Європа може схвалити "Північний потік – 2", але на власних умовах

Політика німецької коаліції і пропозиція ЄС можуть зробити так, що проект "Північний потік – 2" влаштує (майже) всіх

Європа може схвалити "Північний потік – 2", але на власних умовах
Фото з відкритих джерел

Політика німецької коаліції і пропозиція ЄС можуть зробити так, що проект "Північний потік – 2" влаштує (майже) всіх

Оригінал на сайті Bloomberg

Вже не такий далекий момент істини, коли проект "Північний потік — 2" подвоїть експорт російського природного газу до Європи через магістральний трубопровід у Балтійському морі. Цей ключовий елемент енергетичної стратегії Володимира Путіна сьогодні зазнає подвійного тиску: з боку Німеччини, де тривають складні коаліційні переговори, і з боку Європейської комісії. У цих факторів є набагато більше шансів докорінно змінити проект, ніж у США і східноєвропейських країн, які раніше намагалися його зірвати.

Проект "Північний потік — 2" вартістю 9,5 мільярда євро (11 мільярдів доларів), за задумом повинен слідувати шляхом "Північного потоку — 1" — трубопроводом, протягнутим від Виборга під Санкт-Петербургом до Грайфсвальда в північно-східній Німеччині та завершеного в 2011 році. Пропускна здатність трубопроводу складе 55 мільярдів кубометрів газу на рік, що дозволить "Газпрому", тепер уже єдиному акціонеру проекту, постачати в Європу більше палива і при цьому не платити транзитні збори Україні. В минулому році трохи менше половини 178,3 мільярда кубічних метрів газу, що постачається Росією до Європи, проходили через Україну, для чого були потрібні транзитні платежі в розмірі 3,1 мільярда доларів. Цей дохід має для України життєво важливе значення. Державна нафтогазова компанія "Нафтогаз" на початку цього місяця повідомила, що протягом перших дев'ятьох місяців року податки, сплачені компанією за транзит газу, перевищили державні видатки України на охорону здоров'я.

Солідарність з Україною — важливе питання для Європи, яка офіційно підтримує прагнення українців приєднатися до ЄС. Однак у європейських країн є й інші підстави бойкотувати "Північний потік — 2". Усіма силами з проектом бореться Польща, яка в цілях безпеки бажає диверсифікувати своє енергопостачання. У Словаччині теж вистачає причин для невдоволення: вона от-от втратить транзитні доходи і прибуток від перепродажу російського газу в Україну, яка відмовилася напряму купувати його в "Газпрому". США, які сподіваються збільшити поставки скрапленого природного газу до Європи, але поки не можуть конкурувати з Росією в ціні, недвозначно вказали на сприяння експорту як на причину своєї протидії "Північному потоку — 2" в нинішньому законі про санкції щодо Росії.

Новини за темою

Між тим остання стверджує, що інфраструктура українського трубопроводу страждає від хронічного недофінансування (що правильно) і вимагає на свій ремонт приблизно стільки ж коштів, скільки необхідно для будівництва "Північного потоку — 2" (що сумнівно: за оцінкою Світового банку, ці витрати не повинні перевищити 5,5 мільярда доларів). Російська пропозиція виглядає досить просто: німецькі споживачі, які сьогодні платять за енергію чи не найбільше в Європі після того, як країна вирішила закрити свої ядерні об'єкти, отримають дешевий газ. Попередній німецький уряд непохитно обстоював "Північний потік — 2" як суто комерційний проект і був глухим до політичних аргументів. Однак все може змінитися з формуванням нової коаліції канцлера Ангели Меркель, переговори з якої нині ведуться з ліберальної Вільної демократичної партією і "Зеленими".

