Європа готова підтримувати Україну в її прагненні до розвитку

Європа готова підтримувати Україну в її прагненні до розвитку
З відкритих джерел

Оригінал на сайті Financial Times

Історія не часто надає другий шанс. Але нещодавно вона надала таку можливість Україні, де партія "Слуга народу" нового президента Володимира Зеленського з величезною перевагою здобула перемогу на парламентських виборах.

Це повторення ситуації 1989 року – можливість для України позбутися спадщини проблем, які стримували розвиток країни, і слідувати 30 років потому за своїми сусідами в європейське товариство однодумців.

Досвід показує, що політичні новачки в Україні мають обмежений час до закриття вікна можливостей. Обов'язок міжнародного співтовариства полягає в тому, щоб зробити все можливе і дозволити Україні скористатися цією ситуацією.

Послужний список України – особлива історія, оскільки вона втратила не одне десятиліття, а цілих три. Сергій Гурієв, головний економіст Європейського банку реконструкції і розвитку вказує на те, що 1989 року валовий внутрішній продукт Польщі на душу населення був порівнянний з українським, а сьогодні він в три рази більше.

Залишаються невідомими причини такого катастрофічного відставання в країні, щедро наділеній кваліфікованими кадрами і ресурсами.

Новини за темою

Глибоко корумповані інститути призвели до більш або менш легалізованого розграбування активів, здійсненого групою олігархів, а ситуація ускладнюється через дестабілізуючий тиск з боку Росії, яке включає в себе вторгнення в східну частину країни, злодійське захоплення Криму, а також триваючу агресію на землі, на море і в кіберпросторі.

Якщо і є якийсь сюрприз, то він полягає в тому, що ситуація в Україні не стала гіршою. Після революції 2014 року і початку війни економіка країни стабілізувалася. Щорічне зростання протягом декількох років становить приблизно 3%.

На думку пана Гурієва, інфляція до наступного року може знизитися до цільового рівня у 5%. Економіст Андерс Ослунд, що має багаторічний досвід роботи у цьому регіоні, вважає, що зміцнювана національна валюта знизила державний борг України до 55% від ВВП, тоді як в 2016 році він становив 80%. Інвестори налаштовані оптимістично.

Проте Україні слід було б домагатися значно більше позитивних результатів, а не просто уникати колапсу. Для економіки, яка починає з такого низького рівня порівняно з європейським, її зростання та інвестиції повинні бути значно вище.

Вони і могли б бути такими, якби не політичне й інституційне середовище, яке перешкоджає цим процесам, а також створює умови для патологічного накопичення багатства, – в тому числі для Петра Порошенка, попередника пана Зеленського на посаді президента, і Ігоря Коломойського, який підтримував виборчу кампанію нового президента.

Економіка країни розвивається повільно, а це означає, що абсолютним пріоритетом потрібно зробити використання наявних можливостей для проведення радикальних інституціональних змін, — як 1989 рік був використаний у багатьох інших країнах.

Є і позитивні ознаки. Президент сьогодні новий, і більшість законодавців теж нові, часто це молоді люди, і вони насправді розуміють, що прийшли до влади, бо жителі країни вимагають покінчити з гротескним рівнем корупції. Нова партія, усвідомлюючи достатньою мірою свої сильні і слабкі сторони, направила своїх членів у літній "тренувальний табір" для підготовки до майбутної роботи.

Першочерговим пріоритетом є зміцнення нових основ для деолігархізації – мова йде про очищення прогнилих частин судової системи, про позбавлення імунітету політиків, про більшу транспарентність у всіх напрямках, а також зміцнення чинних основ.

Сильним реформаторам надали можливість добре попрацювати в таких інститутах, як Міністерство фінансів і Національний банк. Потрібно підтримувати незалежність останнього, особливо проведену ним націоналізацію банку, що раніше належав пану Коломойському й опинився в складному становищі.

Потім повинна дотримуватися наступна реформа, спрямована на підвищення продуктивності, а також послаблення контролю олігархів над економікою. У комплексі цих заходів повинен бути і податок на багатство. Дуже важливою є конкуренція. Після початку війни російські компанії потрапили під дію санкцій, побічним ефектом яких стало посилення місцевих монополій.

Європа несе особливу відповідальність за те, що відбувається в Україні, у неї є можливість надавати допомогу. Бажання Києва інтегруватися в Європу стало причиною протестів на Євромайдані в 2013-2014 роках.

У той час як Росія веде війну, Євросоюз ввів в дію угоду про асоціацію. Надана на його основі можливість безвізових поїздок "змінила екзистенціальний рух України і направило його на захід", як сказав один український друг. Пан Зеленський обіцяє процвітання, а Євросоюз може допомогти йому в цьому.

Новини за темою

ЄС повинен Україні не менше. Його терпиме ставлення до трубопроводу "Північний потік — 2" може позбавити Україну доходів від транзиту природного газу. Сама угода про асоціації не є досить глибокою.

Імпортні квоти повинні бути ослаблені і зрештою скасовані. Євросоюз повинен наполягати на виконанні закріплених у угоді правил для того, щоб компанії з Євросоюзу могли привнести в країну конкуренцію і ефективність.

Проте зовнішні суб'єкти права повинні опиратися спокусі та не перетворювати нових правителів України на своїх клієнтів з допомогою великої кількості умов.

На думку Тимофія Мілованова, економіста і керівника прискорених курсів для членів партії "Слуга народу", найскладнішим завданням нової групи людей в Україні буде збереження єдності. Тільки створивши справжній зв'язок з виборцями, справжні благонамірені політики зможуть уникнути поразки від тих людей, які хочуть зберегти статус-кво.

Євросоюз, зрозуміло, повинен вимагати прихильності своїм основоположним принципам, але робити це сумлінно для того, щоб надати українцям простір для формулювання своєї політики за широкої участі населення. Щоб бути стійкою, технократія залежить від сильної представницької політики, але не може її замінити.

Серйозною ознакою сумлінності для лідерів Євросоюзу могла б стати публічна підтримка власного договору, який дозволяє будь-якій європейській державі, що поважає цінності Євросоюзу, подати заявку на вступ.

Політична активність, спрямована на те, щоб привести Україну до точки виконання всіх умов – якою б далекою вона не була, – могла б стати потужною підтримкою реформаторських сил.

Мартін Сандбю

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>