banner banner banner banner

Єменська дилема Путіна і Макрона: Чому не варто допомагати хуситам

Єменська дилема Путіна і Макрона: Чому не варто допомагати хуситам
Хусити AFP

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

На днях один з лідерів єменських хуситів Махді аль-Машат звернувся до президента Франції Еммануеля Макрона і його російського колеги Володимира Путіна за допомогою у протистоянні урядовим військам, які підтримує антитерористична коаліція на чолі з Саудівською Аравією. Він попросив їх втрутитися в збройний конфлікт і вплинути на те, щоб Ер-Ріяд припинив свою військову операцію. Хусити, відомі як воєнізований рух "Ансар Аллах", є представниками зейдитського релігійно-політичного угруповання, яке становить третину населення 24-мільйонного Ємену. Вони сповідують зейдитський мазхаб – одне з відгалужень ісламу шиїтського толку. За підтримки Ірану і ліванської терористичної організації "Хезболла" хусити намагаються повалити світський режим президента Абд Раббо Мансура Хаді і встановити повний контроль над територією Ємену з березня 2014 р. Під їх контролем знаходиться столиця Сану. У 2016 р. вони створили Верховну політраду Ємену на чолі з аль-Машатом. Це не перша спроба хуситів взяти владу в країні в свої руки. У 2004 р. аль-Хуті підняв антиурядовий заколот під приводом пригнічення зейдитів урядом, який був придушений за участю Саудівської Аравії.

Махді Аль-Машат kyiveuromarathon

Саудівський фактор

Саудівська Аравія створила антитерористичну коаліцію за участю Бахрейну, Катару, Кувейту, ОАЕ, Єгипту, Йорданії, Марокко, Судану і втрутилася в єменській конфлікт. З березня 2015 р. військово-повітряні сили Саудівської Аравії і ряду інших країн наносять авіаудари по позиціях хуситів, підтримують урядові війська в ході наземних операцій. Королівська сім'я сприймає союзникам Ірану на південних кордонах в якості загрози для безпеки Саудівської Аравії. У прикордонних районах королівства спостерігаються зіткнення саудівських військових з хуситами. Ер-Ріяд бажає запобігти активізації сепаратистських тенденцій. За підсумками збройного конфлікту 1934 р., до складу Саудівської Аравії ввійшли область Джизан, частина Неджрана, Асир, які до цього знаходилися під юрисдикцією Єменського Мутаваккілійського Королівства. Зараз там активна союзна хуситам сепаратистська організація "Ахрар аль-Ниджан". Хусити використовують щодо Саудівської Аравії тактику терористичних організацій "Хезболла" і "Хамас". Вони систематично запускають балістичні ракети Burkan H2 в напрямку населених пунктів королівства, включаючи столицю Ер-Ріяд. З початку збройного конфлікту за березень 2018 р. хусити випустили 104 балістичні ракети з Саудівської Аравії.

Новини за темою

Все ж, збройним силам Саудівської Аравії і їх союзників з арабських республік вдалося домогтися певних успіхів у боротьбі з хуситами. У 2017 р. сили антитерористичної коаліції захопили кілька районів у провінції Маариб, де розташована столиця Сану. В ході наступу в лютому-березні 2018 р. урядовим військам вдалося відбити у хуситів портове місто Мокку. На початку 2018 р. антитерористична коаліція відкрила фронт в районі Саади, де розташовані склади зі зброєю та боєприпасами хуситів, включаючи балістичні ракети.

Після безплідних ініціатив ООН з мирного врегулювання збройного конфлікту, в травні цього року Саудівська Аравія та її союзники розпочали наступальну операцію "Золота перемога" метою якої є відрізати хуситів від Червоного моря і звільнити стратегічно важливий порт Ходейда з населенням 600 тис. В довоєнний час Ходейда служила для Ємену воротами в Червоне море, через цей порт у країну поставлялося 70% продовольства, гуманітарної допомоги та палива. Порт приносив у державну скарбницю 40% доходів від митних операцій. Зараз в Ходейду і ряд інших портів заходять рибальські шхуни зі зброєю і боєприпасами з Ірану, продовольством та іншими необхідними вантажами для хуситів.

портове місто Ходейда і розташування сил The Wall Street Journal

З червня коаліція на чолі з Саудівською Аравією проводить облогу Ходейди. Втрата контролю над морськими портами означає для хуситів поразка у війні з урядом. Відрізані від зовнішнього світу вони опиняться в котлі урядових військ і антитерористичної коаліції. У такому випадку вони будуть битися до останнього патрона або ж підуть на мирні переговори і добровільно складуть зброю. Така перспектива не влаштовує Іран і аль-Машата.

Хусити розігрують гуманітарну мапу

Хусити намагаються використовувати гуманітарну кризу в Ходейді в свою користь. В якійсь мірі місто переживає долю сирійського Алеппо під час облоги сирійськими військами при підтримці повітряно-космічних сил Росії в кінці 2016 р. Велика частина міста знеструмлена. В ході бомбардувань пошкоджено декілька водопроводів. Населення відчуває дефіцит питної води, існує загроза спалаху холери та інших інфекційних захворювань. Через облогу проблематично здійснювати постачання Ходейди товарами першої необхідності. Близько 35 тис. сімей втекли в сусідні населені пункти. Близько 8 млн людей не вистачає їжі. На думку заступника директора з питань Ємену неурядової організації CARE International Джолієна Велдвіка, місто переживає одну з найбільших гуманітарних криз у світі і сторони конфлікту повинні припинити бойові дії.

Новини за темою

Привертаючи увагу третіх сторін до гуманітарної проблеми Ходейди, хусити хочуть зупинити наступ антитерористичної коаліції на місто. На початку липня президент Хаді закликав хуситів піти з Ходейди, але замість цього вони запропонували передати місто під міжнародний контроль ООН. Хусити хочуть уповільнити наступ саудитів на Ходейду і зберегти контроль над містом всіма можливими способами. Як варіант, звернутися за допомогою до Росії і Франції, щоб вони вплинули на припинення операції "Золота перемога" і облоги Ходейди.

Складний вибір Росії

Лідер хуситів звернувся за сприянням до Путіна, знаючи, що Росія та Іран є військово-політичними союзниками на Близькому Сході, спільно підтримують режим президента Башара Асада у Сирії і зацікавлені у видавлюванні інтересів США з регіону. Саудівська Аравія є одним з ключових союзників Білого дому на Близькому Сході. Мабуть, аль-Машат сподівався на те, що Росія буде діяти, як і в Сирії: надасть військову допомогу хуситам і забезпечить постачання гуманітарної допомоги. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров закликав до мирного врегулювання збройного конфлікту в Ємені шляхом переговорів з урахуванням інтересів усіх політичних сил. Росіяни також спочатку обмежувалися гучними заявами щодо Сирії, перш ніж почати там військову операцію в 2015 р. У часи "холодної війни" Ємен був об'єктом інтересів Кремля. Країна розташована в стратегічно важливому регіоні поблизу Суецького каналу – важливого міжнародного судноплавного маршруту, який сполучає Європу і Азію, Захід і Схід. До 1990 р. СРСР підтримував соціалістичну Народну Демократичну Республіку Ємен, яка відокремилася від Ємену в 1967 р. Нещодавно це сепаратистське утворення було знову самопровозглашено з центром в Адені.

Новини за темою

Проте росіянам не вигідно підтримувати хуситів. У Сирії російські військові виступили на стороні світського режиму і воюють проти ІДІЛ і помірно-ісламістської опозиції. У випадку з Єменом, хусити знаходяться в шкурі ІДІЛ чи "Джебхат ан-Нусра". Підтримка хуситів стала б черговою відвертою демонстрацією Росією своїх подвійних стандартів. В той час, як повітряно-космічні сили Росії прасують позиції радикалів і опозиціонерів у Сирії, а російський спецназ час від часу проводить операції проти опозиційно налаштованих фундаменталістів на Північному Кавказі, в Ємені Москва простягає руку допомоги місцевим ісламістам.

Росії не потрібні нові проблемні питання у відносинах з США, які підтримують військову операцію Саудівської Аравії в Ємені, і з країнами Перської затоки, які беруть у ній участь. Зараз Росія намагається закріпитися на ринку зброї в даному регіоні і урвати свій шматок пирога у американців. Між Росією і Катаром, який брав участь у збройному конфлікті в Ємені до 2017 р., був укладений контракт на постачання стрілецької зброї і протитанкових комплексів. У жовтні минулого року Росія і Саудівська Аравія підписали меморандум про військово-технічне співробітництво. Обговорювалася можливість постачання в королівство зенітно-ракетних комплексів С-400, протитанкових ракетних комплексів "Корнет-ЕМ", важких реактивних вогнеметних систем ТОС-1А, автоматичних гранатометів АГС-30 і автоматів АК-103. Тоді ж ОАЕ висловили інтерес до придбання російських винищувачів Су-35. Традиційними постачальниками зброї в дані країни є США і ЄС. Навряд чи російське керівництво зацікавлене погіршувати відносини з країнами Перської затоки і ставити під удар нехай навіть туманні перспективи військово-технічного співробітництва заради підтримки союзників Ірану в Ємені.

Єменська скалка Макрона

Невипадково аль-Машат звернувся за сприянням до французького президента. Макрон напрацьовує собі імідж третейського судді у міжнародних конфліктах. Франція проявляє інтерес до врегулювання збройних конфліктів в Сирії та Лівії, де є запаси нафти, природного газу та інтереси французької нафтової компанії Total. У травні за посередництва Макрона було успішно проведено Паризький саміт, на якому лідери протиборчих угрупувань Лівії, в тому числі голова визнаного ООН уряду в Тріполі Айез аль-Саррадж, фельдмаршал Халіфа Хафтар, голова палати представників Агіла Салех і голова Держради Алі Мішри, домовилися провести парламентські вибори в грудні цього року. Франція засуджує застосування режимом президента Башара Асада хімічної зброї в Сирії і разом з США прийняла участь у авіаударах по складах і військових об'єктах республіки в квітні цього року. В кінці минулого року Макрон з побоювань гуманітарної катастрофи просив саудівського короля Салмана скасувати блокаду Ємену і дозволити постачання гуманітарної допомоги та товарів.

Новини за темою

Французький президент перебуває під тиском суспільства та неурядових організацій з питання конфлікту в Ємені. Близько 75% французьких громадян не підтримують продаж зброї Саудівській Аравії. У червні 14 гуманітарних та правозахисних організацій, які працюють в Ємені, подготовили Макрону колективний лист з описом стану справ у Ходейді і закликом запобігти наступу на місто, посприяти припиненню вогню, встановленню довгострокового миру. На сайті правозахисної організації Human Rights Watch публікуються матеріали, в яких Макрона закликають підтримати прозоре розслідування з приводу гуманітарної катастрофи в Ємені. Під тиском громадськості французький президент скасував спільну з Саудівською Аравією міжнародну конференцію щодо Ємену. Раніше проти даного заходу виступили 27 організацій, які звинувачували Макрона в тому, що він підтримує одну зі сторін конфлікту і намагається витягти особисті інтереси.

Макрона абсолютно не хвилює доля хуситів, а затягування конфлікту в Ємені відповідає інтересами французьких збройових компаній. У квітні він заявив, що Франція повністю підтримує Саудівську Аравію у справі забезпечення безпеки і засуджує запуски балістичних ракет хуситами. Тоді ж президент виступив на захист поставок зброї Саудівській Аравії. Серед європейських країн Франція посідає друге місце після Великої Британії за обсягами продажів озброєнь в Саудівську Аравію. У 2016 р. Франція поставила в Саудівську Аравію 270 од. бронетехніки і 500 од. стрілецької зброї. Макрону не вигідно ставати на бік хуситів або псувати відносини з покупцем французької зброї в особі Ер-Ріяда.

Хусити не сприймаються як жертва агресії, оскільки розв'язали громадянську війну в Ємені в 2014 р., здійснюють ракетні обстріли цивільної інфраструктури Саудівської Аравії. Це практично теж саме, що вважати ІДІЛ жертвою США або Росії. Проблема в тому, що Макрон став заручником своїх же заяв. Одного разу, на зустрічі з коронним принцом Саудівської Аравії Мухаммедом Салманом він необережно заявив, що Франція продає зброю виходячи з критерію дотримання міжнародного гуманітарного права і прав людини. Природно, як і будь-яка військова операція, дії Саудівської Аравії в Ємені не обходяться без жертв серед цивільних. Тому Макрон, швидше за все, не буде відкрито підтримувати ні Саудівську Аравію, ні хуситів. Адже на кону стоять військові контракти з Саудівською Аравією, що Франція не зацікавлена втратити.

Георгій Кухалейшвілі 

політолог-міжнародник

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>