banner banner banner

Залученню інвестицій нам варто повчитися у китайців

В результаті економічних реформ у країні створено порівняно ефективну систему оподаткування іноземних фізичних і юридичних осіб, що характеризується гнучкістю, наданням великих пільг і спрощенням процедури сплати податків

Залученню інвестицій нам варто повчитися у китайців
Фото з відкритих джерел

В'ячеслав Лисенко

президент компанії "Укр-Китай Коммунікейшин"

В результаті економічних реформ у країні створено порівняно ефективну систему оподаткування іноземних фізичних і юридичних осіб, що характеризується гнучкістю, наданням великих пільг і спрощенням процедури сплати податків

Високий рівень інвестиційної активності, який є необхідною умовою розвитку економіки, досягається шляхом збільшення реалізованих інвестиційних ресурсів і найбільш ефективного їх використання в пріоритетних секторах матеріального виробництва. Саме ці інвестиції формують виробничий потенціал на новій науково-технічній базі і визначають конкурентні позиції країн на світових ринках.

На сьогодні збільшення обсягів інвестицій є передумовою поступового відновлення економічного зростання нашої країни шляхом формування сприятливого інвестиційного клімату в Україні. Розвиток інвестиційного потенціалу і зниження інвестиційних ризиків створять в довгостроковій перспективі сприятливі умови для підвищення конкурентоспроможності економіки України, що в подальшому призведе до розширення, розвитку і зміни структури виробництва, оновлення основних виробничих засобів, підвищення технологічного рівня виробництва та умов праці.

Новини за темою

Незаперечно, що головна роль в створенні сприятливого інвестиційного клімату для здійснення інвестиційної діяльності належить державі, яка повинна проводити політику, що сприяє надходженню інвестиційних ресурсів у різних сферах економіки. Сьогодні для забезпечення зростання економіки нам необхідно вивчати і переймати досвід розвинених країн світу щодо державної політики в сфері активізації інвестиційної діяльності та залучення іноземних інвестицій.

Вдалим прикладом для вивчення є досвід Китаю, адже в результаті економічних реформ у країні створено порівняно ефективну систему оподаткування іноземних фізичних і юридичних осіб, що характеризується гнучкістю, наданням великих пільг і спрощенням процедури сплати податків. Ключовим елементом сучасної зовнішньоекономічної стратегії КНР є створення спеціальних економічних зон і відкритих приморських міст для іноземних інвесторів. Успіхи КНР у залученні прямих іноземних підприємницьких капіталовкладень загалом пов'язані зі сприятливим інвестиційним кліматом. Складовими такого інвестиційного клімату є велика кількість робочої сили (хоч останнім часом вартість її значно зросла), надання права на порівняно дешеве користування землею, прийнятний рівень розвитку виробничої та соціально-побутової інфраструктури в районах пільгового інвестування, економічно виважена система оподаткування, преференційний міграційно-митний режим, сприятливе митне та валютне законодавство.

Новини за темою

Основною державною політикою Китаю стало формування та втілення в життя комплексних реформ і відкритості для іноземних інвестицій. Починаючи з 1984 року, у Китаї активно здійснювалася політика "відкритих дверей". У 1990-х рр. Китай був найбільшим одержувачем прямих іноземних інвестицій (ПІІ) і на міжнародній арені поступався лише США. Протягом останніх років Китай міцно утримує першість серед країн, що розвиваються за обсягом ПІІ. До початку 2000-х рр. обсяг іноземних інвестицій в Китай вже досяг понад 52 млрд дол. США, якого Україна не досягла і досі. В цей час 400 з 500 провідних світових транснаціональних корпорацій вже мають свої підприємства на території Китаю. За підсумками минулого року обсяг прямих іноземних інвестицій в китайську економіку збільшився на 6,4% порівняно з 2014 роком — до 126,3 млрд доларів. Зокрема, в 2015 році стрімко зростали закордонні капіталовкладення в сферу послуг (на 17,3% — до 77,2 млрд доларів) і індустрію високих технологій (на 9,5% — до 9,4 млрд доларів). Транснаціональні компанії, які входять в топ-500 найбільших в світі, продовжують засновувати в республіці нові підприємства і вкладати в них додаткові кошти. Протягом 2015 року в економіку України надійшло 3,76 млрд доларів США прямих іноземних інвестицій. Третину цих коштів вклали в виробничі підприємства, трохи менше третини – в установи фінансової і страхової сфери. Протягом останніх 24 років, від моменту здобуття незалежності України, і за станом на 31 грудня 2015-го обсяг прямих іноземних інвестицій склав 43 млрд 371 млн доларів.

Що ж зробив Китай для отримання ПІІ і чого поки що не можемо зробити ми? Важливою передумовою прориву в інвестиційному розвитку Китаю є зміна ставлення влади до Китаю інвесторів. Кар'єрні перспективи багатьох чиновників поставлені у залежність від їх здатності залучати іноземні інвестиції. Процес реформування права власності в країні є своєрідним сигналом для інвестора, що пояснюється способами його входження на внутрішній ринок. Розрахунки міжнародних експертів свідчать про прискорення темпів економічного зростання в країні на 0,5% в рік приватизації і на 0,4% в наступному році в результаті приватизації державної власності на суму, еквівалентну 1% ВВП. Даний процес виступає додатковим стимулом інвестиційної активності в країні в умовах виваженої інституційної підтримки щодо трансформації прав власності, а також доступу інвесторів до різних сфер національної економіки та об'єктів приватизації.

Новини за темою

Крім того, на початку 1990-х рр. для залучення іноземних інвестицій Китай здійснював політику, яка мала дискримінаційний курс щодо внутрішніх інвесторів. Іноземним інвесторам надавались більш високі тарифні і податкові пільги, закордонні підприємці - етнічні китайці мали додаткові преференції. Незважаючи на всебічну критику, поєднання даних заходів з чітким державним регулюванням дотримання прийнятих зобов'язань визначили вагомі стимули для інвесторів - багато етнічних китайців почали повертати свою діяльність і капітали в Китай. Скажіть, може, варто і в нашій країні створити такі умови?

Новини за темою

Досвід китайських партнерів та інших зарубіжних країн вказує на подальші кроки для активізації інвестиційно-інноваційної діяльності в Україні:

  • проводити зважену фінансову політику для стабілізації макроекономічного середовища, що буде сприяти створенню сприятливого інвестиційного клімату та подолання перешкод залучення іноземних інвестицій.
  • спростити оподаткування підприємницької діяльності, знизити податкове навантаження і надати додаткові пільги іноземним інвесторам з метою підвищення податкової конкурентоспроможності вітчизняної економіки.
  • надавати додаткові преференції інвесторам, які вкладають фінансові ресурси в малорозвинені регіони.
  • розширити інвестиційне кредитування сільськогосподарських підприємств на придбання нової техніки та впровадження ресурсозберігаючих технологій, а ставку за такими кредитами слід диференціювати залежно від умов ведення бізнесу.

Особливу увагу державі потрібно приділяти регулюванню фінансового забезпечення науково-технологічного та технологічного оновлення виробництва більшості великих промислових підприємств України, їх модернізації діючого обладнання із залученням прямих іноземних інвестицій, що допоможе вийти на міжнародні ринки збуту, підвищити конкурентоспроможність і досягти прибуткового рівня діяльності. У більшості зарубіжних країн використовують поєднання прямого бюджетного фінансування та надання податкових та амортизаційних пільг для розвитку інвестиційної діяльності суб'єктів господарювання. Запропоновані заходи допоможуть активізувати вітчизняну інвестиційну діяльність і залучити в Україну необхідний обсяг інвестицій, який допоможе вийти з фінансової кризи і досягти економічного зростання.

В'ячеслав Лисенко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>