Захоплена Естонія, скинутий Саакашвілі у Києві: Європа в 2022 році очима американського письменника

Кошмарний для Заходу сценарій починається з обрання Дональда Трампа, а закінчується тим, що російські танки входять в Естонію, у той час як НАТО закриває на це очі. Особливо почитайте фрагмент, де йдеться про Україну

Захоплена Естонія, скинутий Саакашвілі у Києві: Європа в 2022 році очима американського письменника

Кошмарний для Заходу сценарій починається з обрання Дональда Трампа, а закінчується тим, що російські танки входять в Естонію, у той час як НАТО закриває на це очі. Особливо почитайте фрагмент, де йдеться про Україну

Оригінал на сайті Foreign Policy

9 травня 2022 року. Стоячи на трибуні на Червоній площі, президент Володимир Путін спостерігав за військовим парадом на честь 77-ї річниці перемоги Радянського Союзу над нацистською Німеччиною. У цей День Перемоги у нього були підстави для особливої гордості за свою країну.

Вторгнення РФ в Естонію

Минулого тижня група російського спецназу в кількості 150 осіб без розпізнавальних знаків (як ті самі "маленькі зелені чоловічки", які вісьмома роками раніше окупували Кримський півострів) проникла на територію крихітної сусідньої країни Естонії, що в Прибалтиці. Захопивши адміністративну будівлю в Нарві, яка знаходиться на кордоні і населена в основному росіянами, вони встановили на її даху російський триколор і тут же проголосили "Нарвську Народну Республіку". У заяві для зарубіжних засобів масової інформації лідери цієї нової самопроголошеної держави оголосили, що "захищають російське населення від фашистського режиму в Талліні" (столиця Естонії). Велика частина російськомовного населення Нарви байдуже спостерігала за цими подіями. Після анексії Криму в 2014 році ці люди підозрювали, що щось подібне обов'язково трапиться.

Напередодні вторгнення телеканали, які користуються підтримкою Кремля та які дивляться майже всі російськомовні меншості Естонії, стали випускати в ефір провокаційні репортажі про прийдешній естонський "геноцид" проти росіян. Точно так само кілька років тому вони попереджали про примарний геноцид, який український уряд нібито проводить проти російськомовного населення. Напруженість досягла піку в березні, коли російські ЗМІ звинуватили "естонську фашистську банду" у викраденні російського підлітка. Агенти російської Служби зовнішньої розвідки в Нарві від самого початку знали, що хлопець напідпитку впав з мосту. Але такі факти не повинні заважати задумам. А в даному випадку приводом для їх здійснення став заклик російського лідера в Нарві, який звернувся до Москви за "братньою допомогою" для запобігання майбутнім погромам.

Через годину після захоплення російським спецназом адміністративної будівлі в Нарві естонці почали діяти. Підійшовши до околиці міста, естонські військові оголосили, що якщо спецназівці не вийдуть із будинку з піднятими руками, вони підуть на штурм і захоплять його силою. Проте всім відразу стало зрозуміло, що це порожня загроза. За день до вторгнення на східному березі річки Нарви зосередилося угруповання російських військ чисельністю 25 тисяч осіб, 200 танків і 50 вертольотів вогневої підтримки. (Ненависть Путіна до естонців має особистий характер. У роки Великої Вітчизняної війни батька Путіна закинули з парашутом до Естонії до приходу Червоної армії. Володимир Спиридонович Путін був співробітником елітного Народного комісаріату внутрішніх справ (НКВС), який, будучи таємною поліцією Сталіна, відповідав за проведення закордонних операцій. Його направили в Естонію для проведення диверсій проти німців і місцевих жителів, які співпрацювали з ними. Згадуючи подвиги свого батька, Путін-молодший розповідав, що той зі своїми товаришами ховався в лісах, і у них закінчилася їжа. Зголоднівши, вони звернулися за допомогою до місцевих селян. Невдячні селяни повідомили нацистам розташування своїх російських визволителів, і батькові довелося ховатися в болоті. Занурившись у воду з головою, Путін-старший дихав через соломинку і таким чином дивом врятувався.)

Ця операція застала західні розвідслужби зненацька. Американські розвідувальні супутники повинні були засікти переміщення російських військ уздовж кордону одного зі східних членів НАТО. Проте Москва, отримавши доступ до вашингтонської мережі зв'язку в Європі, зуміла замаскувати свої маневри. (Про це подбав Едвард Сноуден, на грудях якого Путін у 2018 році приколов зірку Героя Російської Федерації.)

До того часу, коли Таллін усвідомив, що сталося, кілька сотень естонських солдатів вже не могли нічого зробити. А оскільки президент Дональд Трамп у 2019 році наказав вивести з Естонії всі американські війська, заявивши, що члени НАТО зобов'язані платити США за захист (незважаючи на те, що Естонія - це одна з небагатьох країн, яка виконує вимогу альянсу про виділення на потреби оборони 2% національного ВВП), у Путіна не було причин для занепокоєння. Він розумів, що вторгнення до Естонії не викличе автоматично відповідних дій з боку США. (Виступаючи в 2016 році на з'їзді Республіканської партії, який висунув Трампа кандидатом у президенти, колишній спікер палати представників Ньют Гінгріч обґрунтував ті заяви, які раніше зробив Трамп щодо застосування статті V договору про створення НАТО, де йдеться, що напад на одного члена альянсу є нападом на всіх. Говорячи про Естонію, він зазначив: "Я не впевнений, що захотів би піти на ризик ядерної війни через якесь місце, що знаходиться в околицях Санкт-Петербурга").

Європа не хоче воювати

Не маючи можливості своїми силами відбити невідворотну і повномасштабну російську агресію, Таллін негайно звернувся до своїх союзників по НАТО. У брюссельській штаб-квартирі Північноатлантичного альянсу було поспіхом проведено засідання Ради НАТО. Естонський представник заявив, що дії Росії є актом агресії, а тому альянс повинен діяти у відповідності зі статтею V свого статуту, яка свідчить, що напад на одного члена альянсу є нападом на всіх. Це був момент істини.

