Єдине, що Путіну могло подобатися в Трампі, - це його здатність провокувати хаос

Майже всі прихильники Трампа, з якими мені довелося поспілкуватися під час мітингів, які проходили в США в минулому році, пояснювали свої переваги очевидною щирістю Трампа. "Він говорить те, що думає", — чув я знову і знову. У цьому випадку він теж без докорів совісті висловив усе, що він думає, тобто зробив те, що викликало захоплення у його прихильників. Багатьом з них Путін подобався більше, ніж Клінтон, тому готовність прийняти допомогу російського президента в боротьбі проти неї не здавалася їм чимось антиамериканським

Єдине, що Путіну могло подобатися в Трампі, - це його здатність провокувати хаос
Зустріч Путіна і Трампа у Гамбурзі Reuters

Майже всі прихильники Трампа, з якими мені довелося поспілкуватися під час мітингів, які проходили в США в минулому році, пояснювали свої переваги очевидною щирістю Трампа. "Він говорить те, що думає", — чув я знову і знову. У цьому випадку він теж без докорів совісті висловив усе, що він думає, тобто зробив те, що викликало захоплення у його прихильників. Багатьом з них Путін подобався більше, ніж Клінтон, тому готовність прийняти допомогу російського президента в боротьбі проти неї не здавалася їм чимось антиамериканським

Оригінал на сайті Bloomberg:

Політична пам'ять коротка, але їй не варто бути настільки короткою. Незважаючи на хвилю обурення, що піднялася у зв'язку з новинами про те, що рік тому Дональд Трамп-молодший вирішив дізнатися, який компромат російськіа влада зібрала на Хілларі Клінтон, нам не варто забувати про ту прес-конференцію, яку його батько дав 27 липня 2016 року.

"Я вам скажу: Росія, якщо ви чуєте, я сподіваюся, ви знайдете 30 тисяч електронних листів, які зникли", — сказав Трамп репортерам у Флориді. Він говорив про електронні листи Хілларі Клінтон, які відносилися до того часу, коли вона працювала на посаді держсекретаря, і які вона так і не передала уряду. "Подивимося, чи відбудеться це. Це буде наступним кроком". Трамп також ясно дав зрозуміти, що він розцінює будь-яке втручання іноземної держави у вибори як свідчення неповаги по відношенню до адміністрації Обами — тобто як щось, що повинно було підвищити його популярність серед виборців.

Новини за темою

Тоді опоненти Трампа обурювалися так само сильно, як і сьогодні. "Вперше в історії провідний кандидат на пост президента активно закликає іноземну державу вести стеження за його політичним опонентом", — сказав Джейк Салліван (Jake Sullivan), політичний радник Хілларі Клінтон. А колишній директор Центрального розвідувального управління Леон Панетта (Leon Panetta) заявив, що коментарі Трампа були абсолютно "неприпустимими", тому що фактично він "просив росіян втрутитися в американську політику".

Американська громадськість вже рік тому зрозуміла, що Трамп здатний не соромлячись користуватися результатами шпигунської діяльності Росії, спрямованої проти Клінтон. (Пізніше він написав у Twitter, що просить росіян передавати всі електронні листи Клінтон, які потрапили до них в руки, в Федеральне бюро розслідувань, проте це була лише спроба ухилитися від критики.)

Тому громадськість не повинна була виявити нічого нового в рішенні Дональда Трампа-молодшого зустрітися з російським юристом, якого йому рекомендували в електронному листі як представника російського уряду, готового поділитися з ним компроматом на Клінтон. Влітку 2016 року, коли, судячи з результатів опитувань громадської думки, Трамп серйозно відставав від своєї суперниці, його сім'я була готова прийняти такого роду допомогу не тільки від президента Росії Володимира Путіна, але і від самого диявола. І Трамп не робив з цього особливої таємниці. Більш того, на відміну від свого сина, він висловив готовність прийняти таку допомогу від російських спецслужб після того, як стало відомо про хакерську атаку на національний комітет Демократичної партії. Президент Обама та Клінтон ясно дали зрозуміти, що вони будуть розцінювати це швидше як пролом в системі національної безпеки, ніж як елемент президентської гонки. Трамп не став проводити подібне розходження.

Новини за темою

Майже всі прихильники Трампа, з якими мені довелося поспілкуватися під час мітингів, які проходили в США в минулому році, пояснювали свої переваги очевидною щирістю Трампа. "Він говорить те, що думає", — чув я знову і знову. У цьому випадку він теж без докорів совісті висловив усе, що він думає, тобто зробив те, що викликало захоплення у його прихильників. Багатьом з них Путін подобався більше, ніж Клінтон, тому готовність прийняти допомогу російського президента в боротьбі проти неї не здавалася їм чимось антиамериканським.

Завдяки тим людям Трамп тепер займає піт президента США. І цілком природно, що в єдиному своєму коментарі щодо рішення свого сина опублікувати електронні листи, на думку багатьох людей, це було гігантською помилкою — Трамп похвалив його відкритість і чесність. Це стало ще одним приводом вказати своїй базі на головну сильну рису свого бренду.

На мій погляд, в цьому епізоді з російським юристом є набагато більш інтригуючий аспект, ніж готовність Дональда Трампа-молодшого прийняти допомогу Росії.

Варто зазначити, що юрист Наталія Весельницька не надала такої допомоги — це очевидно не тому, що Трамп-молодший і Весельницька в один голос заявляють про це, а тому, що передвиборний штаб Трампа так і не опублікував компромат на Клінтон. Американський PR-менеджер Роб Голдстоун (Rob Goldstone), який організував їхню зустріч, написав у своєму листі, що Весельницька повідомить Трампу-молодшому якусь компрометуючу інформацію, проте вона цього не зробила.

Новини за темою

Найімовірніше Кремлю було б не дуже важко використовувати російських ділових партнерів Трампа — таких, як сім'я Агаларових, яка прийняла участь в організації зустрічі Трампа-молодшого і Весельницької — щоб передати йому потрібну інформацію. Однак Кремль не скористався цією можливістю.

З моменту початку розслідування втручання Росії в американські вибори минуло вже кілька місяців, однак нам досі не повідомили ніякої інформації, яка підтверджувала б, що Росія справді надала підтримку передвиборній кампанії Трампа — незважаючи на те, що, як ми знаємо, сім'я Трампа з радістю прийняла б таку допомогу, і що республіканець Пітер Сміт (Peter W. Smith) намагався домогтися такої допомоги, можливо, діючи за дорученням керівництва передвиборного штабу Трампа.

Але щоб вступити у змову, потрібні двоє. Сім'я Трампа та їх прихильники були готові вступити в змову. Однак їх потенційний партнер, очевидно, не хотів у цьому брати участь. В кращому разі — хоча це досі не доведено — російський уряд передав частину вкрадених матеріалів сайту WikiLeaks — зауважте, сайту WikiLeaks, а не передвиборному штабу Трампа.

Якщо правда полягає в тому, що Кремль не хотів вступати в змову з табором Трампа — а саме на це все і вказує — ймовірні причини такого рішення є найцікавішою частиною всієї цієї історії. Самим очевидним поясненням, яке приходить на розум, є те, що Путін просто не вірив у перемогу Трампа, тому він не хотів надавати йому підтримку, побоюючись можливої реакції з боку президента Клінтон. Єдине, що Путіну могло подобатися в Трампі, це його здатність провокувати хаос, проте це теж могло обернутися загрозою. Зрештою, Кремлю подобається передбачуваність, і він сам багато в чому передбачуваний.

Новини за темою

Інше можливе пояснення полягає в тому, що путінські експерти по Америці вважали, що допомога Росії Трампу могла в реальності негативно позначитися на його передвиборній кампанії. Там, де Трамп демонструє відверту безпечність, росіяни досить розумні, щоб спрогнозувати можливі політичні наслідки. Сайт WikiLeaks завдав потужний удар по кампанії Клінтон, і для цього Трампу навіть не довелося брати участь у хакерських атаках і вступати з ким-небудь у змову.

Все це залишається лише здогадками. Однак я сподіваюся, що одного разу ми дізнаємося правду. Путін чекав цілий рік, перш ніж оприлюднювати деталі планування операції по анексії Криму в 2014 році. Можливо, рано чи пізно настане день, коли він точно так само вирішить розповісти про президентську кампанію 2016 року, і ми зможемо скласти всі шматочки в єдину картину надій і страхів Кремля, пов'язаних з цією передвиборчою кампанією.

Леонід Бершидський

Переклад ІноЗМІ

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів