banner banner banner banner

Захід потребує принципово нових ідей

Захід потребує принципово нових ідей
З відкритих джерел

Bloomberg

Інформаційний портал

Оригінал на сайті Bloomberg

Недавні етнічні та політичні потрясіння в США продемонстрували, що в складних і різноманітних суспільствах "верхи", скоріш за все, не знайомі з реальністю "низів". Просто поліпшити представництво расових меншин на ринку праці буде недостатньо - інтелектуальні олігополії все одно доведеться ліквідувати.

Новини за темою

Розширення простору для меншин вітається, але його не слід плутати зі справжньою інтелектуальною різноманітністю і відкритістю думки.

Широка громадськість, американці середнього класу та інші, протягом останніх місяців оцінили достоїнства "різноманітності" та "інклюзивності". Сенатори США стали на коліна на знак протесту проти поліцейського насильства, хоча нещодавно цей же жест розбив одну важливу спортивну кар'єру. Компанія Ralph Lauren Corp вирішила довести частку чорних, латиноамериканців й азіатів у своєму керівництві до 20%. Академія кінематографічних мистецтв і наук вимагає, щоб фільми, які претендують на головний приз, мали різноманітний склад акторів і знімальні групи.

Однак розширення простору для меншин не слід плутати зі справжньою інтелектуальною різноманітністю і відкритістю думки. Її досягти важче, але це абсолютно необхідно, оскільки пандемія коронавірусу вже радикально змінила наш світ.

Впливові політичні інститути, ключові компанії та домінантні ЗМІ вже давно демонструють не тільки расову та статеву однорідність, а й інтелектуальну однаковість, якщо не конформізм. Понад три десятиліття вони непорушно переконані, що демократія і капіталізм в їхніх нинішніх формах забезпечують соціальну справедливість і процвітання і несуть у собі потенціал стати воістину універсальними. І що в Китаї та Росії вони застосовні тією самою мірою, що й у США.

Глобалізація в цьому широкому консенсусі здавалася неминучою і нестримною. Національні держави виявилися безсилими перед механізмами вільного ринку капіталу і товарів.

Але сьогодні ці ідеї розбилися вщент. А їхні покровителі зіткнулися із серйозною кризою легітимності, яка не розв'яже навіть імовірної відмови американців від президента Дональда Трампа в листопаді. Раптово ми втратили чітке уявлення про майбутнє і знаємо лише те, що воно загрожує небезпекою і нестабільністю.

Поза всякими сумнівами, нам потрібна нова мова політики. Але звідки взятися цим свіжим ідеям? І шанси, що їх почують, якщо сьогоднішня інтелектуальна еліта не поступиться їм місцем?

Історик Тоні Джадт (Tony Judt) вже у 2010 році за кілька тижнів до своєї смерті застерігав щодо внутрішньосистемного та  непідзвітного керівничого класу, який став несприйнятливим до всілякого тиску або критики ззовні: "Немає ані зовнішніх факторів, ані нових людей, лише один самовідтворюваний політичний клас".

Коментатор Вольфганг Мюнхау (Wolfgang Münchau) висловив настільки ж протверезне послання у своїй прощальній колонці у Financial Times. Міркуючи про поточні кризи, він відкинув як умовне протиставлення лівих і правих, так і пояснення, де винен суто безпринципний популізм.

"Заснований на правилах багатосторонній порядок, — писав він, — руйнується з причин, які не мають із популізмом нічого спільного". І якщо "чимало традиційних центрів сили наших демократій — центристські політичні партії, панівні ЗМІ, деякі галузі промисловості" — опинилися в облозі, то це тому, що вони перетворилися на "олігополії", стурбовані насамперед захистом власних інтересів.

Іншими словами, ми спостерігаємо "боротьбу за владу між інсайдерами та аутсайдерами". Якщо демагоги прикидаються аутсайдерами, як Трамп і британський прем'єр Борис Джонсон, і домоглися підтримки на виборах, то лише тому, що переконливо вказують на олігополії, вкорінені майже в усіх галузях суспільного життя.

До таких належать основні засоби масової інформації, які допомогли впровадити проринкову ідеологію центристських політиків і багатих бізнесменів, перетворивши її на аксіому нашого часу, поки бунтівна кандидатура Трампа у 2016 році із запізненням не попередила їх про гнів "відсталих" по всьому світу.

Збиті з пантелику американські коментатори, пише Карлос Лозада (Carlos Lozada) в книзі "Про що ми думали: коротка інтелектуальна історія епохи Трампа", відтоді "ретирувалися до своїх зон комфорту, шукаючи розради в старих суперечках, знайомих ворогах, інстинктивних спалахах і незаперечних фактах".

Якщо вони дійсно хочуть відновити свій моральний та інтелектуальний авторитет, панівним ЗМІ знадобиться нова система аналізу та інтерпретації. І при цьому доведеться торкнутися принципово іншого списку питань.

Так, держава, яку учасники вільного ринку скинули з рахунків і відкинули, знову повернулася — на благо і на зло. Виявляється, гарантувати безпеку і ресурси під час серйозної кризи можуть лише уряди, які збирають податки і регулюють життя.

Новини за темою

Що ще може зробити держава? І чого не слід навіть намагатися? Є вагомі, історично підтверджені аргументи проти централізованого планування зверху вниз. Але є не менш вагомі аргументи на користь, за висловом. Для американського антрополога Джеймса Скотта (James Scott) це "знання на місцях", які накопичуються з плином часу в результаті особистої взаємодії з громадськістю, а не стандартизованими вимогами безлицих організацій на кшталт держави і ринків, які прагнуть лише контролю і прибутку.

Недавні політичні потрясіння продемонстрували, що в складних і різноманітних суспільствах на кшталт нашого "верхи", скоріш за все, не знайомі з реальністю "низів".

Багато відповідей і нові питання можна виявити в емпіричних дослідженнях, проведених за останні десятиліття з цілого ряду явищ - від загрузлих у злиднях гетто до рухів білих шовіністів. Рухи, організації та окремі діячі, які займаються політичними та екологічними проблемами на місцях, теж можуть допомогти подолати величезний розрив між експертними знаннями та висвітленням в основних ЗМІ.

Ясна річ, просто поліпшити представництво расових та етнічних меншин на ринку праці буде недостатньо. Навіть коли расово-етнічні квоти буде заповнено, інтелектуальні олігополії все одно доведеться ліквідувати.

Панкадж Мішра

Переклад ІноЗМІ.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected].

 
Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>