За яким сценарієм йде мілітаризація України?

Згідно з опитуваннями соціологічної групи "Рейтинг" і Центру Разумкова, близько 25% українських чоловіків готові воювати

За яким сценарієм йде мілітаризація України?
Фото з відкритих джерел

Наталія Білоус

Політолог

Згідно з опитуваннями соціологічної групи "Рейтинг" і Центру Разумкова, близько 25% українських чоловіків готові воювати

На перший погляд стрімка мілітаризація України викликана обмеженою в часі ситуацією анексії Криму і війни на Донбасі. Але її наслідки можуть бути набагато складнішими і довготривалими. Причому не тільки для України, але і для всієї Східної Європи.

Сьогодні мілітаризація України протікає в трьох площинах – військовій, соціальній, економічній.

Військовий аспект

Чисельність Збройних сил України (армії) з 2012 по 2015 рік, згідно з офіційною статистикою, зросла на 25% - 65 тис. військовослужбовців (з 189 до 250 тис. – 204 тис. бойові підрозділи). У той же час станом на 2012 рік армія фактично нараховувала не більше ніж 120-140 тис. військовослужбовців (з них у бойових частинах - не більше ніж 82 тис.). До 2017 року планувалося скоротити армію до 70-100 тис. військовослужбовців. Різниця з офіційною статистикою пов'язана, насамперед, з низьким рівнем соціального забезпечення, невирішеністю квартирного питання, в армії були вакантними десятки тисяч посад. Таким чином, можна констатувати, що чисельність української армії за останні 3 роки збільшилася фактично в 2 рази.

Новини за темою

Аналогічні процеси простежуються і в структурах Міністерства внутрішніх справ і Служби безпеки України. Бойові підрозділи МВС – Внутрішні війська, перейменовані в Національну гвардію, - за трохи більше ніж рік (з березня 2014 року по червень 2015 р.) зросли в чисельності в 5 разів - з 12 до 60 тис., отримали на озброєння авіацію, бронетехніку, артилерію. Доукомплектовано і частини спецназу МВС та СБУ.

Важливу роль у мілітаризації відіграють і різного роду добровольчі батальйони правого спрямування (націоналісти). Більшість з них досі реально не інтегровані в офіційні державні структури - ДУК "Правий сектор" (дивіться попередню довідку), батальйон ОУН та інші. Загальна чисельність їх може досягати 50 тис. підготовлених членів (бойові частини до 5 тис.).

На сьогодні загальна чисельність українських силовиків (МОУ, СБУ, МВС, добробати) досягає 1 млн осіб. З них не менше ніж 200 тис. мають реальний бойовий досвід.

Бюджет Міністерства оборони за два роки виріс в 3 рази - з 16 до 44 млрд грн (2 млрд дол.), а загальний бюджет силових органів - до 3-3,5 млрд дол. США (8-9% дохідної частини державного бюджету). Зросло у кілька разів і державне замовлення для військово-промислового комплексу.

Соціально-економічний аспект

Згідно з опитуваннями соціологічної групи "Рейтинг" і Центру Разумкова, близько 25% українських чоловіків готові воювати. Це значуща цифра, якщо взяти до уваги мобілізаційний потенціал країни - понад 22 млн осіб. Причому згідно з тими ж опитуваннями, близько 30% українців вважають, що проблему Криму і Донбасу треба вирішувати радикальним військовим шляхом - наступом української армії.

Новини за темою

Висока мілітаризованість українського суспільства простежується і в діяльності різного роду воєнізованих громадських організацій. За час після Майдану в таких громадських структурах отримали військову підготовку різного рівня не менше ніж 300-400 тис. осіб (найбільша з них "Резервна армія" - 200 тис.).

50-60% українців заявили, що надавали або збираються надавати фінансову або матеріальну допомогу армії (за даними соцопитування Київського міжнародного інституту соціології).

Безумовно, чи не першу роль у цьому відіграє й економічна ситуація, соціальна безвихідь, яка радикалізує активні верстви населення – середня зарплата в Україні складає близько 150 дол. США на місяць (найнижча в Європі), заборгованість із заробітних плат - близько 100 млн дол. США, реальний рівень безробіття близько 20% - не менше ніж 2 млн працездатних осіб.

Нелегальний обіг зброї виріс від 1 до 2 мільйонів одиниць (за даними Української асоціації власників зброї). За деякими іншими даними, навіть до 3 мільйонів одиниць.

Освіта йі українські ЗМІ культивують у суспільстві сильні мілітаристські настрої, образ ворога, почуття історичних і політичних образ.

Таким чином, сформовані досить вагомі політичні, військові та соціально-економічні умови для подальшої мілітаризації України за німецьким або сербським сценарієм.

Новини за темою

При цьому розташування та роль, мобілізаційні можливості країни (понад 22 млн осіб) і розвинений військово-промисловий комплекс роблять Україну (при певному руслі розвитку подій) ідеальним тараном для військово-політичного переформатування не тільки Російської Федерації, але і всього пострадянського простору (насамперед Білорусі, Кавказу, середньоазіатських республік).

Наталія Білоус, політолог

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів