За рахунок чого ВВП України зріс на 2,4%?

Економіка України зараз виживає за рахунок грошей українців. Ось хто головний інвестор і головний драйвер зростання економіки. І тому уряду Гройсмана потрібно менше фантазувати щодо зарубіжних інвесторів і більше допомагати українцям нормально жити в Україні

За рахунок чого ВВП України зріс на 2,4%?
Фото з відкритих джерел

Економіка України зараз виживає за рахунок грошей українців. Ось хто головний інвестор і головний драйвер зростання економіки. І тому уряду Гройсмана потрібно менше фантазувати щодо зарубіжних інвесторів і більше допомагати українцям нормально жити в Україні

Згідно з попередніми даними Держстату, за перший квартал 2017 року ВВП України виріс на 2,4% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Варто нагадати, що за перший квартал 2016 року зростання реального ВВП було лише 0,1%, а за той же період 2015 року було падіння реального ВВП на 16%. А тепер зростання, і в цьому зв'язку цікаво розібратися, за рахунок чого відбулося зростання економіки. Що послужило драйвером.

За перший квартал 2017 року індекс промислового виробництва знизився на 0,7% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Сільське господарство теж за перший квартал 2017 року показало падіння на 0,8%. Навіть такий важливий показник, як виробництво електроенергії та інших енергетичних ресурсів, за перший квартал 2017 року впав на 3%. Що чітко показує, що і "тіньова економіка" теж падала, а не зростала. Що ж тоді росло?

За перший квартал 2017 року роздрібна торгівля зросла на 3,1%, хоча оптова тільки на 1% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Ще більше було зафіксовано зростання будівництва. За перший квартал 2017 року був фактично зафіксований будівельний бум у 19,4% порівняно з першим кварталом 2016 року. При цьому житлове будівництво зросло більше ніж на 23%. Ось це дійсно стало тим чинником, який і забезпечив зростання ВВП України. Фактично роздрібні продажі і будівництво стали головними чинниками для зростання економіки України. Без їх допомоги у нас було б падіння економіки, а так хороше зростання.

Новини за темою

Але тут відразу виникає питання: як же вийшло зростання будівництва, якщо кредитування в Україні після "реформ Гонтаревої" не працює? Це факт, що зараз українці не можуть взяти нормальні іпотечні кредити, і тому обсяги такого роду кредитування зменшуються вже протягом останніх трьох років, відтоді, як почалося "очищення банківської системи". Тому зростання будівництва - це багато в чому заслуга самих українців, а точніше їх "заначки". Як тільки в 2016 році девальвація гривні заспокоїлася, українці все більше і більше стали замислюватися, що робити з зеленими папірцями. Самі по собі долари українцям не потрібні, вони їх купують для валютних спекуляцій, щоб захистити свої заощадження від знецінення. Але коли курс долара США не росте або швидше зростає несуттєво, інтерес до цих папірців втрачається, й українці шукають застосування "зеленим папірцям", і знаходять його у будівництві або купівлі житла. Ось тому в Україні зараз шикарне зростання житлового будівництва. За це потрібно сказати велике спасибі нашим інвесторам з валютою в тумбочці.

Що ж стосується зростання роздрібної торгівлі, то тут, швидше за все, вплинула низка факторів. По-перше, це зростання мінімальної та номінальної заробітної плати в Україні. За перший квартал 2017 року середня офіційна заробітна плата в Україні зросла на 37% порівняно з першим кварталом 2016 року. В результаті українці почали більше купувати товарів. Є гроші, є і покупці. По-друге, зростання припливу валюти з-за кордону від заробітчан зробило свою добру справу. За перший квартал 2017 року в Україну від заробітчан надійшло 1,8 млрд дол. Частину цієї валюти, а якщо більш точно 570 млн дол., було обміняно на гривню і переважно витрачено на купівлю товарів в Україні. В результаті маємо зростання роздрібних продажів.

Новини за темою

Українці і їхні гроші – ось, хто зараз головний драйвер ВВП України. Що ж стосується бізнесу, то він більше здає позиції, ніж допомагає зростанню економіки. І цифри це добре показують. Українському бізнесу жахливо важко працювати в умовах постійних "реформи і безладу". Бізнес змушений більше думати не про зростання, а про те, як вижити в цій ситуації.

Що ж стосується зовнішньої торгівлі, тут скоріше гра цифр, ніж реальна економіка. Згідно з даними Держстату України за підсумками першого кварталу 2017 року зовнішня торгівля спрацювала з профіцитом 106 млн дол., у той час як згідно з даними НБУ зовнішня торгівля України за перший квартал 2017 року спрацювала мінус 1,3 млрд дол. Чому така велика різниця? А ось це і є гра Держстату та НБУ. Бо Держстат рахує за рухом товарів, а НБУ рахує за рухом грошей. Виходить, що валюта просто не доходить в Україну. Можна назвати різницю, яка пішла в офшори. Хоча Держстат це включає у ВВП України. Отже, згідно з методикою, це гроші, які працюють на економіку України, а згідно з реальною картиною, щонайменше 1,1 млрд дол. пішли в офшори з України.

Новини за темою

Ось таке вийшло зростання економіки України за перший квартал поточного року. Ще раз варто нагадати всім "реформаторам", що економіка України зараз виживає за рахунок грошей українців. Ось хто головний інвестор і головний драйвер зростання економіки. І тому уряду Гройсмана потрібно менше фантазувати щодо зарубіжних інвесторів і більше допомагати українцям нормально жити в Україні. Для початку припинити нескінченно підвищувати тарифи ЖКГ, не на словах, а на ділі зменшити фіскальне навантаження на доходи українців і припинити за рахунок фіскального тиску на бізнес провокувати зростання роздрібних цін. Українці можуть і хочуть позитивних змін на краще, але це не значить, що українці мають все витягати на собі, а уряд Гройсмана - тільки розповідати про "економічне диво в Україні".

Олександр Охріменко

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>