Хоча західні лідери довгі роки виголошували незліченні промови про непорушність і недоторканність НАТОвських кордонів, Путін знав, що це порожні обіцянки. Він читав дані соціологічних опитувань, які вказують на те, що більшість населення в провідних країнах НАТО проти надання військової підтримки союзникам, яким загрожує Росія. (У 2015 році дослідницький центр Pew з'ясував, що більше половини громадян Франції, Німеччини й Італії проти надання військової допомоги союзникам по НАТО, які зазнали нападу з боку Росії.)

Кремль також скористався відкритістю західного суспільства для проведення кампанії з фінансування європейських політичних партій, засобів масової інформації, аналітичних центрів та неурядових організацій, що прагнуть до ослаблення суспільної підтримки атлантичного альянсу. Своїми діями він посіяв насіння розбрату по всій Європі і ще більше підірвав прагнення населення відстоювати ліберальні цінності зі зброєю в руках. Те, що Трамп постійно ставив європейським країнам різні умови, при виконанні яких альянс буде здійснювати взаємну оборону, Москва також розцінила як ознаку слабкості.

Ця кампанія дала навіть більше результатів, ніж сподівався Путін. Існувала думка, що деякі країни на західній периферії НАТО, такі як Іспанія та Португалія, навряд чи захочуть вступати у військовий конфлікт через крихітну країну-члена альянсу, розташовану на іншому кінці континенту. Але в дійсності найпотужнішу протидію застосуванню статті V чинила провідна політична й економічна держава Європи Німеччина.

Альтернатива для Німеччини

Такий стан справ ще 10 років тому здавався неймовірним, оскільки стійка "велика коаліція" в уряді канцлера Німеччини Ангели Меркель у складі ХДС і СДПН йшла на чолі Європи, протидіючи реваншистській зовнішній політиці Москви. Однак після федеральних виборів 2017 року німецька політика вступила в нову епоху, оскільки СДПН зазнала найбільшої поразки у своїй історії. Пропрацювавши на посаді канцлера 12 років, політична довгожителька Меркель поступалася тільки Конраду Аденауеру і своєму колишньому наставникові Гельмуту Колю. Але у вересні 2015 року вона прийняла фатальне рішення відкрити двері Німеччини сирійським біженцям, які ринули туди в необмеженій кількості. Спочатку німці в переважній більшості вітали це рішення, бажаючи скупатися в невідомих їм досі променях слави, міжнародного захоплення і вдячності, проте потім поставили на Меркель хрест. Це доводить, що в політиці благородні наміри важливі набагато менше, ніж наслідки. Таким чином, односторонні гуманітарні дії канцлера зміцнили позиції правих популістів на європейському континенті, і вони пішли в наступ.

Коли імпресаріо WikiLeaks Джуліан Ассанж, який досі переховується в посольстві Еквадору в Лондоні, оприлюднив електронну переписку міністрів німецького уряду, які намагалися сфальсифікувати дані про витрати на розселення мігрантів, бунтарська партія "Альтернатива для Німеччини" (АдН) скористалася можливістю, яка виникла. (Як і багато правих популістських партій Європи, які виступають проти системи, АдН підтримує широкі зв'язки з Росією. Der Spiegel назвав цю партію "п'ятою колоною Москви" в Німеччині.)

Лідери партії виступили з нападками на Меркель, назвавши її "зрадницею народу", яка потурає "брехливій пресі" (цей термін використовувався в Німеччині в епоху нацистського правління). Діючи нечуваним для американського президента чином, Дональд Трамп втрутився в передвиборчу кампанію в Німеччині і кілька разів виступив з критикою на адресу Меркель за її міграційну політику. Він також закликав народ Німеччини проголосувати проти неї і вигнати Меркель з високої посади. Скориставшись непомітною допомогою радника Білого дому Стіва Беннона, новий сайт Breitbart Deutschland посилив критичні виступи Трампа своїми нескінченними і часто брехливими історіями про "злочини мігрантів", прикрасивши їх фотографією Меркель із забрудненими кров'ю руками.

На федеральних виборах у вересні 2017 року АдН відкрила новий розділ у післявоєнній політиці Німеччині, ставши першою партією, правішою за християн-демократів, яка увійшла до Бундестагу з 20% голосів. Електорат розколовся між сімома партіями. СДПН, яка дистанціювалася від Меркель з її міграційною політикою і завоювала більшість голосів на виборах, сформувала уряд разом з Лівою партією і "зеленими" як молодшими партнерами. У Німеччині виникла перша "червоно-червоно-зелена" коаліція. Міграційна політика Меркель згубила її країну і її кар'єру. Президент Трамп з нагоди відставки Меркель написав у "Твіттері": "Auf Wiedersehen, лузер!"

Таким чином, міністром закордонних справ Німеччини стала Сара Вагенкнехт. Ця ортодоксальна марксистка вступила до лав СЄПН (Соціалістична єдина партія Німеччини) в березні 1989 року за кілька місяців до падіння східнонімецької диктатури. Багато її колег побачили написи на стіні (у буквальному і переносному сенсі), вийшли зі СЄПН і стали прокладати собі шлях до посткомуністичного політичного майбутнього. Однак Вагенкнехт зберегла свою істинну віру.

Новий уряд Німеччини уклав коаліційну угоду, якою було схвалено підвищення мінімальної заробітної плати до 25 євро за годину, одностатеві шлюби, збільшення податків і пенсій, велике скорочення оборонних асигнувань, а також скасовано більшість ліберальних реформ на ринку праці та витрат, введених колишнім канцлером із СДПН Герхардом Шредером. Одним з найбільш популярних кроків (після надання притулку Едварду Сноудену) стало скасування угод про американські військові бази на німецькій землі. Таке рішення тепло привітав Вашингтон, оскільки президент Трамп не бачив сенсу в передовому базуванні американської армії. Незважаючи на різкі, але безглузді заперечення невеликої купки трансатлантистів у Бундестазі, американська армія, яка розміщувалася в Німеччині з моменту закінчення Другої світової війни, до 2019 року завершила свою поетапну евакуацію.

НАТО не діє

Без американських військ у Європі НАТО втратило свою значущість. На позачерговому засіданні Ради Північноатлантичного договору з питання естонської кризи представник Німеччини (75-річний колишній офіцер Штазі) почав свій виступ з того, що висловив співчуття російській меншості, яка опинилася в тяжкому становищі. За його словами, естонська влада піддає росіян "державній дискримінації та ізоляції". Звичайно, силове захоплення державної власності "неприйнятне", але через відсутність розпізнавальних знаків на формі у "сепаратистів" і через заяви Путіна про невтручання Росії застосовувати статтю V було б необачно і безвідповідально". Далі, якщо згадати давню ворожість естонців до Росії, не можна виключати, що все це є "провокацією", призначеною для того, щоб "втягнути Європу у війну".

Після провалів в Афганістані та Іраку навряд чи варто сподіватися на те, що лідери безхребетних та занепадницьких західних демократій зуміють переконати своїх громадян у необхідності проведення нової і дуже серйозної військової операції, тим більше з метою зупинити Росію.

Завдяки махінаціям у Сирії Москва покращила свій імідж у багатьох західних столицях, переконавши світ у тому, що вона незамінна в боротьбі проти "Ісламської держави". Під час дискусії в залі панував страх перед тим, що якщо НАТО виступить на захист свого поневоленого члена, Росія може застосувати в балтійському регіоні оперативно-тактичну ядерну зброю. Ще в 2000 році Путін знизив критичний поріг у російській військовій доктрині, яка свідчила: "Не тільки загроза існуванню Росії, але й агресія із застосуванням звичайної зброї в критичній для національної безпеки країни ситуації може змусити її першою використовувати ядерну зброю".

Побоюючись за власну безпеку, Польща, Латвія і Литва наполягли на тому, щоб Вашингтон виконав свої зобов'язання перед членами альянсу в сфері безпеки і направив до Прибалтики війська. Зрада Талліну, заявили вони, "рівноцінна мюнхенській змові". Але президент Трамп відповів відмовою. Після декількох коротких і ретельно вивірених виступів присутніх делегатів генеральний секретар НАТО поставив на голосування питання про застосування статті V. Противники перемогли більшістю голосів 21 до 4. На бік Естонії стали лише балтійські країни та Польща.

Путін посміхався, згадуючи той пам'ятний момент на Мюнхенській конференції з безпеки в 2007 році. Тоді, дивлячись на здивовані обличчя людей, присутніх у величному готелі Bayerischer Hof, він оголосив, що Росія більше не дозволить себе принижувати. (Виступаючи з гнівною промовою перед західними лідерами, Путін наступним чином охарактеризував ліберальний світовий порядок під керівництвом США: "Це один центр влади, один центр сили, один центр ухвалення рішення. Це світ одного господаря, одного суверена". Путін назвав такий порядок "згубним".) Як же вони скривилися і зіщулилися від страху! Що там казала про нього Меркель під час української операції? Що він живе в "іншому світі"? Що "розуміння і співробітництво" він підмінив законом джунглів? Що ж, він показав їй, хто в домі господар.

Путін на Червоній площі спостерігав за тим, як повз нього в парадному строю проходять значні ракетні комплекси "Іскандер". Прикладаючи руку до скроні на знак вітання марширують військ, Путін подумав, що не завадило б якось нагородити кремлівського апаратника, який на початку 2015 року далекоглядно запропонував одному російському банку видати кредит на 11 мільйонів доларів партії "Національний фронт". Це допомогло розчистити дорогу Марін Ле Пен до її неймовірної перемоги на виборах у 2017 році.

Ле Пен виводить Францію з Альянсу

Відразу після приходу до влади Ле Пен виконала свою обіцянку і провела референдум про вихід Франції з ЄС, на якому спритно здобула перемогу. Свою нелюбов до принципу багатосторонніх відносин вона незабаром звернула проти НАТО. Північноатлантичний альянс не для Франції, сказала вона. Париж повинен мати право проводити "неоголлістську" зовнішню політику. Ле Пен без зволікань припинила членство Франції в альянсі. Франція не змогла повністю скористатися перевагами експортного ринку озброєнь у своєму прагненні задовольнити голодного російського клієнта, тому що їй довелося вислуховувати скарги настирливих колишніх союзників типу Польщі (санкції Заходу проти Росії, запроваджені через її агресію в Україні, до 2019 року повністю розвалилися). Але експортні продажі не дуже допомогли застійній французькій економіці. Ле Пен розширила і поглибила політику дирижизму, яку проводили її соціалістичні попередники. Вона скоротила робочий тиждень, знизила пенсійний вік, підвищила пенсії, ввела нові нормативно-правові акти. Це в поєднанні з виходом Франції з єдиного європейського ринку призвело до рекордного зростання безробіття. Між тим, унаслідок деспотичної і нерозбірливої політики адміністрації Ле Пен щодо французьких мусульман посилилася радикалізація молоді, а Франція перетворилася на привабливе місце для ісламських екстремістів зі всього світу. Паризькі передмістя з їх мусульманською більшістю тепер регулярно вирували від хвилювань і заворушень.

На виборах у Європарламент у 2019 році антиєвропейські партії за підтримки Кремля збільшили свою присутність у цьому законодавчому органі влади. Тепер майже половина його членів належала до націоналістичних фракцій, які виступали за повне розформування ЄС. Протекціоністські уряди багатьох європейських країн ввели мита, які різко скоротили сукупний обсяг торгівлі континенту зі Сполученими Штатами. У самій Європі вони почали створювати перешкоди на шляху вільного пересування товарів, робочої сили і послуг, хоча це було найважливішим досягненням європейського проекту. Для Росії вони регулярно робили винятки (завдяки продажним чиновникам). Москва подвоїла поставки газу в Європу. Різні організації, які виступали проти технологій видобутку методом гідророзриву пласта, цілком успішно пригальмували створення Європейського енергетичного союзу, через що Росія стала провідним постачальником енергоресурсів. Через необачне рішення Німеччини відмовитися від атомної енергетики після аварії 2011 року на АЕС у Фукусімі, а також через приголомшливі результати Energiewende (енергетичні перетворення) і затвердження проекту "Північний потік-2" Європа стала ще більше залежати від поставок російського газу. Ослаблення європейського співробітництва у військовій сфері, у зовнішній політиці, а також скасування планів щодо створення спільного енергетичного ринку призвели до того, що Москва змогла повернутися до тієї тактики, якою вона володіла майстерно. Вона почала торг з безліччю дрібних держав, які постійно сварилися між собою та які окремо виявилися набагато слабкішими, ніж разом, і тепер намагалися виробити власні способи співіснування з Москвою. Впевнено перемігши на виборах 2020 року кандидата від демократів Елізабет Уоррен, президент Трамп організував у Білому домі форум для націоналістичних лідерів Європи, на якому заявив, що його адміністрація виступає за поступову ліквідацію Євросоюзу.

У Лондоні антисеміти при владі

Між тим, Велика Британія впевнено йшла до того, щоб перетворитися на Малу Англію. Коли Джеремі Корбіна в 2015 році обрали лідером Лейбористської партії, парламентський прес-корпус сприйняв це як жарт. Але до 2020 року через вихід Британії з ЄС (офіційно оформленого в 2019 році) вибухнула економічна катастрофа, а товариство з огидою заговорило про викритого у педофілії високопоставленого консервативного міністра, через що ставки на лейбористський уряд виросли і стали один до одного. Коли підрахували голоси, то виявилося, що парламент у підвішеному стані. Але лейбористи все-таки пробили собі мінімальну відносну більшість (259 із 650 місць). Партія незалежності Сполученого Королівства UKIP (чий лідер Найджел Фарадж у 2015 році схвалив обрання Корбіна партійним лідером) отримала у Вестмінстері 10 місць, уклавши перед виборами домовленість з лейбористами про те, щоб не виставляти своїх претендентів у тих же виборчих округах, що і вони. Тим самим, противники торі отримали максимальну кількість голосів. Лідер консерваторів Борис Джонсон ненабагато відстав, отримавши 240 місць; але оскільки лейбористи виграли в більшій кількості округів, ніж будь-яка інша партія, королева Єлизавета II (все ще жива і жвава у свої 94 роки) запропонувала Корбіну сформувати уряд. Бородатий радикал-соціаліст зробив це негайно, запросивши Шотландську національну партію і UKIP створити мінімальну робочу більшість. Щоб заручитися їх підтримкою, Корбін пообіцяв провести для Шотландії другий референдум про незалежність.

Коли Корбін став прем'єром, британським євреям, як і їхнім побратимам на континенті, стало набагато важче жити. (Ставши "задньолавочником" у парламенті, Корбін почав приятелювати з усілякими антисемітами, починаючи з ХАМАСУ і "Хезболли" та закінчуючи тими, хто заперечує Голокост, з числа християн. Коли Корбін став лідером опозиції, у Лейбористській партії вже в перший рік почали виникати скандали, пов'язані з антисемітизмом. Парламентська комісія прийшла до висновку, що він "створив безпечну зону для тих, хто з ненавистю ставиться до єврейського народу"). На відміну від Франції та Бельгії, де напади на євреїв і єврейські організації стали буденністю, британське єврейство піддавалося скоріше не насильству, а більш тонким формам залякування та переслідування. Уряд прислухався до галасу найактивніших прихильників повного бойкоту Ізраїлю з профспілок, руху за мир, наукових кіл і ввів цей захід. Тепер вже не можна було знайти апельсини з Яффи в британських мережах Tesco, Waitrose і навіть Marks & Spencer, яка багато років тому сама зазнавала бойкоту через єврейське походження її засновників. Діючи у відповідності з тими традиціями, до яких вони звикли, британські євреї тихо і спокійно почали залишати свою країну. Вони не організовували масові протести проти уряду, не зверталися до світового єврейства з гучними проханнями про допомогу. У процесі цього результату вони тихо переводили свої накопичення з фунтів у долари, відкриваючи рахунки і купуючи квартири в Сіднеї та Ванкувері. Все це вони робили із залізною рішучістю, демонструючи знаменитий англійський характер.

Виконуючи передвиборчі обіцянки, Корбін припинив членство Британії в НАТО і вигнав з країни американські військові бази. Він націоналізував ключові галузі промисловості, ввів стелю заробітної плати (обклавши стовідсотковим податком всі річні доходи понад 200 тисяч фунтів стерлінгів) і зайнявся ліквідацією британських сил ядерного стримування з їх ракетами "Трайдент", діючи у відповідності з відродженим маніфестом Лейбористської партії від 1983 року (який отримав від лейбористських депутатів парламенту ганебну назву "Найдовша передсмертна записка в історії"). Генеральний прокурор висунув звинувачення у скоєнні військових злочинів проти попередника Корбіна в Лейбористській партії Тоні Блера. (Корбін ще в 2016 році заявив про необхідність засудити Блера.) Той, почувши про обвинувальний вирок, за кілька годин до його оголошення поспіхом покинув Британію на приватному літаку, люб'язно наданому йому старим другом Рупертом Мердоком.

