Зустріч Путіна і Трампа: Хто кого переграє

Зустріч Путіна і Трампа: Хто кого переграє
kyiveuromarathon

Оригінал сайт The New Yorker

16 липня президент Трамп проведе в Гельсінкі зустріч з російським президентом Володимиром Путіним, яка відбудеться на тлі швидкого погіршення відносин між США та їхніми найближчими союзниками з Північної Америки та Європи. Перший офіційний саміт відбудеться в неспокійний час. У США триває розслідування у справі про втручання Росії в американські вибори 2016 року і про зв'язки Москви зі штабом Трампа. За кілька хвилин до того, як Білий дім і Кремль синхронно оголосили про проведення зустрічі у верхах, Трамп написав у Твіттері: "Росія говорить, що не має ніякого стосунку до втручання в наші вибори!". Незважаючи на одностайність американських спецслужб, президент неодноразово заявляв, що вірить запевнянням Путіна, який говорить, що ніякого втручання з боку Росії не було. Ці розповідні лінії, що конкурують між собою, впливають на політичне майбутнє Америки. А між тим до проміжних виборів, на яких буде гостра боротьба, залишається всього чотири місяці.

За кордоном ставки не менш високі. Саміт США – Росія відбудеться після зустрічі Трампа з 29 членами НАТО у Брюсселі. У цьому найпотужнішому в світі військовому альянсі нині також в наявності глибокі суперечності. Проблема не тільки у вимозі американського президента до інших членів виділити додаткові гроші на потреби альянсу. Виникають дедалі більш серйозні питання щодо місії НАТО. Цей блок було створено в 1949 році, щоб протистояти впливу Москви і стримувати її. Він зберігся і після закінчення холодної війни у 1991 році, а сталося це через балканські війни 1990-х роках й Афганістан, куди після атак 11 вересня увійшли війська НАТО (це була їхня перша експедиція за межами Європи). За президентства Путіна Росія продовжує поводитися агресивно: вона захопила український Крим, здійснила військове втручання в сирійську громадянську війну і викликає нервозність у сусідніх з нею балтійських держав. Але все це не викликає ніякого помітного занепокоєння у Дональда Трампа.

Новини за темою

"Я від першого дня говорив, що було б дуже добре порозумітися з Росією, з Китаєм і з усіма, — заявив у середу президент. — Це добре для світу. Це добре для нас. Це добре для всіх".

Послідовність майбутніх самітів є копією травневих зустрічей президента з найпотужнішим економічним альянсом світу G7 у Канаді, які дуже швидко закінчилися провалом. Достроково покинувши засідання саміту, Трамп розкритикував канадського прем'єр-міністра Джастіна Трюдо, назвавши його "дуже нечесною і слабкою людиною". А потім він ображено відмовився підписувати спільне комюніке семи країн, які представляють половину світової економіки. Після цього президент зустрівся з північнокорейським диктатором Кім Чен Ином, якого він закидав похвалами, назвавши "порядним", "цікавим", "дуже розумним" і "великою особистістю". Вони підписали куций документ на декілька сторінок, в якому немає ніяких деталей, і пообіцяли відновити відносини і прибрати ядерну зброю з Корейського півострова.

Новини за темою

Колишні високопоставлені американські дипломати, європейські представники та експерти з Росії чекають на аналогічний ланцюжок подій на саміті НАТО і на зустрічі США — Росія, вважаючи, що Трамп буде більш приязним з диктатором, ніж з демократичними союзниками. Головною відмінністю цієї поїздки стануть дві проміжні зупинки. Після зустрічі з НАТО на Трампа 13 липня чекають у Британії, і під час цього візиту заплановано його зустріч з королевою Єлизаветою. Потім він на кілька днів полетить до Шотландії, щоб пограти в гольф на одному зі своїх полів, після чого вирушить до Гельсінкі.

Як і у випадку з Північною Кореєю, переговори з Путіним підтримує дуже багато хто у зовнішньополітичному співтоваристві. Скептицизм з приводу їх результатів більшою мірою пов'язаний з думкою про те, що Трамп послаблює альянси, а це своєю чергою позбавляє його важелів впливу на Путіна і на інших супротивників. Якщо розпадуться дві найбільш потужні військові і політичні коаліції, в яких беруть участь США (НАТО і G7) і яким понад півстоліття, Америка ослабне на багато років вперед.

"Реальним безумством є ідея Трампа про те, що він доб'ється великих успіхів, діючи самостійно; якщо він знищить ті інститути, які дають Америці силу і вплив, а це НАТО і G7, то Путін буде більше його поважати, — сказав мені науковий співробітник Ради з міжнародних відносин Стівен Сестанович, який у минулому був послом США з особливих доручень у країнах колишнього СРСР. — Трамп їде до НАТО і таврує ганьбою європейців за те, що вони недостатньо витрачають на оборону. А на що витрачати? На конфронтацію з росіянами? Хтось має розставити крапки над i для президента".

Новини за темою

Три колишніх американських посла в Москві розповіли мені, що вони не чекають від саміту великих результатів і змін як з конкретних проблем гарячих точок на кшталт України і Сирії, так і щодо російської протидії західним демократіям. "Я здивуюся, якщо буде досягнуто якісь важливі угоди, — сказав мені колишній посол Вільям Бернс, який нині очолює Фонд Карнегі за міжнародний мир. — Протиріччя між Сполученими Штатами і Росією дуже глибокі. Той, хто вірить у можливість міцного партнерства, помиляється. З Росією у нас збережуться відносини протиборства".

