Міністр оборони США Джим Меттіс
Associated Press

Оригінал на сторінці The New York Times

У п'ятницю, 19 січня, міністр оборони США Джим Меттіс представив нову військову стратегію США, яка, за словами чиновників Пентагону, являє собою програму дій на найближчі кілька років і згідно з якою, американські збройні сили переключаються з боротьби проти тероризму на протистояння зростанню військової могутності Китаю та Росії.

Ця нова стратегія дуже нагадує — якщо не за змістом, то за своїм формулюванням — ту стратегію національної безпеки, яка була опублікована в грудні і в якій президент Трамп вказав на зростаючу загрозу для США з боку Росії і Китаю, а також з боку таких держав-ізгоїв, як Північна Корея та Іран.

Новини за темою: Пентагон у своїй оборонній стратегії визначив основними загрозами Росію та Китай

Але в той час як Трамп вважав за краще вдатися до тону передвиборної кампанії в момент оприлюднення своєї нової стратегії національної безпеки — нагадавши, наприклад, про будівництво стіни вздовж південного кордону США з Мексикою — Меттіс вирішив дотримуватися більш тверезого і раціонального підходу, зробивши вибір на користь більш традиційної інтелектуальної основи, присутньої у всіх зовнішньополітичних доктринах попередніх адміністрацій.

Почерпнувши натхнення у відомому висловлюванні Вінстона Черчілля — єдине, що може бути важче, ніж битися разом з союзниками, — це битися без них, — Меттіс заявив, що США повинні зміцнювати свої альянси з іншими країнами.

"Історія доводить, що країни, у яких є союзники, процвітають, — заявив Меттіс, виступаючи в університеті Джона Хопкінса. — Працюючи паралельно, разом і за допомогою наших союзників, які вносять свій адекватний внесок, ми можемо накопичити найбільшу силу". Після цього виступу міністр оборони Великої Британії поспішив зробити заяву, в якій він підтримав слова Меттіса.

На відміну від Трампа, який говорив про те, що Росія і Китай намагаються "оскаржити вплив, цінності і багатство Америки", не згадуючи про втручання Росії у вибори 2016 року, Меттіс, по всій видимості, звернувся безпосередньо до Росії. "Тим, хто захоче загрожувати демократичному експерименту Америки: якщо ви кинете нам виклик, це стане для вас самим довгим і тяжким днем", — заявив він.

Новини за темою: Трамп звинуватив Росію в підтримці КНДР усупереч санкціям

Прагнучи змістити пріоритети збройних сил на протистояння Росії і Китаю після багаторічної боротьби з тероризмом, адміністрація Трампа повторює багато з тих заяв, які робила адміністрація Обами, яка, як відомо, хотіла зробити поворот до Азії після багаторічної війни в Іраку. Однак підйом "Ісламської держави", яка проголосила свій халіфат в Іраку і Сирії, поклав край розмовам про поворот до Азії в останні роки президентства Обами.

Тепер нова адміністрація теж хоче відсунути боротьбу з тероризмом на другий план. Меттіс назвав зростання глобальної нестабільності і невизначеності в умовах "боротьби між країнами за вплив" новою реальністю. Він також оголосив про розгром халіфату "Ісламської держави" в Іраку і Сирії.

"Ми продовжимо вести кампанію проти терористів, однак саме конкуренція між сильними державами, а зовсім не тероризм, сьогодні є центром уваги стратегії національної безпеки США", — зазначив Меттіс.

США все ще продовжують вести війну в Афганістані, де Трамп уже пообіцяв не встановлювати ніяких термінів виведення американських військових, які борються проти Талібану. А Американська військова авіація і спецназ продовжують переслідувати бойовиків, які воюють на боці ІДІЛ, "Аль-Каїди" і "Шабаб" на величезній території від Сирії до Ємену і Сомалі.

Новини за темою: США відправлять до Афганістану додатково 3 тисячі військовослужбовців, - Меттіс

Однак по мірі зростання напруженості навколо Корейського півострова протягом усього минулого року представники американської армії та високопосадовці оборонного відомства все частіше говорили про те, що 16 років боротьби з тероризмом призвели до того, що сьогодні США не готові до масштабної наземної війни між великими державами.

За словами чиновників Пентагону, необхідність одночасно боротися з терористами і готуватися до можливої війни між великими державами, лягає додатковим тягарем на збройні сили, які вже працюють на межі своїх можливостей. Ситуацію ще більше посилює невизначеність, яка оточує бюджет Пентагону з 2011 року, коли були введені обов'язкові обмеження витрат.

Конгрес не зміг прийняти закон про видатки, і в п'ятницю, 19 січня, федеральний уряд знову опинився на межі закриття. У своїй промові в п'ятницю Меттіс виступив з критикою махінацій з бюджетом.

"Якими б важкими не були останні 16 років, протягом яких ми ведемо війну, жоден ворог на полі бою не завдав більшої шкоди боєготовності американських військових, ніж сукупний ефект скорочення витрат на оборону і необхідності протягом 9 з останніх 10 років працювати в умовах постійних резолюцій, в результаті чого ми даремно витрачали величезну кількість цінних коштів платників податків", — сказав він.

Хелен Купер

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.