banner banner banner

Знаряддя пропаганди: Що в Бразилії пишуть про бойовика Лусваргі, який воював за "ДНР"

Знаряддя пропаганди: Що в Бразилії пишуть про бойовика Лусваргі, який воював за "ДНР"
Націоналісти спіймали бойовика Лусваргі Сергій Мазур Facebook

Folha

Щоденна бразильська газета

Оригінал на сайті Folha

Схоплений минулої п'ятниці в одному з київських монастирів бразилець Рафаель Маркес Лусваргі зараз перебуває в руках українських служб безпеки.

Лусваргі, який називає себе колишнім партизаном Революційних збройних сил Колумбії (ФАРК), вже встиг побувати військовим поліцейським у Сан-Паулу, був активістом і членом Іноземного легіону і кілька разів з різних приводів потрапляв під арешт у Бразилії і за кордоном. У 2014 і 2015 рр. Лусваргі бився на сході України, захищаючи сепаратистські сили, які діють за підтримки Росії і які шокували світ своїми спробами привласнити собі частину України.

Арешт бразильського бойовика

Арешт Лусваргі транслювався у прямому ефірі на Facebook Сергієм Філімоновим, українським активістом націоналістичного спрямування, який брав участь у п'ятничній акції, організованій ультраправими силами батальйону "Азов" і C14.

Українські та міжнародні ЗМІ також записали цей момент на відео, і тепер на YouTube можна бачити, як бразильця затримують і силою доставляють до штабу Служби безпеки. У момент свого арешту Лусваргі перебував в одному з монастирів на околиці столиці, оскільки йому заборонено залишати країну.

До цього бразильця вже було засуджено до 13 років за тероризм і вербування найманців, однак остаточного судового рішення в його справі ще не було ухвалено. Після вторгнення до монастиря і затримання Лусваргі члени правих рухів відвезли його до центру Києва і протягли вулицями міста до штаб-квартири СБУ. Українські служби безпеки високо оцінили "активну позицію" учасників затримання і пообіцяли розглянути цю справу "в рамках закону".

За повідомленням української служби Бі-бі-сі, судове слухання у справі Лусваргі було призначено на понеділок, 7 травня, 15:00 за місцевим часом (ніч з неділі на понеділок у Бразиліа). На одному з відео арешту можна побачити оскаженілих націоналістів, які кричать на Лусваргі, б'ють його по обличчю і вимагають, щоб він розкаявся у своїй участі в конфлікті.

Новини за темою

В іншому відео Рафаеля запитують: "Скажи, які за тобою гріхи і чого ти більше не робитимеш?". "Битися — неправильно", — відповідає Лусваргі. "Навіщо ти сюди приїхав?" — запитує націоналіст.

"Я приїхав сюди, щоб допомогти, але насправді я не допоміг, все стало тільки гірше", — визнає латиноамериканський партизан. Тоді українець вимагає, щоб Лусваргі визнав, що був неправий, і вибачився. "Пробачте мене за шкоду, яку я заподіяв вашому народу", — з жалем говорить бразилець російською.

Незважаючи на застосування насильства, про яке свідчить відео, бразильський МЗС повідомив Бі-бі-сі, що з колишнім партизаном все гаразд. Наразі він у "безпеці", хоча його затримання носило досить агресивний характер. За словами дипломатів, обізнаних з цією справою, бразильські офіційні особи стверджують, що стежать за перипетіями долі бразильця і "надають своєму співвітчизникові посильну допомогу".

Члени батальйону "Азов" і права ультранаціоналістична група С14 славляться своїми грубими методами застосування сили. "Багато хто вважає їх агресивними радикалами", — пояснює глава київського офісу Бі-бі-сі Ніна Курята. Незважаючи на свій екстремізм, вони діють заодно з нинішнім президентом Петром Порошенком, з країнами Західної Європи та Сполученими Штатами.

У протилежному політичному таборі перебувають сепаратисти, до яких долучився Рафаель: вони підтримують колишнього президента Віктора Януковича, а також відстоюють вплив Росії у східній частині країни та на Кримському півострові.

Спірна фігура

Рафаель Лусваргі — досить спірна фігура: молодик регулярно брав участь у різного роду зіткненнях і раніше вже перебував під арештом у Бразилії та в Україні. Під час чемпіонату світу 2014 року він виходив на вулиці поряд з іншими протестувальниками проти спортивної події, неодноразово чинив опір поліції і понад 40 днів пробув у в'язниці.

На одному з мітингів на Авеніда Пауліста він відзначився тим, що прийшов у кілті — шотландській спідниці. У той час Лусваргі симпатизував партії PMDB і на своїй сторінці у Facebook опублікував фотографію, на якій його зображено разом з політиком Пауло Скафом.

Колишній офіцер військової поліції, який служив у Сан-Паулу, Лусваргі називає себе колишнім партизаном ФАРК та Іноземного легіону (французьких збройних сил) — елітної воєнізованої групи, яка відома своєю участю в конфліктах по всьому світу. У батальйонах Іноземного легіону числяться найманці з різних країн, про ці війська ми знаємо небагато, проте жорстокість їхніх методів є широко відомою.

