banner banner banner

Якщо все вирішують гроші, то і думати ні про що не треба?

У нас в ці дні лише на прикладі постійно зростаючих тарифів ЖКГ і зростаючого числа неплатоспроможних банків стає зрозуміло: якщо держава не займається розвитком економіки та залученням інвестицій, не проводить самостійну ефективну грошово-кредитну політику, а, навпаки, прив'язує її до іноземної валюти, то тоді економіка України йде туди, звідки пливуть гроші

Якщо все вирішують гроші, то і думати ні про що не треба?
Facebook Володимира Гройсманаhttps://www.facebook.com/volodymyrgroysman/?fref=ts

Олександр Гончаров

Засновник «Київського фондового центру»

У нас в ці дні лише на прикладі постійно зростаючих тарифів ЖКГ і зростаючого числа неплатоспроможних банків стає зрозуміло: якщо держава не займається розвитком економіки та залученням інвестицій, не проводить самостійну ефективну грошово-кредитну політику, а, навпаки, прив'язує її до іноземної валюти, то тоді економіка України йде туди, звідки пливуть гроші

Ще жодному політику не вдалося об'єднати Україну, знизити рівень корупції і зробити кризу загальнонаціональним злом, таким зовнішнім ворогом, проти якого воює вся нація.

А ось в період Великої депресії президент США Франклін Рузвельт це все зміг зробити. До речі, головною бідою 1933 р. в Америці були банки. Мільйони американців зневірилися отримати назад свої вклади. І тоді у свій перший президентський ранок Рузвельт закрив усі банки, заборонив всім з країни вивозити золото, срібло, гроші. Біля мікрофона він пояснив: "У нас не виходить з банківською системою. Я оголошую банківські канікули, але даю вам слово, що кожен цент, який ви поклали в банк, отримаєте назад. Потерпіть трохи. Це моє до вас прохання".

Через чотири дні дозволили працювати тільки надійним і здоровим банкам. Їм була обіцяна державна допомога та страхування вкладів. Однак майже 2000 банків тоді в Америці не відкрилися вже ніколи. Але люди повірили і знову понесли гроші на депозити. Одночасно Рузвельт завершив роботу з підготовки Програми порятунку країни. Його "Новий курс" був результатом мозкового штурму кращих умів Америки.

Новини за темою

А ось у нас в ці дні лише на прикладі постійно зростаючих тарифів ЖКГ і зростаючого числа неплатоспроможних банків стає зрозуміло: якщо держава не займається розвитком економіки та залученням інвестицій, не проводить самостійну ефективну грошово-кредитну політику, а, навпаки, прив'язує її до іноземної валюти, то тоді економіка України йде туди, звідки пливуть гроші. І тепер наша економіка стала залежною і монопольно-олігархічною, позбавленою власних джерел фондування та інвестицій. Це стало наслідком ліберальної утопії, нав'язаної олігархами і великими чиновниками.

І що найкраще для них – це жодної відповідальності, оскільки їхня доктрина повністю звільняє владу від відповідальності, мовляв, ринок і гроші все повинні вирішити. Отже, якщо вирішують все ринок і гроші, то і думати, і працювати, і нести відповідальність ні за що не треба. Більш того, за період прем'єрства Яценюка скільки його уряд встигл наробити масштабних помилок (!), та таких, що тепер навряд чи хтось точно підрахує, скільки у нас економік.

Наприклад, що включати в "тіньову" економіку? А що в неформальну господарську діяльність? Далі – є у нас нелегальна, неофіційна. Більше того, а яке процентне співвідношення "тіньової" та кримінальної або злочинної економік? Нарешті, прийшли до такого висновку: масштаб "тіньової" економіки і масштаб корупції – взаємопов'язані. І крапку поставлю питанням: а оптимізація оподаткування або офшоризация відноситься до "тіньової" економіки?

Щодо цього думки експертів розійшлися, оскільки для одних – це вміле використання податкового законодавства, а ухилення від податків – це вже "тіньова" економіка. І тепер в яку з цих економік заходити інвесторам? До речі, у цьому зв'язку не так давно у Верховній Раді Тимошенко якраз говорила про те, що сьогодні немає взагалі ніяких правил гри. Не тільки для інвесторів. І це найстрашніше. Так, ніхто не хоче у нас ніяких конфліктів, тим більше війн.