"Зелені" виступають рішуче проти "Північного потоку — 2" насамперед з екологічних причин. Вони стверджують, що трубопровід становить небезпеку для Балтійського моря і диких пляжів у північно-східній Німеччині, які є популярним місцем відпочинку. Вони також наполягають на тому, щоб уряд більш прискореними темпами впроваджував поновлювані джерела енергії, а не використовував російський газ як ненадійну опору в той час, як Німеччина поступово відмовляється від ядерної енергетики. Солідарність зі східними сусідами — що не є пріоритетом для правоцентристської партії Меркель і лібералів — також важлива для лояльних до лівих настроїв "Зелених". Таким чином, вони зробили питання "Північного потоку — 2" однією з найгостріших тем на переговорах щодо коаліції. У Меркель може виникнути спокуса піти на компроміс щодо "Північного потоку — 2", щоб зблизити партнерів для вирішення спірних питань, таких, наприклад, як права біженців на возз'єднання сім'ї — через які ВДП і "Зелені" готові вчепитися одне одному в горлянку.

Компроміс може бути заснований на пропозиції, що Європейська комісія висунула в середу. У відповідності до нього "Північний потік — 2", що досі вважався офшорним проектом, потрапить під регламент ЄС з природного газу. Цей закон вимагає, щоб трубопровідні проекти забезпечували виробникам газу рівноправний доступ, брали європейське тарифне регулювання і "поділяли" власність і виробництво. Якщо ця пропозиція, що вимагає схвалення держав-членів та Європейського парламенту, набуде чинності, Газпрому, вочевидь, доведеться продати акції нинішнім фінансовим інвесторам "Північного потоку — 2": німецьким Uniper і Wintershall, австрійської OMV, французької Engie і нідерландсько-британській Shell.

Комісія, вкрай стурбована питанням європейської згуртованості, закликає до переговорів із Росією, щоб з'ясувати, чи стане та слідувати запропонованим правилам. Якщо Німеччина цю пропозицію прийме, це стане серйозною невдачею для Газпрому, який воліє контролювати передавальну інфраструктуру і побоюється, що тарифи ЄС можуть зробити новий трубопровід невигідним навіть порівняно з українським маршрутом. Коли Європа наполягла на аналогічних правилах для "Південного потоку", який мали намір пустити через Чорне море до Південної Європи, Росія вирішила повернути трубопровід у бік Туреччини.

Однак на цей раз такої альтернативи немає. Якщо Німеччина погодиться з Комісією і пропонована зміна в правилах набуде законної сили, Росії необхідно буде або зовсім відмовитися від проекту, або прийняти нові умови. Останній сценарій був би оптимальним для всіх, за винятком, мабуть, України та виробників скрапленого газу в США.

Новини за темою

Виробництво власного природного газу в Європі падає, а північноафриканські виробники, такі як Алжир і Марокко, не можуть значно збільшити поставки. Між тим, незважаючи на величезний прогрес в області поновлюваних джерел енергії Європейський Союз, як і раніше використовує занадто багато твердого викопного палива, таких як вугілля. У 2015 році джерелом 24% електроенергії, що виробляється в Європі було тверде паливо.

Використання більшої кількості природного газу — швидкий спосіб поетапного відмови від найбільш "брудної" енергії. Враховуючи те, наскільки диверсифікованою є європейська структура енергетики, ЄС не ризикує опинитися в тотальній залежності від Росії, особливо коли виробники ЗПГ чекають на слушну годину і працюють над зниженням витрат. Крім того, об'єкти для отримання енергії шляхом спалювання вугілля буде відносно легко повернути в робочий режим, якщо трапляться якісь збої у постачанні. У будь-якому випадку Росія, як ніколи залежна від експорту енергії, навряд чи готова перекрити Європі газ і тим самим втратити її довіру, нехай навіть нинішня холодна війна з Заходом стає все запеклішою. Якщо Росія не бажає втратити вкрай важливий для неї європейський ринок, в її стратегічних інтересах дотримуватися європейських правил. Вона довела це своєю співпрацею з Європейською комісією, коли та пред'явила Газпрому антимонопольні вимоги, і, швидше за все, доведе це знову, якщо на "Північний потік — 2" пошириться газова директива.

Що стосується України, то її нещодавня пропозиція щодо зниження тарифів з 2019 року, коли закінчується її поточний контракт з Газпромом, свідчить про можливе продовження, нехай і менш сильного потоку доходів від транзиту російського газу, особливо якщо Європа збільшить споживання. Хто знає: можливо, конкуренція нарешті дасть поштовх реформам, які залучать інвестиції в країну, де надто довго покладалися на легкі гроші від транзитних зборів.

Леонід Бершидський

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів