Збройні сили США переходять від боротьби з тероризмом до протистояння з Росією та Китаєм

Адміністрація Трампа хоче відсунути боротьбу з тероризмом на другий план. Меттіс назвав "конкуренцію між сильними державами, а зовсім не тероризм" сьогоднішнім центром стратегії національної безпеки США

Збройні сили США переходять від боротьби з тероризмом до протистояння з Росією та Китаєм
Міністр оборони США Джим Меттіс Associated Press

The New York Times

американська газета

Адміністрація Трампа хоче відсунути боротьбу з тероризмом на другий план. Меттіс назвав "конкуренцію між сильними державами, а зовсім не тероризм" сьогоднішнім центром стратегії національної безпеки США

Оригінал на сторінці The New York Times

У п'ятницю, 19 січня, міністр оборони США Джим Меттіс представив нову військову стратегію США, яка, за словами чиновників Пентагону, являє собою програму дій на найближчі кілька років і згідно з якою, американські збройні сили переключаються з боротьби проти тероризму на протистояння зростанню військової могутності Китаю та Росії.

Ця нова стратегія дуже нагадує — якщо не за змістом, то за своїм формулюванням — ту стратегію національної безпеки, яка була опублікована в грудні і в якій президент Трамп вказав на зростаючу загрозу для США з боку Росії і Китаю, а також з боку таких держав-ізгоїв, як Північна Корея та Іран.

Новини за темою

Але в той час як Трамп вважав за краще вдатися до тону передвиборної кампанії в момент оприлюднення своєї нової стратегії національної безпеки — нагадавши, наприклад, про будівництво стіни вздовж південного кордону США з Мексикою — Меттіс вирішив дотримуватися більш тверезого і раціонального підходу, зробивши вибір на користь більш традиційної інтелектуальної основи, присутньої у всіх зовнішньополітичних доктринах попередніх адміністрацій.

Почерпнувши натхнення у відомому висловлюванні Вінстона Черчілля — єдине, що може бути важче, ніж битися разом з союзниками, — це битися без них, — Меттіс заявив, що США повинні зміцнювати свої альянси з іншими країнами.

"Історія доводить, що країни, у яких є союзники, процвітають, — заявив Меттіс, виступаючи в університеті Джона Хопкінса. — Працюючи паралельно, разом і за допомогою наших союзників, які вносять свій адекватний внесок, ми можемо накопичити найбільшу силу". Після цього виступу міністр оборони Великої Британії поспішив зробити заяву, в якій він підтримав слова Меттіса.

На відміну від Трампа, який говорив про те, що Росія і Китай намагаються "оскаржити вплив, цінності і багатство Америки", не згадуючи про втручання Росії у вибори 2016 року, Меттіс, по всій видимості, звернувся безпосередньо до Росії. "Тим, хто захоче загрожувати демократичному експерименту Америки: якщо ви кинете нам виклик, це стане для вас самим довгим і тяжким днем", — заявив він.

Новини за темою

Прагнучи змістити пріоритети збройних сил на протистояння Росії і Китаю після багаторічної боротьби з тероризмом, адміністрація Трампа повторює багато з тих заяв, які робила адміністрація Обами, яка, як відомо, хотіла зробити поворот до Азії після багаторічної війни в Іраку. Однак підйом "Ісламської держави", яка проголосила свій халіфат в Іраку і Сирії, поклав край розмовам про поворот до Азії в останні роки президентства Обами.

Тепер нова адміністрація теж хоче відсунути боротьбу з тероризмом на другий план. Меттіс назвав зростання глобальної нестабільності і невизначеності в умовах "боротьби між країнами за вплив" новою реальністю. Він також оголосив про розгром халіфату "Ісламської держави" в Іраку і Сирії.

"Ми продовжимо вести кампанію проти терористів, однак саме конкуренція між сильними державами, а зовсім не тероризм, сьогодні є центром уваги стратегії національної безпеки США", — зазначив Меттіс.

США все ще продовжують вести війну в Афганістані, де Трамп уже пообіцяв не встановлювати ніяких термінів виведення американських військових, які борються проти Талібану. А Американська військова авіація і спецназ продовжують переслідувати бойовиків, які воюють на боці ІДІЛ, "Аль-Каїди" і "Шабаб" на величезній території від Сирії до Ємену і Сомалі.

Новини за темою

Однак по мірі зростання напруженості навколо Корейського півострова протягом усього минулого року представники американської армії та високопосадовці оборонного відомства все частіше говорили про те, що 16 років боротьби з тероризмом призвели до того, що сьогодні США не готові до масштабної наземної війни між великими державами.

За словами чиновників Пентагону, необхідність одночасно боротися з терористами і готуватися до можливої війни між великими державами, лягає додатковим тягарем на збройні сили, які вже працюють на межі своїх можливостей. Ситуацію ще більше посилює невизначеність, яка оточує бюджет Пентагону з 2011 року, коли були введені обов'язкові обмеження витрат.

Конгрес не зміг прийняти закон про видатки, і в п'ятницю, 19 січня, федеральний уряд знову опинився на межі закриття. У своїй промові в п'ятницю Меттіс виступив з критикою махінацій з бюджетом.

"Якими б важкими не були останні 16 років, протягом яких ми ведемо війну, жоден ворог на полі бою не завдав більшої шкоди боєготовності американських військових, ніж сукупний ефект скорочення витрат на оборону і необхідності протягом 9 з останніх 10 років працювати в умовах постійних резолюцій, в результаті чого ми даремно витрачали величезну кількість цінних коштів платників податків", — сказав він.

Хелен Купер

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів