Die Presse

Фрагмент інтерв'ю Мароша Шефчовича австрійському виданню Die Presse

Якщо трубопровід "Північний потік—2" буде побудовано, то на нього мають поширюватися закони ЄС на нашій території. Кращим рішенням було б обговорення того, як це можна зробити. Від захисників проекту часто можна почути, що цей газопровід — чисто комерційний проект. Але я можу сказати, що ще жодного разу не бачив комерційного проекту, яким би займалося стільки глав держав та урядів. У випадку з "Північним потоком—2" йдеться не тільки про бізнес. У цього проекту — досить політичний і розкольницький характер.

Новини за темою: Україна просить Євросоюз відмовитися від "Північного потоку-2", - Порошенко

Коли було оголошено про цей проект, то Росія чітко дала зрозуміти, що його задумано як покарання для України. Тепер ЄС, з одного боку, мільярдами євро допомагає Україні підняти на ноги економічні структури, а з іншого боку, ми повинні підтримати проект, який позбавить країну щорічних транзитних мит у два мільярди? На щастя, в ЄС існує згода про те, що транзит газу через Україну буде мати для ЄС пріоритетне значення і після 2019 року. Такої ж думки дотримуються Австрія і Німеччина. І ми все частіше чуємо голоси з Росії, які допускають, що транзитний шлях через Україну треба зберегти.

Для нас транзит газу через Україну має стратегічне значення також із міркувань диверсифікації. Деякі підприємства з ЄС готові до того, щоб перейняти транзит і забезпечити виконання правил ЄС та безперебійні поставки. Банки розвитку готові оплатити ремонт мережі трубопроводів. Це насамперед важливий сигнал для України. А також для всіх східноєвропейських членів ЄС, які найбільше платять за російський газ, ніж Західна Європа, хоча географічно вони розташовані ближче.

Новини за темою: П'ять країн Європи підписали відкритий лист про небезпеку "Північного потоку-2"


Ми хочемо вести переговори про "Північний потік–2", але спочатку має бути ясно, що в кінцевому рахунку наше право буде мати значення. Було запропоновано змінити директиву газового ринку ЄС, щоб підпорядкувати офшорні трубопроводи, як-от "Північний потік-2", правилам ЄС. Глава "Північного потоку-2" Маттіас Варніг вважає, що це вб'є проект, тому що тоді "Газпром" не зможе більше бути власником і постачальником. Це не так. Є одна причина, чому ми це запропонували. Ми хочемо пояснити, що Третій енергетичний пакет ЄС цілком застосовний до трубопроводів, які проходять територією країн-членів ЄС. Більше половини всіх країн-членів ЄС вимагають цієї зміни. Чи є інша альтернатива? Якщо консорціум побудує цей трубопровід зараз, то він дуже скоро отримає скарги від держав ЄС, громадських організацій та підприємств. Ми пропонуємо переговори, в результаті яких принаймні буде забезпечена правова безпека. Ми повинні обговорити, що означає продовження постачань газу до ЄС через Україну.

Новини за темою: Чому "Північний потік - 2" може бути вигідним як Європі, так і Україні

Згідно з нашим аналізом, у 2030 році ЄС буде споживати 400 мільярдів кубометрів природного газу на рік. Це приблизно рівень сьогоднішнього дня. При цьому відомо, що запаси газу в Північному морі вичерпуються. Тому ми буде більше імпортувати з третіх країн. Як клієнт, який на день витрачає один мільярд євро на енергію, ЄС заслуговує на найкращу ціну, найкращу якість без жодних політичних пасток. Росія залишиться найбільшим постачальником. Але поряд з цим є Норвегія, Алжир, перші постачання скрапленого газу і те, що експерти називають "новою Норвегією", — великі родовища газу між Кіпром та Ізраїлем. У цьому — наша безпека постачання.

Марош Шефчович

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.