Зростання ВВП України на 3,1% – це багато чи мало?

Зростання ВВП України на 3,1% – це багато чи мало?
Фото з відкритих джерел

Держстат України порадував нас тим, що за перший квартал 2018 року реальне зростання ВВП України склало 3,1% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Ура! Або ще рано кричати "Ура!"? І чому, якщо у нас таке істотне зростання ВВП, населення постійно лається, що не відчуває істотного поліпшення свого життя?

Для всіх, хто не знає, реальне зростання ВВП рахується таким чином: спочатку рахують номінальний ВВП: це випуск всіх товарів, виконання всіх робіт і послуг за певний період, наприклад, квартал, у поточних цінах. Зрозуміло, що ціни ростуть, і номінальний ВВП зростає. Для того щоб підрахувати реальний ВВП, рахують дефлятор, це показник, який повинен виключити зростання цін і показати тільки реальне зростання ВВП. Зрозуміло, що якщо дефлятор підрахувати трохи "більш точно, ніж було зазначено", можна істотно збільшити зростання реального ВВП або, навпаки, знизити. Будемо сподіватися, що Держстат України дефлятор підрахував правильно, тому що від цього істотного залежить рекордне зростання реального ВВП за перший квартал 2018 року. Чому?

Новини за темою

Так вже склалося, що близько 20% ВВП України – це оптова та роздрібна торгівля. Саме вона у нас головний драйвер зростання номінального ВВП. Сільське господарство у ВВП займає всього 11%, а промисловість - 15%, є ще 10% будівництва та інших послуг, починаючи від держпослуг і закінчуючи ІТ-послугами. За перший квартал 2018 року обсяг оптової торгівлі зріс на 8,2%, а роздрібна торгівля - на 7,6% порівняно з минулим роком. Тим часом як зростання промисловості України всього 2,4%, а сільське господарство і будівництво взагалі показало падіння. Виходить, що торгівля дійсно показала чудові результати, що і призвело до зростання ВВП України. Чому ж сталося зростання торгівлі в Україні? По-перше, дійсно зросла заробітна плата. За перший квартал 2018 року середня номінальна заробітна плата в Україні зросла на 26% порівняно з аналогічним періодом минулого року. А зростання реальної заробітної плати за перший квартал 2018 року взагалі склало 10%. Ось вам і зростання роздрібних продажів. По-друге, на зростання роздрібних продажів істотно впливає приплив приватних валютних переказів з-за кордону. За перший квартал 2018 року близько 3 млрд дол. надійшло в Україну, і з цієї суми близько 1,8 млрд дол. обміняли на гривню. Зрозуміло, що частина цих грошей пішла на купівлю товарів в Україні. Це і є ефект зростання ВВП України за рахунок грошей гастарбайтерів. Гроші українці заробляють за кордоном, а от витрачають в Україні, в результаті зростає споживчий попит в Україні, зростають роздрібні продажі і зростає ВВП. Як бачите, все дуже просто.

Тепер, коли розібралися, чому ВВП України зріс у першому кварталі поточного року, можна відповісти на питання: як будуть розвиватися події далі? Найімовірніше, приплив валюти від гастарбайтерів буде тільки зростати. Найбільше українців виїжджає на заробітки на сезонні роботи в літній період, тому приплив валюти відбувається все літо і початок осені. Як результат, різко зростає споживчий попит. Тим паче, що дуже багато грошей, які надходять від приватних гастарбайтерів, йде на будівництво або ремонт житла в Україні, а це означає, що зростання роздрібної торгівлі буде прискорюватися і, можливо, навіть будівництво буде показувати зростання, а не падіння. Найімовірніше, влітку буде зафіксовано і зростання с/г виробництва. У будь-якому випадку погодні умови показують, що врожай цього року в Україні буде вищим, ніж минулого. Тим паче, що успішно триває відновлення поголів'я худоби в Україні після провалу минулого року. Тому і сільське господарство, найімовірніше, вже ближче до кінця поточного року покаже хороше зростання.

Новини за темою

А що ж промисловість? Зростання буде, але невелике. Зараз хороші показники зростання в хімічній промисловості, особливо у сфері виробництва мінеральних добрив, і ці показники будуть наростати. Почало зростати виробництво металу, але рекордного ривка не буде, оскільки немає різкого зростання попиту на метал у світі. Не так швидко, як хотілося б, але зростає машинобудування України після обвалу у 2014-2016 роках. Частково відбулася переорієнтація українського машинобудування, але лише частково, тому буде зростання продукції машинобудування порівняно з 2017 роком за всіма секторами українського машинобудування від виробництва дротів до виробництва вагонів. А от якщо порівнювати з 2013 роком, то падіння. Для того щоб українське машинобудування дійсно показало істотне зростання і зробило економічне диво в Україні, потрібні нормальні "вільні економічні зони" і "технопарки", як це робить Туреччина або хоча б Білорусь. Без цього Україна у сфері машинобудування буде більше втрачати, ніж отримувати. Не можна забезпечити перебудову економіки України на європейську модель, як у Туреччині, якщо нічого в цьому напрямку не робити, а тільки мріяти і згадувати, що Україна втратила ринок збуту продукції машинобудування в Росії. Так, втратила і, найімовірніше, вже ніколи не поверне. Але це вже історія.

Дійсно, цьогоріч зростання ВВП буде вищим, ніж минулого. Але чи відчують українці зростання економіки? Найімовірніше, більше будуть лаяти ціни і будуть мати рацію. За 1 квартал 2018 року роздрібні ціни зросли майже на 14%, і це ще не межа, до кінця року зростання цін може тільки прискоритися. Тому зарплата в Україні зростає, але от зростання цін теж не бариться, і тому українці все частіше помічають, що грошей стало більше, а от купити товарів за ці гроші можна менше. Тому зростання ВВП - це добре, але було б краще, щоб крім зростання ВВП зростала реальна купівельна спроможність українців. А то у нас вийшла досить-таки неприємна ситуація, коли за свою зарплату українець може купити 61 кг свинини, житель Польщі – 202 кг свинини, а житель Росії – 146 кг. Ось це найбільше засмучує українців, і тому зростання ВВП для них малозрозумілий показник.

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів