banner banner banner

Заява голови НБУ Валерії Гонтаревої з приводу націоналізації "ПриватБанку"

Гонтарева на брифінгу зробила заяву про ухвалення рішення про входження до капіталу ПАТ "ПриватБанк"

Заява голови НБУ Валерії Гонтаревої з приводу націоналізації "ПриватБанку"
Глава НБУ Валерія Гонтарєва НБУ

Гонтарева на брифінгу зробила заяву про ухвалення рішення про входження до капіталу ПАТ "ПриватБанк"

Інформуємо вас, що вчора Національний банк України відніс "ПриватБанк" до категорії неплатоспроможних та звернувся до упряду з пропозицією передати цей системно важливий банк у державну власність.

Ми дуже раді, що Кабінет міністрів підтримав наше звернення та ухвалив рішення про перехід банку у стовідсоткову державну власність. Це дасть країні можливість гарантувати усім вкладникам їх заощадження, а бізнесу – їх кошти.

Новини за темою

Це також дозволить усунути загрози для фінансової стабільності в країні. Ми переконані, що перехід банку у державну власність – це єдина можливість зберегти кошти вкладників та врятувати фінансову систему. У такий спосіб ми захищаємо понад 20 млн громадян України, яких обслуговують і зберігають кошти у цьому банку. В першу чергу, мова йде про 3,2 млн пенсіонерів, понад 500 тис. студентів та 1,6 млн інших соціально незахищених громадян.

Не менш важливо для збереження фінансової стабільності та недопущення зростання соціальної напруги є те, що не втратять свої кошти і зможуть надалі безперебійно працювати 500 тис. фізичних осіб-підприємців, а також 600 тис. підприємств від малих до великих. А 3,6 млн працівників збережуть доступ до своїх зарплат, зокрема 2,2 млн працівників бюджетних установ та 1,4 млн працівників комерційних організацій.

А зараз ми з вами розглянемо питання, які проблеми "ПриватБанку" загрожували фінансовій системі нашої країни.

Новини за темою

Понад 2 роки як Національний банк розпочав найретельнішу за всю історію українського банківського сектору діагностику якості активів і потреб у капіталі банків. На сьогодні вже завершено стрес-тестування та інспектування 60 найбільших фінансових установ, які становлять 98% нашої банківської системи. Інспекційні перевірки Національного банку та стрес-тестування виявили нестачу капіталу "ПриватБанку". Ця нестача на 1 квітня 2015 року дорівнювала 113 млрд грн.

Крім кризових явищ в економіці України, до цього призвела невиважена кредитна політика "ПриватБанку". Понад 97% корпоративного портфелю, який становив 150 млрд грн на 1 квітня 2015 року, це були кредити, пов’язані з акціонерними компаніями. "ПриватБанк", як і решта фінансових установ, у яких стрес-тестування виявило нестачу капіталу, повинен був подолати ці проблеми, адже правила однакові для всіх. Менеджмент банку склав план до капіталізації та програму зі зменшення пов’язаного кредитування. Акціонер банку надав особисто свою персональну гарантію для забезпечення виконання узгодженої з Національним банком програми до капіталізації "ПриватБанку". Але ні банк, ні акціонери цю програму не виконали. За останній рік Національний банк провів понад 30 зустрічей з власниками та керівниками фінустанови.

Новини за темою

Враховуючи системну важливість цього банку, Національний банк зі свого боку неодноразово продовжував терміни до капіталізації. В результаті станом на 1 грудня цього року нестача в капіталі "ПриватБанку" зросла до 148 млрд грн, а ліквідність банку суттєво знизилася. Банк майже рік не виконував нормативи обов’язкового резервування, а прострочена заборгованість банку перед регулятором за стабілізаційними кредитами становила 14 млрд грн, загальної заборгованості у 19 млрд грн. Усвідомлюючи всі проблеми "ПриватБанку" та ризики, які вони створюють для здоров’я фінансового сектору та економіки країни в цілому, ми не могли чекати довше. Також акціонери, неспроможні виконати програму до капіталізації, надіслали до Кабінету міністрів лист з проханням про входження держави у капітал "ПриватБанку". Цим листом акціонери зобов’язалися реструктуризувати кредити, надані банком юридичним особам з урахуванням вимог Національного банку. Вони зобов’язуються зробити це до 1 липня 2017 року. Хочу зазначити, що перехід "ПриватБанку" у державну власність відбудеться відповідно до ст. 41, 1 закону "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", яка визначає особливості продажу неплатоспроможного банку державі.

Ми розробили чіткий план, який зробить перехід "ПриватБанку" до державної власності максимально безболісним для його клієнтів та водночас мінімізує ризики для фінансової стабільності нашої держави.

Перш за все, банк продовжує свою роботу, усі карткові операції та за рахунками фізичних осіб будуть проходити у звичайному режимі.

По-друге, тимчасово на один день 19 грудня ми призупиняємо обслуговування клієнтів - юридичних осіб. Але це зумовлено суто технічними питаннями. Інших обмежень для клієнтів наразі не передбачено. Клієнти мають вільний доступ до своїх поточних рахунків та депозитів. Банкомати та термінали продовжують працювати, а розрахунки й надалі продовжуються.

Новини за темою

Ми розуміємо, що ситуація навколо настільки великого банку хвилює не тільки його клієнтів, але й кожного українця. Чи не прискориться зростання цін в країні, чи не відбудеться значна девальвація гривні? Ці запитання ставить собі кожен громадянин нашої країни. Тому ми хочемо запевнити, ми запевняємо, ситуація під контролем.

З понеділка Національний банк планує підтримати "ПриватБанк", у разі потреби ліквідністю для забезпечення безперебійних виплат вкладників. Оскільки велика частина вкладів складає строкові депозити, а найважливіше, що це стовідсотковий державний банк, який гарантує вклади населення, ми не очікуємо значного відтоку депозитів з "ПриватБанку" і не передбачаємо суттєвого впливу цього фактору на валютний ринок та на рівень інфляції. У будь-якому разі Національний банк має у своєму арсеналі достатньо інструментів для підтримання цінової стабільності та валютного курсу. У нас в резервах є 15 млрд, яких нам вистачить і на інтервенції в разі необхідності, і на задоволення всіх наших зобов’язань.

Ще раз наголошую, всі кошти фізичних та юридичних осіб, не пов’язані з акціонерами, перебувають під захистом держави.

Валерія Гонтарева

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>