Периферія у вогні

Периферію Європи теж охопили кризи. Полум'я сепаратизму, яке запалили досить успішною кампанією за незалежність Шотландії, поширилося як степова пожежа. Каталонія провела голосування і вирішила відокремитися від Іспанії; область Венеція вийшла зі складу Італії. Тим часом на півночі Європи в наступ пішли праві популісти. Довгі роки безперешкодної імміграції викликали реакцію озлоблення в Швеції, завдяки чому націоналістична партія з неонацистським корінням "Шведські демократи" в 2019 році сформувала уряд меншості, коли всі інші партії відмовилися від створення коаліції. Країна, яка колись активніше всіх приймала у себе біженців, взагалі відмовилася надавати притулок іноземцям, явно порушивши нормативні акти ЄС. Аналогічним чином праві націоналістичні уряди прийшли до влади в Нідерландах, Норвегії і Фінляндії.

У Греції радикальне крило партії СІРІЗА вигнало прем'єр-міністра Алексіса Ціпраса, і це поклало край переговорам між Афінами та їх кредиторами. Керівник СІРІЗА, який прийшов на зміну Ціпрасу, заявив: якщо його партія переможе на наступних виборах, Греція почне підготовку до виходу з єврозони. У день виборів, коли попередні результати показали, що СІРІЗА програє, новий прем'єр виступив у прямому ефірі зі зверненням до нації та оголосив, що "фашистські змовники", діючи за вказівкою "північноєвропейських банкірів-гангстерів", здійснюють вкидання бюлетенів у скриньки для голосування, залякують виборців і роблять багато інших порушень, перешкоджаючи нормальному ходу виборів. Оголосивши, що до лав поліції проникли численні прихильники неонацистської партії "Золота зоря" (ще в 2012 році високопоставлений поліцейський начальник розповів кореспонденту Guardian про існування в поліції "осередків фашизму") і що їй більше не можна довіряти роботу із підтримання порядку, прем'єр-міністр вивів на вулиці армію, яка негайно заарештувала депутатів парламенту з правоцентристської партії "Нова демократія" і соціал-демократичної партії ПАСОК (Загальногрецький соціалістичний рух). Військові опечатали друкарні антиурядових газет і заборонили передачі незалежних телевізійних станцій. Колишній комік, а нині прем'єр-міністр Італії Беппе Грілло гаряче підтримав цей переворот, як і прем'єр Корбін, який похвалив "грецьких товаришів" за доблесний опір неоліберальній еліті і за звитяжний захист народної демократії в країні, яка є колискою цієї самої демократії. Російський ідеолог Олександр Дугін також виступив із заявою на підтримку греків. Минуло трохи більше півстоліття після змови "чорних полковників", які привели до влади в Греції військову хунту, і вулицями Афін знову пішли танки.

Орбаністика

Євросоюз стрімко розпадався. Угорський прем'єр-міністр Віктор Орбан, який протягом кількох років проводив централізацію влади (призначав на посади в державні ЗМІ своїх партійних союзників і переслідував неурядові організації), нарешті виконав дану в 2014 році обіцянку і перетворив Угорщину на "неліберальну державу". Після виборів 2018 року партія "Фідес — Угорський громадянський союз" приголомшила Європу, вступивши в коаліцію з неофашистською партією "Йоббік". "Йоббік" на чолі з колишнім аудитором KPMG Мартоном Дьєндьєші зменшила свою страшну риторику проти циган і неприкриті антисемітські провокації. (На початку 2017 року лідер партії "Йоббік" дав важливе ексклюзивне інтерв'ю провідній єврейській газеті The Forward, у якому спробував спростувати заяви про фашистське й антисемітське коріння партії та згладити її риторику.) Завдяки цьому партія стала більш прийнятною для угорських виборців, яких лякала її репутація банди "коричневорубашечників", заради забави тих, хто тероризував циганські села. Дьєндьєші, що отримав у 2012 скандальну популярність у всьому світі через свою вимогу до угорського уряду скласти список євреїв, які становлять "загрозу національній безпеці", переконав третину електорату віддати голоси за його партію.

Брюссель розгубився, коли виникла коаліція "Фідес-Йоббік". У Європарламенті залунали обурені промови, заклики до "дій"; на всьому континенті в газетах з'явилися задумливі статті. Але ніхто нічого не зробив. А через якийсь час необхідність у діях відпала сама собою, оскільки новий угорський уряд третім після Британії і Франції вирішив вийти з ЄС та НАТО. Підписавши в Брюсселі офіційні документи про вихід та виступивши з полум'яною прощальною промовою, у якій він засудив Європу, "зраду основних християнських цінностей і недоторканності державного суверенітету", Орбан повернувся в Угорщину героєм-переможцем. Отримавши по телефону привітання від президента Трампа (дзвінок організував Беннон), Орбан оголосив тріумфуючому натовпу, що Угорщина вступить до "іншого ЄС" — очолюваного Москвою Євразійського економічного союзу, що став збіговиськом пострадянських авторитарних режимів. До речі, з такою заявою виступив Орбан на площі Свободи — тій самій, де він, будучи юним студентом, у 1989 році закликав до негайного виведення радянських військ.

Такий кульбіт в Угорщині готувався вже давно. "Фідес", повернувшись у 2010 році до влади з парламентською супербільшістю у дві третини голосів (цього було достатньо, щоб переписати конституцію, що партія і зробила), в першу чергу заснував "день етнічної приналежності" в пам'ять про Тріанонський договір, підписаний після Першої світової війни, коли Австро-Угорська імперія була розділена на частини, а Угорщина втратила дві третини своєї території. Хоча заснування іредентистського свята суперечило основним принципам Європейського Союзу, Брюссель дав Орбану "добро". (Оцінивши вчинок свого угорського колеги по достоїнству, президент Ле Пен заснувала "день національної скорботи" у пам'ять про вихід Франції з Алжиру).

Але апелювання Орбана до національних почуттів за межами Угорщини мало не лише сентиментальний характер. Надавши в 2011 році громадянство мільйонам угорців, які живуть у сусідніх країнах, уряд "Фідес" дав правлячій партії новий електорат. (Словаччина у відповідь на це прийняла закон, що дозволяє їй позбавляти громадянства будь-кого, хто захоче отримати друге громадянство. Словацький прем'єр-міністр Роберт Фіцо назвав дії Угорщини "загрозою безпеці".) Але це також дестабілізує весь регіон. У Словаччині, яка колись була частиною Королівства Угорщина в складі Австро-Угорської імперії та яку угорські націоналісти презирливо називали "Верхньою Угорщиною", вийшов новий закон, що регулює використання інших мов у державних установах, на офіційних позначеннях і в малозрозумілій "суспільній сфері". Це викликало обурення з боку угорців і їхніх нових покровителів у Будапешті. Членство Угорщини та Словаччини у ЄС допомагало гасити націоналістичні пристрасті, і подібні суперечки ніколи не виходили за рамки риторики. Але коли Угорщина вийшла з ЄС, відносини між двома країнами швидко зіпсувалися.

Пов'язана з "Йоббіком" воєнізована організація "Угорська гвардія", яку заборонив Європейський суд, після виходу країни з ЄС негайно провела перегрупування, оскільки Будапешт вже не підпадав під юрисдикцію цього суду. Улітку 2020 року група зі складу угорської діаспори провела мітинг у словацькому прикордонному місті Дунайська-Стреда, більшість населення якого становлять угорці. На нього зібралося 15 тисяч осіб, які в своїх промовах засудили "бандитів з Братислави" і зажадали повернути Словаччину до складу Угорщини. Коли організатори заходу розгорнули гігантський прапор "Великої Угорщини", на якому було показано її імперські кордони, на стадіон увійшла словацька поліція й оголосила мітинг закритим на тій підставі, що вищий суд країни назвав демонстрацію таких карт протизаконною.

На нещастя для поліцейських зі східних провінцій Угорщини, що позбулися своєї промисловості, в Дунайську-Стреду прибув загін "Угорської гвардії" чисельністю 1 500 осіб. Ці люди на наказ розійтися відповіли нападом на поліцію, яка відкрила вогонь по натовпу. Орбану довелося приструнити своїх партнерів по коаліції з "Йоббіка", які публічно зажадали, щоб угорська армія рушила з "маршем на Пожонь", як угорці називали Братиславу за часів Габсбургів. Роль миротворця дісталася Путіну, який викликав Орбана і пояснив йому, що військовий конфлікт між Будапештом та Братиславою може зірвати будівництво трубопроводу "Південний потік", який фінансується росіянами та чий маршрут пролягає до Центральної Європи через Чорне море й Угорщину.

Деградація демократії в Угорщині спричинила ефект доміно у всьому регіоні. Багатьом посткомуністичним країнам, де лібералізм недостатньо міцно укорінився, вельми привабливою здалася ідея про те, що європейська політична партія заради зміцнення власних позицій може безкарно зловживати інструментами демократії. Правляча націоналістична партія Польщі "Закон і справедливість" давно вже захоплювалася орбанізмом і тому почала брати з нього приклад, зосереджуючи в своїх руках владу, послаблюючи систему стримувань і противаг, залякуючи незалежні засоби масової інформації та вживаючи інші заходи проти лібералізму. Партія "Закон і справедливість" з самого початку скептично ставилася до ЄС, і ця антипатія ще більше посилилася, коли вийшла з союзу Британія, через що багатьом молодим полякам, які працювали там, довелося повернутися додому. (У Британії живуть і працюють приблизно 850 тисяч поляків, і більшість з них приїхали туди за 12 років з моменту вступу Польщі до ЄС у 2004 році.) Під впливом прем'єр-міністра Ярослава Качинського, який повернувся на цю посаду в 2019 році, Варшава поховала ту доброзичливість і прихильність у стосунках з Німеччиною, які виникли в епоху Меркель. Особливо незграбний казус стався на спільній прес-конференції в Берліні, яку Качинський провів з новим соціал-демократичним канцлером. Поляк звинуватив німця в тому, що той виношує таємні плани анексії західних областей Польщі. Десятьма роками раніше він звинуватив у тому ж самому Меркель у своїй книзі під назвою "Польща наших мрій". Якщо раніше Качинського повсюдно висміювали і критикували, то тепер його вітали націонал-популісти й однодумці з керівництва Чехії та Словаччини, а також вебсайт Breitbart польською мовою.

Арешт Саакашвілі і повернення Януковича

Але незважаючи на те, що ЄС був майже повністю обезголовлений, вторгнення в Естонію так і залишилося би мрійливим блиском в очах російських воєначальників, якщо б вони у 2020 році не скинули український уряд президента Міхеїла Саакашвілі. Через рік після повстання на Майдані післяреволюційна українська влада запропонувала цьому енергійному й імпульсивному екс-президенту Грузії стати губернатором ураженої вірусом корупції Одеської області. У 2019 році Саакашвілі несподівано вступив у перегони за президентське крісло і став другим після Сімона Болівара президентом більш ніж однієї країни.

Роком раніше Сполучені Штати та ЄС скасували санкції проти Росії, і та, отримавши новий приплив сил і енергії, незабаром після обрання Саакашвілі розпочала новий наступ. Коли російські танки пішли в сторону Києва, Путін наказав своїм генералам схопити зухвалого грузина, який після російсько-грузинської війни 2008 року зайняв найвищу сходинку у списку ворогів президента Росії. Путін давно вже розмірковував, яке покарання придумати своєму кровному ворогові, коли настане цей славний день. Найпринизливішою формою відплати йому здавалася передача Саакашвілі в руки проросійського режиму в Грузії, де він був відсутній майже 10 років. Звичайно, спочатку його треба було привезти в Москву, де кращі "слідчі" ФСБ з сумно відомої Лефортовської в'язниці продемонстрували б йому свою любов і милосердя, після чого Саакашвілі можна було б показати всьому світу по телебаченню, продемонструвавши, як той зізнається в своїх численних злочинах.

Виступаючи на наступний день на прес-конференції, Путін пожартував, що у нього нарешті з'явилася можливість здійснити мрію і "підвісити Саакашвілі за яйця", про що він якось конфіденційно зізнався французькому президентові Ніколя Саркозі. Коли віддані владі війська відступили в західне місто Львів, що давно вже стало батьківщиною українського націоналізму, а тепер на додачу до всього і новою столицею залишкової проєвропейскої держави, до них приєдналися мільйони українських біженців, які боялися відновлення російського панування. Екс-президента Віктора Януковича, що вийшов із запою на своїй дачі під Ростовом-на-Дону, було посаджено на російський літак і відправлено до Києва, де він повернув собі посаду законно обраного українського лідера. "Змову ЄС", як називали українську революцію найрізноманітніші сили, починаючи з UKIP і закінчуючи Національним фронтом та Лівою партією, було нарешті зірвано.

Нова Ялта

Після закінчення холодної війни американці і європейці вважали зрозумілим те, що набір цінностей і система альянсів, що лягли в основу ліберального міжнародного порядку із завершенням Другої світової війни, збережеться в 21-му столітті, і як і в другій половині 20-го століття, стане визначати хід подій. Але ще задовго до приходу президента Трампа в Європі з'явилося чимало голосів, які закликали поступово покінчити з європейським експериментом. При цьому вони посилалися на стійку економічну стагнацію, на труднощі з прийомом мігрантів і на посилення напруженості у відносинах з Росією. Хтось дістав з полиці запорошений "договір про європейську безпеку", який у 2009 році запропонував тодішній російський президент Дмитро Медвєдєв і де пропонувалося замінити НАТО новою архітектурою безпеки, що тягнеться від "Ванкувера до Владивостока". Багато європейців почали запитувати: а, може, сьогоднішніх ускладнень вдалося б уникнути, якби тоді, коли у них був шанс, вони прийняли би пропозицію Москви?

Можливість навести лад з'явилася на Другій Ялтинській конференції в 2019 році. (У лютому 1945 року, за кілька місяців до капітуляції Німеччини, керівники США, Великої Британії та Радянського Союзу зібралися в Ялті, щоб виробити політичні умови для післявоєнної Європи. Перебуваючи в цьому кримському приморському місті, вони прийшли до угоди, згідно з якою Центральну і Східну Європу по суті передали під владу Рад. Це привело до створення так званої "Залізної завіси" і заклало фундамент холодної війни. Коли впала радянська імперія, Ялтинська угода перестала діяти, оскільки "поневолені країни" зі складу Варшавського договору здобули свободу і через якийсь час вступили в західні об'єднання, такі як Євросоюз і НАТО. Народи Центральної і Східної Європи абсолютно справедливо вважали ялтинські угоди зрадою і відгукувалися про них з образою та гіркотою. Але в Кремлі існує інша інтерпретація. Виступаючи у вересні 2015 року на сесії Генеральної асамблеї ООН, Путін зловісно похвалив ялтинські угоди, заявивши, що вони заклали "міцну основу післявоєнного світового порядку" — того самого, який він сподівається відтворити, поступово підсилюючи російську гегемонію на пострадянському просторі.) Путін вшановував у Ялті своїх гостей: Дональда Трампа, Марін Ле Пен, турецького президента Реджепа Таїпа Ердогана, а також Віктора Орбана, Сару Вагенкнехт, Беппе Грілло і голландського прем'єр-міністра Герта Вілдерса. Путін смакував таку іронію долі, завдяки якій він прибув у це кримське місто-курорт, повернуте у правильні руки. Захід знову поступився Росії шматком сфери інтересів у Європі. На Мюнхенській конференції з безпеки в 2007 році Путін потішив совість європейців, коли запитав, чому "країни, у яких застосування смертної кари заборонено навіть щодо вбивць та інших небезпечних злочинців, незважаючи на це легко йдуть на участь у військових операціях, які важко назвати легітимними". Дійсно, чому, запитували себе багато німецьких соціал-демократів, британських лейбористів, греків із СІРІЗА, угорців з "Фідес", французів з "Національного фронту", їхні миролюбні країни з багатою історією та культурою вступають у союз з цією неотесаною "гіпердержавою" з протилежних берегів Атлантики? Може, Путін має рацію? Хіба Трамп не є уособленням американського зла? Хіба ця екс-зірка реаліті-шоу не небезпечніше, ніж колишній офіцер КДБ?

І як американці можуть скаржитися з приводу Криму або знову окупованої Естонії (де практично ніхто не загинув), якщо Вашингтон винен у величезних стражданнях і бідах численних в'єтнамців, іракців, лівійців і жителів інших країн? Маючи на своїх плечах основний тягар двох світових воєн, які велися в їхніх містах і країнах, європейці засвоїли уроки історії набагато краще американців, які ніяк не наситяться війнами, про що свідчить їхня невситима жага до жахливо жорстоких відеоігор і голлівудських бойовиків, не кажучи вже про те, як вони радо підтримували безумця, який хвальковито заявив, що він "виб'є лайно" з ворогів Америки, а також їхня маніакальна любов до зброї, з якою "земля вільних людей" перетворилася практично на Дикий Захід. Чому ми повинні страждати від імперських забаганок кабінетних воїнів з Вашингтона, спраглих розпочати чергову холодну війну, у центрі якої знову виявляться їхні європейські пішаки?

Незабаром провідні європейські діячі почали висувати ідеї, які раніше можна було почути лише з вуст політичних маргіналів: що НАТО "застаріло", що росіяни хочуть миру, що Америка "захопила" Європу. У відкритому листі, підписаному 250 провідними політичними діячами, журналістами, промисловцями і вченими, йшлося:

"У нас, європейців, загальний континент з Росією, і цей географічний факт має матеріальні наслідки, які часто не розуміють американці. Нехай ми схвалюємо далеко не всі дії, що вживаються російським урядом, але розбіжності не повинні викликати вічну ворожнечу. Цього вчить нас історія".

У цій декларації під заголовком "Новий світ для євразійської епохи" звучить заклик про злиття Європейського Союзу та Євразійського економічного союзу, про розпуск НАТО і про заміну його "Організацією договору про європейську безпеку", до якої повинна ввійти Росія, але не Сполучені Штати. Лист було опубліковано на першій сторінці такими виданнями, як New York Times, Times of London, Le Monde, El Pais, Die Zeit, La Repubblica і всіма іншими провідними газетами Європи. Цей маніфест розмістили в інтернеті, і менш ніж за тиждень він зібрав 15 мільйонів підписів.

Хоча критики звинувачують Путіна в підриві європейської єдності, континент сам став причиною власного розпаду. Зрештою, хіба Росія складала військові бюджети європейських країн, керувала їхньою економікою, формувала їхню зовнішню політику, контролювала кордони? Ні, безлад у Європі - це в основному вина європейців, яким потурали відсутні американці. А Путін просто скористався можливостями.

На секунду Путін згадав той жовтневий вечір 1989 року. Це сталося через кілька тижнів після його 37-го дня народження. У той час він служив офіцером КДБ у східнонімецькому Дрездені. Група в кількості декількох сотень демонстрантів зібралася в центрі міста на свій щотижневий мітинг протесту проти комуністичного режиму, і Путін зрозумів, що радянській гегемонії у Східній Європі приходить кінець. Зовні було чути крики "Свобода!" Він наказав своїм підлеглим палити секретні документи. Коли Путін зателефонував до штабу сусідньої радянської військової частини і звернувся за допомогою, їй відповіли: "Ми нічого не можемо зробити без наказу з Москви". А Москва мовчала. Це був один з найпринизливіших моментів у його житті, і принизливіше було лише спостерігати за падінням Берлінської стіни, що сталося через місяць. Саме там і тоді Путін пообіцяв своїм товаришам, що буде будь-якими доступними способами мстити за "приниження" Росії.

Ніхто з тих, хто в той холодний жовтневий вечір перебував у будівлі разом з Путіним, навіть уявити собі не міг, що цей худорлявий, світловолосий і чемний чоловік 37 років, який відростив собі солідний живіт за чотири роки регулярного вживання прекрасного дрезденського пива, стане колись президентом посткомуністичної Росії (насправді, ніхто з них навіть подумати не міг про те, що всього через пару років розпадеться Радянський Союз). Але така воля провидіння, яке ставить звичайних людей у незвичайні ситуації. Путіна вирізняла здатність скористатися можливістю, вхопитися за головний шанс. Він зробив це, коли йому запропонували посаду президента, коли пізніше зрівняв з землею Чечню, анексував Крим, здійснив інтервенцію в Сирії, а потім здійснив, напевно, найзухваліший вчинок, наказавши провести повномасштабну операцію із впливу на вибори в "найбільшій демократії світу". Тепер він знову довів свою рішучість, провівши перший в історії напад на члена НАТО.

Путін був сильною людиною, яка рідко піддавалася емоціям. Але колосальні масштаби власних досягнень було важко усвідомлювати з повним спокоєм навіть цій людині з КДБ. Скупа сльоза покотилася по його недавно освіженій ботоксом щоці. Парад підходив до кінця. На це пішло 30 років, але він, нарешті, помстився за "найбільшу геополітичну катастрофу 20-го століття".

***

Прочитане вами - це не більш ніж фантастика. Ймовірність вищезазначених подій може бути різною, але я не думаю, що все відбудеться за написаним, бо це був би справжній кошмар. Проте громадянська війна малої інтенсивності у французьких передмістях, міністри-фашисти в угорському уряді, послаблення НАТО і розпад ЄС не можна списувати з рахунків як чистої води антиутопічну фікцію. Нинішня епоха Брекситу і Дональда Трампа повинна навчити нас однієї речі: ніколи не говори ніколи.

Кривава історія Європи залишила наступним поколінням державних діячів прокляття націоналізму, ксенофобії і війни. Щоб уникнути помилок минулого, щоб захистити свої країни від посягань зі Сходу, вони поклали свої надії на дві винятково важливі багатосторонні організації: Європейський Союз та Організація Північноатлантичного договору. Сьогодні Росія намагається зруйнувати обидва ці об'єднання як зсередини, так і зовні. Якщо їй це вдасться, наслідки будуть жахливими не лише для європейців, але і для Америки, і для всього світу. А оскільки нова адміністрація у Вашингтоні обіцяє віддалитися від європейських справ на максимальну відстань, ймовірність сходження континенту з рейок мирного розвитку сьогодні знову дуже висока.

У 2012 році Європейський Союз отримав Нобелівську премію миру. Сьогодні, коли це об'єднання боязко спостерігає за власним розпадом і зовнішніми погрозами, нагорода може здатися недоречною. Але для тих, хто жив у країнах на периферії ЄС, причини рішення Нобелівського комітету гранично зрозумілі. Найпомітнішою емблемою київського Майдану під час антиурядових протестів у 2013-2014 роках був прапор Євросоюзу. Для тих сміливих українців, які ризикували життям, Європа була ідеалом ліберальних цінностей, стабільної державної влади та миру.

Оскільки сили реакції і популізму зміцнюються по обидва боки Атлантики, легко можна стати фаталістом, думаючи про долю Європи і ліберальну демократію. Але в ході історичних подій немає нічого неминучого. Однак чим довше зберігатиметься нинішня тенденція, чим більше світ буде миритися з російською агресією і підривною діяльністю, чим частіше Захід буде скорочувати військові бюджети, а ми - ігнорувати причини нетерпимого популізму і націоналізму, чим сильніше будуть ставати хвилі міграції та економічна стагнація, чим рішучіше Америка буде відмовлятися від ролі гаранта європейської стабільності, тим більше буде шансів на те, що цей європейський кошмар стане дійсністю.

Джеймс Кірчик

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...