Неясно, що саме спонукало Лусваргі стати членом цих груп. Ми не знаємо, чи керувався він ідеологічними міркуваннями, коли поїхав до Колумбії підтримувати революціонерів, і вступив до лав французького легіону просто з найманських інтересів. Перед тим як вирушити до України, бразилець стверджував, що хоче підтримати справу сепаратистів і відчути себе "корисним".

У той час, коли Лусваргі працював викладачем англійської мови в Бразилії, він дав обіцянку взяти участь у конфлікті, щоб боротися з "фашизмом" націоналістів. Лусваргі прибув до України десь у вересні 2014 року і примкнув до російських сепаратистів, які билися у східних районах Донецька і Луганська. Ці загони відстоюють автономію регіону і бажають створити народні республіки, які було б визнано на міжнародному рівні.

Знаряддя пропаганди

Дуже швидко Лусваргі зробився знаряддям пропаганди сепаратистського руху: він регулярно з'являвся у відеороликах як такий, що стріляє з важких знарядь. Крім португальської та англійської, Лусваргі вільно говорить російською, що багато в чому допомогло йому в процесі культурної асиміляції — бразилець здобув собі славу і популярність серед бойовиків.

"Він сказав, що вони використовували його як знаряддя пропаганди, щоб створити образ легітимного руху, — пояснює Роман Лебідь, кореспондент Бі-бі-сі в Києві. — Так само роблять й активісти "Ісламської держави", які доручають захищати престиж своєї справи іноземцям".

Поряд з бразильцем у конфлікті також брали участь бельгійські, голландські та скандинавські бійці. Інтерв'ю з Лусваргі ще можна знайти на європейських сайтах, які пропагують сепаратистський рух. В одному тексті, опублікованому в січні 2015 року на шведському блозі "Операція Новоросія", він говорить про свою "велику любов" до "Матінки Росії" і каже, що, якби не російська "гуманітарна допомога", населення Східної України помирало би від "голоду і відсутності ліків".

У попередніх інтерв'ю партизан говорив, що його предки жили в Білорусі (колишня республіка СРСР), але згодом емігрували до Бразилії. "Ця війна ведеться і за мою батьківщину теж", — стверджував він. Влітку 2015 року бразилець через поранення залишив фронт і повернувся до Латинської Америки.

Щоб зловити його, українська служба безпеки пішла на хитрість: вони заманили Лусваргі до Києва фальшивою пропозицією роботи. Коли в жовтні 2016 року бразилець приземлився в українській столиці, його було негайно затримано владою. "Я не був ветераном Донбасу", — сказав Лусваргі в інтерв'ю "Радіо Вільна Європа" (RFE). "Я був гарматним м'ясом", — сказав він у відповідь на свій арешт.

Лусваргі було засуджено за створення терористичної організації та вербування найманців. За даними RFE, він пробув у в'язниці 14 місяців, поки в грудні його несподівано не випустили на свободу. Його обвинувальний вирок було скасовано іншим судом, який визнав перший позов недійсним через технічні помилки, однак бразильцю було рекомендовано залишатися під вартою в очікуванні подальших судових слухань.

Зміна поглядів

Незважаючи на те що Лусваргі бився разом із сепаратистами, в одному з інтерв'ю RFE — у період його перебування у в'язниці у березні 2017 року — він зізнався, що змінив свою думку. "На Донбасі були дійсно погані люди. Я можу сказати без всяких проблем… Вони дуже пишалися тим, що робили в луганському аеропорту".

Битва за міжнародний аеропорт в 2014 році тривала кілька тижнів і була виграна сепаратистами. Під час бойових дій загинуло багато мирних жителів і бойовиків, а будівля аеропорту виявилася повністю зруйнованою. "Це було варварство", — сказав Рафаель в інтерв'ю.

Він також повідомив, що йому неприємно було вислуховувати расистські коментарі сепаратистів, які назвали південноамериканців "мавпами". На відео, знятих у в'язниці, він постає мало не юнаком - вже без бороди та довгого волосся, які були частиною його войовничого образу.

Після звільнення Лусваргі знайшов притулок у монастирі, знову відпустив волосся і почав вивчати православне християнство. Здавалося, з ним все було гаразд, він жив скромним монастирським життям, яке вже точно краще, ніж перебування за ґратами. Щодня Рафаель читав Біблію і допомагав християнській громаді на кухні. До останнього четверга.

Притулок 33-річного бразильця було розкрито, коли сайт RFE опублікував матеріал із зазначенням його місцеперебування. Наступного дня до монастиря прибули праві активісти, щоб власними руками вершити правосуддя, і взяли його під варту. Бі-бі-сі Бразилія намагалася зв'язатися з родиною Лусваргі у Сан-Паулу, але безуспішно.

Марина Венцель

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>