banner banner banner banner

Зараз в Україні варто витрачати гроші чи продовжувати зберігати?

Малоосвічене населення ніяк не хоче усвідомити, що зусиллями українських олігархів не можна змінити життя на краще. Хоча слух людей як і раніше тішать солодкі звуки фанфар і справедливі політичні гасла про розширення демократії та вдосконалення соціально-економічних відносин в Україні. Чого тільки варті роздуми міністрів фінансово-економічного блоку?! На жаль, ці доморощені політики навіть не замислюються про те, що, наприклад, для модернізації української економіки треба підключити хоча б третину працездатного населення. Але останні не підключаються до цього процесу, байдуже спостерігаючи за собачими боями в різних ток-шоу і дізнаючись від політиків про чергові обвали соціальних стандартів

Зараз в Україні варто витрачати гроші чи продовжувати зберігати?
Фото з відкритих джерел

Олександр Гончаров

Засновник «Київського фондового центру»

Малоосвічене населення ніяк не хоче усвідомити, що зусиллями українських олігархів не можна змінити життя на краще. Хоча слух людей як і раніше тішать солодкі звуки фанфар і справедливі політичні гасла про розширення демократії та вдосконалення соціально-економічних відносин в Україні. Чого тільки варті роздуми міністрів фінансово-економічного блоку?! На жаль, ці доморощені політики навіть не замислюються про те, що, наприклад, для модернізації української економіки треба підключити хоча б третину працездатного населення. Але останні не підключаються до цього процесу, байдуже спостерігаючи за собачими боями в різних ток-шоу і дізнаючись від політиків про чергові обвали соціальних стандартів

Ми всі знаємо, у фінансового ринку коротка пам'ять. У період кризи вона стала зовсім короткою особливо у тих, хто встиг "наколядувати" мільйони гривень, тому їм зараз доводиться дуже динамічно переміщати свої капітали. У момент, якщо надходять погані новини з будь-яких ринків, у них різко виникає бажання перейти в іншу валюту або інший фінансовий інструмент.

Але альтернативних валют у нас поки тільки дві – це долар США та євро. І якими б поганими не були справи у "американця" або в єврозоні, у цих наших інвесторів і вкладників вибору немає. А може є? Тим більше, ми бачимо, що таке хаотичне борсання на українському фінансовому ринку не йде на користь реальному сектору економіки. Думаю, можна було б частково зняти цю нервозність, вклавшись у високоприбуткові корпоративні облігації українських емітентів або облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).

Новини за темою

Як нещодавно зазначив економічний експерт Ерік Найман: "Мінфін розмістив ОВДП на 3 місяці вже під 17,5% річних. Божевільна прибутковість! На високі ставки прилітають спекулянти-нерезиденти, що тимчасово допомагає зміцнювати гривню. Зараз покупці короткострокових ОВДП отримують надвисокий спекулятивний прибуток, а також заробляють на зміцненні гривні. Потім нерезиденти почнуть виходити з українських ОВДП (поки триває купівля дуже коротких 3-6-місячних облігацій) і знову похитнуть гривню у зворотний бік". А далі – черговий і потужніший виток девальвації гривні і, відповідно, негативні наслідки для реального сектору економіки.

Новини за темою

Чи не тому, діючи на випередження, із 3 березня 2018 року своєю постановою Правління Нацбанку дозволило підприємцям не продавати в обов'язковому порядку 50% валютних надходжень, отриманих з-за кордону у вигляді нових кредитів або у вигляді фінансування під раніше сформовану кредитну заборгованість. І все ж, судячи з усього, вже всі і в Україні, і на Заході розуміють, що тієї економіки, яка була в "жирні" нульові роки, у нас більше не буде, українська влада навіть у цих важких кризових умовах добровільно не буде знижувати витрати еліт і зменшувати розміри корупції.

Українська влада чітко пояснює небажання Києва створювати на умовах Заходу Антикорупційний суд, у формуванні якого чималу роль повинен грати Міжнародний валютний фонд, - побоюваннями за суверенітет України. А значить, ніхто "нагорі" і не збирається руйнувати систему збагачення топ-чиновників і політиків при владі. Та й іноземні інвестори, відверто втомилися від злиденної думки більшості наших політиків і тупості низки законодавців, чекаючи змін на краще навіть після ухвалення у Верховній Раді законопроектів "Про валюту" та "Про ринки капіталу і регульовані ринки".

Ось і представник МВФ в Україні Йоста Люнгман укотре змушений нагадувати нашій владі: "Земельна реформа – один з ключових елементів програми реформ, підтримуваних Фондом. У середині минулого року ми погодилися з тим, що для підготовки земельної реформи потрібно більше часу, адже вона повинна бути успішною. Час запровадити ринок землі вже настав, і ми чекаємо подання законопроекту про масштабну земельну реформу у Верховну Раду". А якщо і далі наші законодавці та Кабмін будуть ігнорувати рекомендації західних партнерів і кредиторів? Що буде далі з нашою економікою, ніхто на Заході не береться пророкувати.

Новини за темою

Однак, малоосвічене населення ніяк не хоче усвідомити, що зусиллями місцевих олігархів не можна змінити життя на краще. Хоча слух людей як і раніше тішать солодкі звуки фанфар і справедливі політичні гасла про розширення демократії та вдосконалення соціально-економічних відносин в Україні. Чого тільки варті міркування міністрів фінансово-економічного блоку?! На жаль, ці доморощені політики навіть не замислюються про те, що, наприклад, для модернізації української економіки треба підключити хоча б третину працездатного населення. Але останні не підключаються до цього процесу, байдуже спостерігаючи за собачими боями в різних ток-шоу і дізнаючись від політиків про чергові обвали соціальних стандартів.

І в зв'язку з цим керівники цілої низки країн ЄС та США досі не оцінили зусилля нашої влади щодо реформування ринків і в цілому української економіки. Як дивно усвідомлювати, але ні в США, ні в Німеччині, ні у Франції, які все більше занурюються у вирішення своїх внутрішніх проблем, не залишається часу на вмовляння українських політиків проводити реформи і починати боротьбу з корупцією, інакше ніхто кредити давати не буде. При цьому інфляція у нас у рази вища, ніж у країнах Євросоюзу і США, внаслідок цього довгострокова тенденція до гривні – це її подальше ослаблення.

Наш поточний рахунок платіжного балансу буде зменшуватися, що надалі буде збільшувати тиск на гривню. Що нас чекає з імпортом? Подорожчання імпорту призведе до подорожчання поточного споживання. Триває викачування ліквідності з реального сектору економіки. Що робити? Ну, визнати, що старі правила вже в Україні не працюють, а нових поки немає. І на цей момент найгірше те, що ми знову бачимо підвищені купівлі доларів і євро, розпалювання інфляції та зняття гривневих сум із банківських депозитів. Люди знову починають активно цікавитися, що робити із заощадженнями і куди вкласти гроші, щоб їх, якщо не примножити, то хоча би зберегти?

Новини за темою

Витрачати гроші або продовжувати зберігати? Так, держава нас вчить більше працювати, але ніхто в Україні не вчить, як бути вільним громадянином і стати фінансово незалежним від рішень уряду та Верховної Ради. Особливо в умовах, коли волатильність гривні тільки посилюється. І, звичайно ж, нерозумно зберігати гривні в матраці, тому що завжди можна і потрібно заробляти додатковий прибуток на ті кошти, які особисто маєте. Це в умовах нинішньої фінансово-економічної кризи можуть бути насамперед інструменти з фіксованою прибутковістю або облігації внутрішньої держпозики, або корпоративні облігації.

Наразі віддаю перевагу останнім, тобто облігаціями українських емітентів, до яких зараз виявляють інтерес і китайські інвестори (низький поріг входу – від 1000 гривень, приваблива дохідність на рівні 19% річних з щомісячною виплатою відсоткового доходу при низьких рівнях ризику). І це вже не якийсь продукт для обраних, а цілком роздрібний фінансовий інструмент, доступний багатьом фізичним та юридичним особам в Україні.

Олександр ГОНЧАРОВ,

керівник сайту http://privatization.in.ua/,

директор Інституту розвитку економіки України

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>