Не виключено, що Трамп вважає важливим результатом сам факт проведення саміту, але це помилка, сказав мені колишній посол США в Росії Майкл Макфол. Путін скористається цією зустріччю для відновлення свого іміджу після анексії Криму в 2014 році, після військової інтервенції в Сирії в 2015-му і після втручання в американські вибори в 2016 році. "Які американські інтереси вдасться просунути на цій зустрічі? Я не бачу таких інтересів. Сподіваюся, що помиляюся, — додав Макфол. — Ба більше, я маю побоювання, що Трамп обсипле Путіна похвалами, як він це зробив з Кім Чен Ином. Це стане величезною перемогою для Путіна".

Путін виходить вперед завдяки самому факту проведення довгоочікуваної зустрічі у верхах. "Позиції Путіна напередодні саміту міцні як ніколи, — сказала мені онука колишнього радянського керівника Микити Хрущова Ніна Хрущова, яка вже давно критикує Путіна. — Він багато раз тішив самолюбство Трампа, причому робив це майстерно. Інше питання полягає в тому, що станеться, коли ці двоє щасливо завершать свою зустріч. Чим все це обернеться? І як можна зіставити з Росією ту політичну ситуацію, яка складається в США?".

Переобраний цьогоріч на президентський пост Путін залишиться у владі щонайменше до 2024 року. Можливо, він сподівається на скасування американських санкцій, введених Обамою і Трампом за російські військові інтервенції і за втручання у вибори в США. Але це малоймовірно, сказав мені Метью Рожанські, який очолює Інститут Кеннана при Міжнародному центрі Вудро Вільсона. Проте саміт посилить надію на пом'якшення американської позиції, а це допоможе Росії відновити стосунки зі світовою економікою.

Путін напевно виступить з якоюсь пропозицією щодо непростого питання стосовно відрядження миротворців в Україну, сказав мені колишній посол у Росії і заступник генерального секретаря НАТО Александр Вершбоу. Торік на цю тему йшли важкі переговори. Європа наполягає на розгортанні там миротворчих сил, які займуть всю окуповану територію, вимагає від Росії відходу з Донбасу і хоче створити міжнародну адміністрацію доти, поки цей район не буде знову повернуто до складу України. Путін натомість пропонує розгорнути там, по суті, охоронців для європейських спостерігачів вздовж 500-кілометрової лінії поділу сторін, яка відділяє регіони проросійських сепаратистів від решти України. Це готовий рецепт заморозки конфлікту в його нинішньому вигляді за нинішніми лініями протистояння.

"Немає жодних свідчень того, що Путін готовий вести серйозну розмову щодо Східної України, — сказав Вершбоу. — А свою позицію щодо миротворців він ще більше посилив".

Стосовно Сирії Трамп і Путін можуть знайти порозуміння, щоправда, з дуже різних причин. Путін витратив величезні сили і засоби на підтримку президента Асада, чий режим звинувачують у загибелі півмільйона людей під час семирічної громадянської війни. Сирія протягом десятиліть була найбільш близькою спільницею Росії в арабському світі. Цієї весни Трамп заявив, що хоче вивести всі американські війська з цієї країни, де вони ведуть боротьбу проти "Ісламської держави". Сполучені Штати намагаються не втручатися в сирійську громадянську війну, боячись там загрузнути. Адміністрація Трампа, по суті, готова поступитися Сирією в політичному плані і погодитися на те, щоб Асад залишився у владі до запланованих на 2021 рік президентських виборів.

Новини за темою

Є одна область потенційної згоди, нехай загальної та половинчастої, кажуть колишні американські дипломати та експерти з Росії. Йдеться про контроль озброєнь. "Стара архітектура контролю озброєнь часів холодної війни і періоду після неї починає валитися", — сказав мені Бернс. Дія договору СНО-3 (про скорочення стратегічних наступальних озброєнь) закінчується в 2021 році, і поки ще ніхто не веде розмову про те, що буде далі. Укладений у 1987 році договір РСМД (про ракети середньої та меншої дальності) в жалюгідному стані. У 2007 році Росія призупинила свою участь у Договорі про звичайні збройні сили в Європі (ДЗЗСЄ), який передбачає обмеження на неядерні озброєння, а в 2015 році вийшла з нього. Росія також проводить військові навчання в обхід своїх зобов'язань перед Організацією з безпеки і співробітництва в Європі. У Гельсінкі Трамп "отримає шанс, але без жодних гарантій на успіх, привезти додому конкретні результати стосовно деяких невирішених проблем, таких як канали спілкування між військовиками з метою зниження ризику, — сказав Рожанські. — Ми опинилися в небезпечній ситуації взаємної ізоляції, караючи один одного за принципом "око за око, зуб за зуб" і ризикуючи створити ненавмисну військову ескалацію".

Вершбоу виявляє більше скепсису. "Не схоже, що Путін зацікавлений в уповільненні своєї гонки озброєнь", — сказав він. Але Трамп і Путін можуть, у принципі, домовитися щодо продовження договору СНО-3, заявив Сестанович. Або ж Трамп може вирішити, що йому не потрібна програма модернізації ядерної зброї, яку почав Обама і яка триває вже 10 років. "Можна собі уявити, як Трамп і Путін за образом і подобою сінгапурської угоди підтвердять, що для світу буде краще без ядерної війни, без гонки озброєнь, що люди не мають жити у страху перед ядерним знищенням, — сказав Сестанович. — Трамп і Путін просигналізували про те, що в цьому питанні вони можуть дійти згоди".

Робін Райт

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>