Зближення Ватикану та РПЦ: Наслідки для України

Папі Франциску продовжують дорікати в некомпетентності щодо історії Східної Європи, у приналежності до "лівих сил" і симпатії до Москви. Посилаючись на останній факт, низка експертних оглядачів висловлює думку, що Кирилу начебто вдалося переконати понтифіка в тому, що конфлікт в Україні має виключно внутрішнє походження. Чи є звинувачення істинними, прямих доказів немає, хоча сам Папа Римський їх не спростовує. Тому попри благодійність та слова підтримки українцям сумніви щодо його щирості залишатимуться, допоки глава Святого престолу особисто не відвідає країну

Зближення Ватикану та РПЦ: Наслідки для України
Папа Франциск і патріарх Кирило Фото з відкритих джерел

Папі Франциску продовжують дорікати в некомпетентності щодо історії Східної Європи, у приналежності до "лівих сил" і симпатії до Москви. Посилаючись на останній факт, низка експертних оглядачів висловлює думку, що Кирилу начебто вдалося переконати понтифіка в тому, що конфлікт в Україні має виключно внутрішнє походження. Чи є звинувачення істинними, прямих доказів немає, хоча сам Папа Римський їх не спростовує. Тому попри благодійність та слова підтримки українцям сумніви щодо його щирості залишатимуться, допоки глава Святого престолу особисто не відвідає країну

У травні Апостольський Нунцій в Україні (посол Ватикану), архієпископ Клаудіо Ґуджеротті розповів Radio Vaticana про гуманітарну акцію Папи Римського Франциска зі збору коштів для постраждалих від війни українців. За розміром наданої допомоги, а це близько 18 млн євро, ця подія стала безпрецедентною за всю історію Католицької церкви. Натомість не менш важливим і довгоочікуваним міг би стати візит Папи Франциска до України, оскільки він міг би "стати історичним і поворотним у новітній історії нашої держави". Так свого часу висловився глава Української Греко-Католицької церкви Святослав Шевчук. Проте коли чекати цього "поворотного моменту", на жаль, невідомо. Останній державний візит глави Держави Ватикан, тоді ще Папи Римського Іоанна Павла ІІ, до України на запрошення українського уряду і католицьких ієрархів відбувся у червні 2001 р. Президент Порошенко вже два роки поспіль запрошує Папу до України, але його приїзд не на часі. Водночас поширюється інформація про почастішання за останній рік зустрічей представників Ватикану з Російською Православною церквою (далі – РПЦ). Чим зумовлена така активність та чим загрожує це Україні, спробуємо розібратися.

Відносини між православною церквою і католицькою є доволі складною і делікатною темою. Тому невипадково зустріч Папи Римського Франциска з Московським патріархом Кирилом, що відбулася в Гавані 12 лютого 2016 р., часто називають початком нового етапу на шляху до зближення християнських конфесій Заходу та Сходу.

Новини за темою

І дійсно, за рік після цієї події контакти між Святим престолом і РПЦ щодо культурних обмінів пожвавилися. Насамперед, це були навчальні поїздки та спільні семінари молодих католицьких священників у Москві та Санкт-Петербурзі та візити представників Московського патріархату до Риму. І хоча один з експертів цієї теми Стефано Паренті, викладач Папського університету Святого Ансельма в Римі, висловлює переконання в неофіційності налагодження православно-католицьких зв’язків, проте офіційна складова теж присутня. Представлена вона здебільшого РПЦ, оскільки її священики найчастіше відвідують Ватикан, крім того, залучають до діалогу і політичних представників Італії. Про це свідчить остання зустріч патріарха Кирила з президентом Італії Серджо Маттарелло 12 квітня 2017 р. Темою для діалогу стало питання "переслідування та гоніння" УПЦ МП в Україні. І це не випадково, бо саме "український аспект", до якого належать питання статусу УГКЦ та протистояння УПЦ МП і УПЦ КП, є наріжним каменем у відносинах Римо-Католицької церкви та РПЦ. Крім того, виступаючи в образі "голуба миру", остання планує найближчим часом взятися до розгляду головних конфліктних тем соборності й верховенства у церквах Заходу та Сходу. У свою чергу більшість експертів Ватикану характеризують зближення Святого престолу з патріархією не більше як "зменшення контрастів" у дискусії католиків і православних. Сам Ватикан гучних заяв у питанні зближення теж не робить. Проте це не є вдалою позицією в ситуації, що склалася, оскільки гучні заяви за них роблять православні Росії. Тривале мовчання Ватикану дає можливість РПЦ робити його учасником загальнодержавної інформаційної пропаганди росіян, яка ведеться, у т. ч. з метою дестабілізації релігійної ситуації в Україні. Також за активним зближенням Російського патріархату зі Святим престолом прослідковується спроба врятувати Росію від повної ізоляції. Водночас "на руку" РПЦ і занепокоєння Заходу конфліктом на Близькому Сході. Акцентуючи увагу Папи Римського на проблемі захисту християн у Сирії, Російський патріархат робить спробу відвернути його від конфлікту в Україні. Це означає, що характер відносин Ватикану з РПЦ є дещо одностороннім – діалог ведуть обидва релігійні центри, але говорять про поглиблення православно-католицьких зв’язків росіяни. Втім, не варто недооцінювати силу переконання РПЦ. Допоки Папа Римський вагається з остаточним рішенням щодо відвідин України, нам варто було б правильно оцінювати наслідки, що можуть виникнути в разі "великого потепління" у православно-католицьких відносинах.  

Новини за темою

Отже, якщо для історії зустріч Папи Римського та патріарха РПЦ є знаковою, то для України така співпраця має перспективу доволі невтішну. У Гаванській декларації, що стала підсумком зустрічі Франциска і Кирила, нашій державі присвячено два окремі пункти. В одному з них йдеться про зусилля церкви в припиненні конфлікту на Донбасі, в іншому – про необхідність подолання розколу православної спільноти України. Проте саме ці пункти відповідного документу викликають занепокоєння в українських греко-католиків. Власне, пункт 26, де патріарх і Папа закликають всі сторони конфлікту (на сході України) до розсудливості, громадської солідарності та миротворчості. Та цей "благородний заклик" викликає певні суперечності. На думку лідера УГКЦ С. Шевчука: "або Московська патріархія не визнає Росію стороною конфлікту, або сама себе закликає до розсудливості та солідарності". Водночас, якщо Папа закликає свої Церкви в Україні, а таким є УГКЦ, РКЦ та ГКЦ на Закарпатті, від участі в протиборстві та підтримці подальшого розвитку конфлікту, то створюється враження, що Католицькі Церкви в Україні на рівні з УПЦ МП брали участь у розпалюванні конфлікту.

Викликає занепокоєння і 25 пункт декларації, в якому йдеться, що "колишні методи "уніатизму" не є шляхом відновлення єдності, однак церковні громади, які з’явилися в результаті історичних обставин, мають право існувати". У цьому випадку йдеться про Східні Католицькі церкви, проте не як окремі установи, а як "церковні спільноти", на зразок протестантських у Західній Європі. Ця інтерпретація дуже схожа на російську. УГКЦ хоч і католицька, проте дотримується східного обряду, тому РПЦ ніколи не визнавала її самостійність, називаючи "уніатською". Саме через це пропозицію кардинала Курта Коха від 14 лютого 2017 р. про створення Спеціальної комісії з урегулювання конфлікту між католиками та православними в Україні розкритикували. Згадавши про рани минулого, ватиканський посадовець запропонував примирення РПЦ та УГКЦ. Але митрополит Іларіон (Алфєєв) вкотре говорив про "унію як ворожу силу, що послідовно заважає примиренню між Сходом та Заходом". Хоча лідери УГКЦ вважають себе завжди відкритими до діалогу заради миру і справедливості.

Новини за темою

У разі вступу в дію пункту 25 декларації Ватикан може відмовитися від покровительства УГКЦ і вона поглинається УПЦ МП, бо УПЦ КП Католицька церква не визнає канонічною. Це буде тяжким ударом по релігійній цілісності України, адже несе в собі втрату великого духовного регіону, до якого входять Тернопільська, Івано-Франківська, Львівська та Закарпатська області. Населення цього краю становить понад 30% серед віруючих усієї країни. Це пов’язано з тим, що греко-католики є третіми в рейтингу найбільших конфесії України після УПЦ КП і УПЦ МП і становлять 7%.

Ці пункти викликали обурення в представників греко-католиків України, бо вони побачили в них поступки Ватикану своїм російським колегам, які начебто потребують захисту та підтримки. Хоча Папа Римський Франциск і спростував цю інформацію, при зустрічі з главою УГКЦ С. Шевчуком 5 березня 2016 р. А 20 квітня 2017 р. призначив єпископа-помічника Львівської архієпархії УГКЦ, владику Венедикта (Алексійчука), правлячим єпископом єпархії святого Миколая УГКЦ у Чикаго в США. До речі, вона є найбільшою частиною Філадельфійської митрополії, охоплюючи території північних, центральних та західних штатів країни. Водночас посол Ватикану в Україні, Клаудіо Гуджеротті, неодноразово наголошував, що Папа Римський сильно переймається ситуацією, яка склалася в нашій країні. Доказом цього може бути гуманітарна акція "Папа для України" зі збору коштів для постраждалих від війни українців, яка стала унікальним випадком за всю історію Католицької церкви. Адже розмір наданої допомоги становить близько 18 млн євро.

Новини за темою

Та попри це Франциску продовжують дорікати в некомпетентності щодо історії Східної Європи, у приналежності до "лівих сил" і симпатії до Москви. Посилаючись на останній факт, низка експертних оглядачів висловлює думку, що Кирилу начебто вдалося переконати понтифіка в тому, що конфлікт в Україні має виключно внутрішнє походження. Чи є звинувачення істинними, прямих доказів немає, хоча сам Папа Римський їх не спростовує. Тому попри благодійність та слова підтримки українцям сумніви щодо його щирості залишатимуться, допоки глава Святого престолу особисто не відвідає країну.

 ***

Звичайно, очікувати передбачуваних кроків у напрямі вирішення "українського питання" в контексті діалогу Ватикан-Москва від доволі непередбачуваної особистості, якою є Папа Римський Франциск, складно. Але, враховуючи, що вирішення конфлікту в Україні залежить не тільки від релігійного, а й національного та політичного факторів, доцільно було б Україні активніше розвивати співпрацю з римською Апостольскою столицею, на державному рівні.  

Богдана Ключник

Редакция может не соглашаться с мнением автора. Если вы хотите написать в рубрику "Мнение", ознакомьтесь с правилами публикаций и пишите на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>