Проте останнім часом відбуваються найпотужніші рухи, формуються незрозумілі вектори, і, не маючи ніяких правил, просто ніхто в Україні і за кордоном не може спрогнозувати чи передбачити, що буде далі. Зокрема, марш "азовців" у п'ятницю 20 травня під стіни Верховної Ради ще раз переконав нас у тому, що вирішити наші складні соціально-економічні проблеми в рамках тільки економіки зусиллями наших національних еліт вже не можна і неможливо, вони перейшли в розряд політичних. Тепер їх можна вирішити тільки політичними методами.

Новини за темою

В іншому випадку, як вчить нас військова історія, примусити політиків до цього може війна. Нехай невеличка війна, нехай низка військових конфліктів і збройних протистоянь. Дай Бог, щоб пожежа ще більше не розгорілася. Це найстрашніше в поточному моменті. Впевнений, що це викликає особливе занепокоєння і в США, і в ЄС. Тому анітрохи не сумніваюся в тому, що скоро американці міцно затиснуть "яйця" нашим чиновникам.

Багато років співпрацюючи із західними фінансистами та інвесторами, прекрасно розумію логіку їхньої очікуваної жорсткої реакції. Адже якщо вони почнуть так легко пробачати борги, то таким чином вони ніби нададуть карт-бланш або необмежені повноваження на подальше розкрадання їхніх мільярдних кредитів, мовляв, виймайте скільки хочете з наших кишень. Але вони, на відміну від наших пересічних платників податків, не звикли до того, щоб з їхніх кишень так запросто крали. В принципі, вони з Яресько нам показали, що для них реструктуризація – це коли нам один борг перетворюють в інший на більш жорстких умовах і з ще більшим тиском на економіку країни.

Що ж, тепер і їм, і нам треба інтенсивніше шукати комбінацію, яка допоможе знайти вихід щодо формування нових правил в Україні. Шукати шляхи підвищення незалежності Національного банку, а також зниження вартості природного газу для населення та підприємств. Адже за цим - перспективи розвитку економіки України, а не її гальмування. А банківський бізнес настільки хороший, наскільки хороша економіка країни. Тому основним драйвером відновлення української банківської системи вважаю нашу економіку, а ключовим завданням - не боротьбу з доларом, а прагнення зробити гривню основою для виходу ринків на стабільний рівень розвитку.

Саме міцна гривня дозволить нам мати низькі процентні ставки по кредитах, а найголовніше – довгі гроші для реального сектора економіки, тобто кредити на тривалий термін. Правда, чим більше буде працювати Нацбанк щодо рефінансування банків відомих фінансово-промислових груп, як, наприклад, на групу "Приват", тим менше залишиться підстав для повернення заощаджень на депозити в комерційні банки, і тим важче буде знайти для них на внутрішньому ринку стабільну базу фондування з низькими ставками і на тривалі строки. Чому?

Новини за темою

Давайте поміркуємо. Чим масштабніше банківська система буде спиратися на тимчасовий фінансовий ресурс Національного банку, тим більше потенційні вкладники будуть відчувати фактор нестабільності. І зауважу, що на цьому шляху Гонтарева далеко не новачок. Це все вже проходили й в Аргентині, у Зімбабве та в ряді інших країн. І ми чудово знаємо, до яких негативних наслідків це призвело.

Тому мій прогноз такий: до кінця 2016 року ще близько 50 банків вишикуються в чергу на ліквідацію. Чому? У влади немає ресурсу докапіталізувати українські банки. До того ж у НБУ обмежені і можливості наглядати за банками. Виходить, Нацбанк вже не може впоратися з такою великою кількістю банків в системі, не може забезпечити якісний нагляд. Що робити? У пошуках відповіді на це питання, мабуть, влада вибрала шлях простіший і почала концентруватися на системоутворюючих банках.

Відповідно, не будуть розпорошувати свої зусилля по великому колу учасників банківської системи. Думаю, вони зможуть зберегти в дієздатному стані лише ядро цієї системи – це кілька десятків банків. До того ж ми ще не відчуваємо кошмару через обвал економіки України.

Олександр ГОНЧАРОВ, директор Інституту розвитку економіки України

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>