За крадіжку грошей з банківської картки тепер відповість банк

Поширений зараз спосіб крадіжок грошей - зчитування даних пластикової карти за допомогою спеціальних пристроїв, які шахраї встановлюють у картоприймач банкомату

За крадіжку грошей з банківської картки тепер відповість банк
Фото з відкритих джерел

Поширений зараз спосіб крадіжок грошей - зчитування даних пластикової карти за допомогою спеціальних пристроїв, які шахраї встановлюють у картоприймач банкомату

За крадіжку грошей з банківської картки тепер відповість банк. Так постановив Верховний суд, видавши загальну позицію: банк має право не повертати зниклі кошти, тільки якщо доведе, що це сталося з вини клієнта. Фінансисти, у свою чергу, з цим не згодні і досі могли безпідставно відмовити власникам спустошених карт у відшкодуванні шкоди.

Особливо це стосувалося операцій з ПІН-кодами, який, мовляв, знає тільки власник, так що винен тільки він, а не скриммер або «ліванська петля» у банкоматі, раз ПІН став відомий третім особам.

Щоб зробити копію платіжної картки, шахраям досить декількох хвилин і простої електроніки

Гроші з «пластику» можуть зняти без відома її власника, навіть якщо карта у нього в руках, а про передачу третім особам ПІН-коду і мови бути не могло. У цьому переконалася киянка Олександра Крайова. Дівчина стала жертвою злодіїв.

«Перебувала вдома, коли отримала SMS від свого банку: з моєї картки хтось намагався зняти гроші, але безуспішно. Це було о 20.05. Буквально за хвилину надійшло друге повідомлення - з моєї картки зняли 1900 гривень», - розповідає Олександра.

Відразу після цього їй подзвонили з банку. Працівник закладу пояснив, що їх збентежила нетипова для власника картки операція - знімання досить великої суми, та ще й пізно ввечері.

Новини за темою

«Підтвердила, що не знімала грошей і взагалі перебуваю вдома, на що у відповідь почула: «Значить, вас обікрали». Це були всі мої гроші - на картці залишилось 57 гривень 80 копійок. Картка в цей час була в моїй сумці. Ніхто інший не міг нею користуватися», - каже дівчина.

У той же вечір вона написала заяву у відділ міліції у Солом'янському районі Києва. Там, за словами Олександри, їй сказали, що вона вже шоста за вечір, хто звернувся з такою скаргою. Разом з нею таку ж заяву писала особа, з картки якої шахраї тільки зняли 1000 гривень.

Як пояснили Олександрі у відділенні банку, процес розгляду її заяви триватиме 45 робочих днів. На питання, чи повернуть їй втрачені гроші, у банку відповіли: навряд.

«Справа в тому, що шахраї зняли гроші через банкомат, для цього ввели мій ПІН-код, а це фактично мій підпис. У мене є докази, що я не могла зняти гроші сама: за годину до того, як пройшла ця операція, я розраховувалася карткою в іншому кінці міста і просто не встигла доїхати до того банкомату. Але в банку логіка така: якщо хтось, крім мене, знав ПІН-код, значить, я його повідомила стороннім особам. Зараз ситуація виглядає так, що крайніх не знайдеш. Але я вважаю, що довіривши свої гроші банку, я маю право питати з них за те, що він не зміг їх зберегти», - говорить Олександра.

Магнітна і з чіпом

Поширений зараз спосіб крадіжок грошей - зчитування даних пластикової карти за допомогою спеціальних пристроїв, які шахраї встановлюють у картоприймач банкомату. На клавіатуру, у свою чергу, встановлюється спеціальна накладка, яка допомагає запам'ятати ПІН-код, який вводить власник картки. Як варіант - на банкоматі або десь поблизу може бути встановлена відеокамера. Щоб не стати жертвою злодіїв, потрібно звертати увагу на зовнішній вигляд банкомату, радять експерти. А ще - замінити найпростіші картки з магнітною смугою на картки з чіпами, у яких значно більше ступенів захисту. Сьогодні таку послугу пропонують всі великі банки. Щоб отримати інформацію з картки, на якій є тільки магнітна стрічка, досить простої апаратури.

Новини за темою

«Ступені захисту картки з чіпом і яка має тільки магнітну смугу, дійсно дуже відрізняються. Для зчитування магнітної смуги фактично необхідна одна зчитувальна головка, яка є, наприклад, на старих касетних магнітофонах. Тобто, щоб отримати інформацію з такої банківської картки, достатньо простої електроніки. А якщо ця електроніка має функцію запису (яку мали і магнітофони), з її допомогою можна створити і копію карти. Чіпи - це сучасний механізм, аналог сім-карти, зі своїми форматами кодування і стандартом. Для повноцінного його зчитування потрібно встановити на банкомат не малопомітну накладку, а велику коробку», - пояснює фахівець з IT-технологій Станіслав Тутак.

Фахівці радять частіше змінювати ПІН-код карти - для цього, як правило, не потрібно писати заяву в банку. Однак і ця процедура може захистити далеко не у всіх випадках, зазначає Станіслав: «Якщо вашу карту підробили і з неї зняли не частину, а всі гроші, щось міняти вже пізно».

Операцію можна оскаржити

У міліції та в банках розповідають найпоширеніші схеми шахрайства з банківськими картками. Одна з них - картку можуть просто сфотографувати з обох сторін, і цієї інформації цілком достатньо, щоб зробити покупки в інтернеті. Це може статися, наприклад, коли ви розраховуєтесь в кафе або ресторані й офіціант йде з вашою карткою в касу.

«У таких випадках потрібно вимагати, щоб вам принесли термінал, а якщо це неможливо з технічних причин - самому йти разом з офіціантом, а не віддавати йому картку. Щоб контролювати рух коштів на рахунку, обов'язково потрібно підключити послугу SMS-інформування від банку. І пам'ятати, що в більшості випадків можна оскаржити онлайн-операцію, якщо даними вашої карти скористалася стороння людина - скажімо, сплатили покупку в інтернеті. Гроші зазвичай не знімаються з рахунку відразу, і якщо ви встигнете повідомити банку, що не давали згоди на цю операцію, вам повинні повернути. Головне в таких випадках - якнайшвидше звернутися в банк і заблокувати картку», - каже юрист Юрій Сухан.

Під час самостійних розрахунків в інтернеті потрібно дотримуватися елементарних правил безпеки, які якщо і не дадуть абсолютних гарантій, то, принаймні, значно знизять ризик втратити кошти.

«Не зайвим буде встановити ліміт на суму розрахунків і кількість операцій, які можна провести за одну добу. І, зрозуміло, використовувати тільки перевірені канали передачі даних. Якщо при проведенні операцій система повідомляє, наприклад, що операція минула або використовується незахищений канал, краще припинити операцію і не залишати дані своєї картки», - радить фахівець з ІТ-технологій Станіслав Тутак.

Новини за темою

Якщо така неприємність все-таки трапилася і гроші з вашої картки пішли на «потреби» сторонньої людини, юристи радять, як можна швидше письмово повідомити банк про крадіжку грошей з картки. При цьому необхідно зібрати якомога більше доказів того, що в момент зняття грошей картою ви користуватися не могли (були у лікаря, перебували в ресторані/на роботі/вдома/в іншому кінці міста), відеозаписи, показання свідків, це може бути навіть свідоцтво від нотаріуса про факт вашого перебування в іншому місці. Якщо картка залишилась при вас, обов'язково надайте її в найближче відділення банку із супровідним листом. Все це допоможе в суді, якщо банк відмовить повертати вам гроші або почне погрожувати (були прецеденти) відкрити справу за фактом шахрайства.

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...