BBC

Оригінал на сторінці The Guardian

Головне питання, пов'язане із можливим отруєнням Сергія Скрипаля, стосується вибору часу. Скрипаль провів кілька років у російській в'язниці після того, як його визнали винним у шпигунській діяльності на користь іноземної держави, а колишнє начальство його довго і ретельно допитувало. Якби російським службам безпеки знадобилося, щоб з ним стався якийсь "нещасний випадок" протягом цих кількох років, організувати його було б дуже просто.

Тому замах на вбивство, що стався в Солсбері в неділю, 4 березня, імовірно, мав демонстративний характер. Припущення про те, що ця подія — частина плану зі збільшення відсотка голосів на майбутніх президентських виборах, в результаті яких Володимир Путін, поза всякими сумнівами, переможе, здаються непереконливими. Багато росіян — патріоти, і вони підтримують нову агресивну зовнішню політику Кремля, але навряд чи вбивство колишнього агента розвідки, про якого майже ніхто не знав, допоможе збільшити в росіянах патріотичний запал.

Новини за темою: У Великій Британії отруїли екс-співробітника ГРУ РФ Сергія Скрипаля: Хто це такий і що взагалі сталося?

Найімовірніше, ця подія має послужити засобом стримування, нагадавши агентам російських розвідувальних служб про потенційні ризики співпраці з іноземними розвідками. Кожен рік високопоставлені чиновники російських розвідувальних служб говорять про активні спроби ЦРУ та інших західних агентств завербувати росіян. Почасти це є пропагандою, спрямованою на російське суспільство, але немає жодних сумнівів у тому, що західні шпигунські агентства дійсно ведуть активну роботу в Росії.

У січні було арештовано двоє чиновників російських служб щодо забезпечення кібербезпеки, яким було пред'явлено звинувачення в наданні допомоги ЦРУ в рамках справи, пов'язаної з хакерськими атаками в передвиборчий період у США. Британці теж ведуть активну діяльність у Росії, про що свідчить скандал зі "шпигунським каменем" — фальшивим каменем, який використовувався для того, щоб передавати послання британській розвідці.

Новини за темою: Британська розвідка вважає Росію причетною до отруєння екс-полковника ГРУ Росії Скрипаля, - ЗМІ

Хоча сьогодні в агентів російської розвідки набагато менше ідеологічних причин для того, щоб зрадити батьківщину, західні агентства охоче пропонують їм фінансові стимули. Коли розглядалася справа Скрипаля, як писали російські ЗМІ, прокуратура стверджувала, що іноземні агентства йому заплатили. Багато агентів, що працюють у структурах, у яких їхні керівники не приховують своєї корумпованості, погоджуються співпрацювати із доброзичливими іноземцями, які пропонують гроші в обмін на секрети.

Таким чином, демонстративне вбивство зрадника може служити попередженням для всіх офіцерів, які замислюються про те, щоб наслідувати його приклад. Російські чиновники не раз говорили про те, що зрадників так чи інакше чекає сумний кінець. Проти офіцера Служби військової розвідки, що видав російських сплячих агентів, яких обміняли на Скрипаля та ще кількох осіб у 2010 році, прозвучали навіть публічні погрози.

Новини за темою: Тереза Мей провела засідання Ради безпеки Британії у зв'язку з отруєнням екс-полковника ГРУ Росії Скрипаля

"Ми знаємо, хто він і де він, — сказало тоді одне джерело в Кремлі виданню „Комерсант". — Можете не сумніватися, що за ним вже послали Меркадера". Рамон Меркадер був найманим вбивцею, якого найняв КДБ, щоб убити Троцького в Мексиці.

Однак незвичайним у нинішній ситуації стало те, що шпигун став мішенню вже після обміну. Одне з можливих пояснень — Скрипаля покарали за те, що він продовжував підтримувати зв'язок з британською розвідкою.

"Я припускаю, що, якщо за цим стоять росіяни, а таке можливо, тому що вони вважали, що він продовжував працювати на британську чи інші західні розвідки — не відійшов від справ, — сказав Марк Галеотті, експерт з Росії та аналітик у галузі безпеки. — Найімовірніше, з цієї ж причини сталося вбивство Литвиненка".

Новини за темою: У Великій Британії госпіталізували поліцейських, які займалися справою про отруєння екс-розвідника Скрипаля

Безліч убивств росіян за кордоном стали наслідком фінансової війни, і далеко не завжди їхнім замовником був Кремль — наприклад, вбивство банкіра Германа Горбунцова в Лондоні в 2012 році і минулорічне вбивство колишнього російського депутата Дениса Вороненкова в Києві.

Однак замах на Скрипаля дуже схожий на ті вбивства, які відбуваються за розпорядженням і зі схвалення російської держави. А враховуючи вкрай негативні наслідки вбивства Олександра Литвиненка, навряд чи розвідувальні агентства ризикнули б зробити щось подібне без дозволу, отриманого на найвищому рівні.

Шон Вокер

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.