banner banner banner banner

Якщо долар відлетить за рівень у 30 грн, то інфляційний фон може змінитися доволі сильно

Інфляція незабаром усіх нас накриє, тим паче коли Національний банк із сильним гуркотом опустив гривню і реальні доходи українців. Так, гривня різко впала, ціни почали повзти вгору, а зарплати громадян залишилися на тих самих рівнях. Ніде правди діти, найближчим часом нас чекає потужний інфляційний шок. Словом, тепер питання принципового вибору: що потрібно робити, щоб утримати інфляцію?

Якщо долар відлетить за рівень у 30 грн, то інфляційний фон може змінитися доволі сильно
wealthforlife.net

Олександр Гончаров

Засновник «Київського фондового центру»

Інфляція незабаром усіх нас накриє, тим паче коли Національний банк із сильним гуркотом опустив гривню і реальні доходи українців. Так, гривня різко впала, ціни почали повзти вгору, а зарплати громадян залишилися на тих самих рівнях. Ніде правди діти, найближчим часом нас чекає потужний інфляційний шок. Словом, тепер питання принципового вибору: що потрібно робити, щоб утримати інфляцію?

Особисто я бачу дві тактики для ринків, що розвиваються, правда, не знаю, яку вибере Національний банк України? Перша – знижувати облікову ставку НБУ і таким чином намагатися підтримувати внутрішній попит, вважаючи, що іноземний спекулятивний капітал (якщо він пішов на вихід з країни) жодні ставки вже не зупинять.

Друга – підвищувати облікову ставку НБУ, сподіваючись утримати капітал та інфляцію, а також стабілізувати курс гривні. Але зрозуміло одне - успішно ми перестали існувати. Інфляція незабаром усіх нас накриє, до того ж з 18 березня стало відомо, що в Україні немає більше готівкових доларів на продаж на тлі погіршення глобальної економічної кон'юнктури і ризиків, пов'язаних із пандемією коронавірусу.

Новини за темою

А швидке зростання інфляційних очікувань серед населення є цілком логічним на тлі стрімкої девальвації гривні. Ну, а якщо "американець" відлетить за рівень у 30 грн, то інфляційний фон може змінитися доволі сильно.

Так, судячи з усього, нас чекає потужний інфляційний шок, а нині полиці з макаронами швидко порожніють, як і кишені українців. Розкуповувати продукти харчування та побутову техніку наші люди почали ще понад два тижні тому. І це вже призвело до помітного підвищення цін на деякі продукти і товари. На що сподіватися? Якщо при владі все те саме, все ті самі - тупі й нахабні.

У цей же час перша хвиля цунамі потужно накрила український валютний ринок: долар США нестримно летить угору, хоча Нацбанк уже продав 2,1 млрд дол. з 10 березня для стримування девальвації гривні. Тим не менше з позаминулого понеділка офіційний курс долара США, встановлений НБУ, зріс з 24,74 до 28,11 грн.

Однак одними монетарними методами Національний банк України з цією панікою не впорається. Потрібні комплексні рішення Кабміну і держрегуляторів. А кому при владі це пояснювати? Якщо через коронавірус українського споживача топ-чиновники змусили сидіти вдома, отже, здрастуй, рецесіє!

Думаю, зайве пояснювати, як різке скорочення споживання і сфери послуг вдарить по ВВП України. І в Мінекономрозвитку навряд чи хтось додумається що-небудь конкретно порахувати. Словом, не треба мати видатні здібності, щоб зрозуміти - українська економіка гарантовано звалюється в рецесію.

Щоправда, заступник голови Офісу президента Юлія Ковалів 24 березня під час онлайн-дискусії Сovid-19 чесно зізналася, що допускає падіння ВВП України через коронавірус на 5% у цьому 2020 року.

Про це відверто заявив і прем'єр Денис Шмигаль, мовляв, за I квартал 2020 року державний бюджет недоотримає понад 20% запланованих доходів, додавши, що це лише початок, позаяк через фактичне припинення роботи багатьох сфер економіки падіння доходів у II кварталі буде набагато більшим. Так, сидимо вдома, справа в "надійних" руках!

Але поки на світових та українських ринках ллється кров, ми могли б не втрачати, а навпаки, примножувати гроші. Пам'ятайте, хтось втрачає, а хтось знаходить. Адже особливо в ці дуже жорсткі кризові дні занадто небезпечно залишатися з гривневою готівкою.

І ось тепер ми в Україні близькі до переходу до найбільших ринків капіталу. Розвинуті європейські ринки тепер усі в червоній зоні, а інвестори гарячково шукають альтернативні шляхи вкладення довгих грошей, однак ми зараз сильно обмежені вибором фінансових інструментів і ліквідністю.

Нам терміново треба ухвалювати законопроект про ринки капіталу. Ау, "слуги народу", негайно ухвалюйте цей проект закону, а ми на тестових сумах відкатаємо реальну торгівлю. Впевнений, результати перевершать очікування! Але знову те саме банальне запитання, кому при владі це пояснювати? І все ж, якщо нічого конструктивного не робити, то повернення до економічної активності в нас у країні буде занадто довгим.

Ба більше, якщо сильний удар по наших ринках припав з боку внутрішнього попиту, то тепер дуже серйозно страждає зовнішній попит через пандемію коронавірусу. Панове при владі та олігархи, на ринках типова паніка – падає все, навіть найнадійніше!

Судіть самі, наприклад, у США фондовий індекс Доу-Джонса в березні цього року впав до позначки в 20 000, сягнувши мінімуму з лютого 2017 року, а індекс S&P 500 впав до мінімуму з жовтня 1987 року. В цілому за останній час американські фондові індекси впали на 30%, європейські – на 40%.

І щоб утримати ринки від подальшого падіння, Федрезерв США, зокрема, вкинув додаткової ліквідності в обсязі 1,5 трлн дол. тільки за операціями РