскаржився на чеченську мафію та абсолютно нечесну ділову атмосферу, з якою він зіткнувся. Тим не менш, неважко бачити привабливість Росії як для бізнесу, так і для его. Стаття в Moscow Times назвала Трампа найбільшим будівельником з часів Сталіна. Він, дійсно, збирався здійснити проект на тому місці, де Сталін хотів побудувати Палац Рад.

Новини за темою: Трамп вимагає відкрити проти Клінтон кримінальну справу

П'ять разів Трамп намагався побудувати в Росії готелі, житлові комплекси, торговельні центри великого масштабу. В одному випадку він обіцяв побудувати льодову арену, "клуб для членів", комплекс спа і "найкрасивіші житлові апартаменти в Москві". Інший проект він описав як найбільший готель у світі. Його гучний стиль імпонував російським нуворишам, і він знав це. "Я подобаюся російському ринку", — хвалився він в одному інтерв'ю. Він зареєстрував своє ім'я як торговельну марку в Москві і навіть віддав ліцензію одній компанії з виробництва спиртного, яка налагодила випуск горілки "Трамп Супер Преміум". Урядовці заявили, що хочуть мати справу з Трампом, тому що вважають його теж "супер преміум". У середині 1990-х років Олександр Лебєдь, генерал, який став політиком, сказав йому, що якщо Трамп піде в Москву, то, ймовірно, Америка піде за ним.

Трамп ніколи не зміг зібрати одночасно всі необхідні елементи — інвестиції, дозволи — щоб здійснити прорив. Разом з тим, його буйний набіг на Росію може вважатися великим успіхом. Трамп досяг успіху навіть там, де зазнав поразки. З кожним приреченим будівельним проектом він щедро роздавав похвали головній аудиторії, яка благословляє угоди, тобто російським політикам (виступаючи перед групою журналістів разом з Лебєдем, він сказав: "Ми читали багато хорошого про цього джентльмена та його країну". Похвали служили тому, що російські політики продовжували запрошувати Трампа до великих потенційних операцій. Щоразу, приїжджаючи в Москву, він залучав багато уваги, і його статус ставав міцнішим (після однієї поїздки він розповідав, що на одній нараді в приміщенні зібралися всі олігархи). Цей його високий профіль залучав нових інвесторів. Росіяни допомогли профінансувати його проекти в Торонто, вони розкупили його будівлі по всьому світу — до такої міри, що Трамп почав проводити спеціально коктейльні вечірки в пошуках потенційних покупців (серед його помічників був російський мафіозі, який керував нелегальним клубом гравців у покер у Вежі Трампа і супроводжував Трампа під час конкурсу краси Міс Всесвіт у Москві). Побудувавши Вежу Трампа в Панамі, він зосередив зусилля на залученні росіян, як повідомила The Washington Post. "На частку росіян припадає непропорційно велика частина нашого майна. З Росії надходить багато грошей", — сказав Дональд Трамп-молодший, син бізнесмена.

Новини за темою: Ердоган запропонував прибрати ім'я Трампа з хмарочосів Стамбула

В основі виборчої кампанії Дональда Трампа лежить фундаментальне змішування його політичних і ділових інтересів, як він продемонстрував під час недавнього візиту до Шотландії, де висловився на підтримку виходу Великої Британії з ЄС, назвавши це благом для своїх курсів гри в гольф. Один експерт з питань фінансування кампаній сказав газеті New York Times, що зазвичай кандидати намагалися відокремити себе від своїх ділових інтересів під час виборчої кампанії, але Трамп вчинив інакше, і він просуває свій бізнес під час кампанії. Цей меркантильний підхід теж пов'язаний з захопленням перед Путіним. Якщо у Трампа буде друг у Кремлі, то він зможе виконати свою заповітну мрію і присвоїти ім'я хмарочосу в Москві. Цю мрію він переслідує і під час виборів президента. "Росія — одне з найпривабливіших місць для інвестицій. Одного разу ми будемо в Москві", — сказав він.

Франклін Фоер

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.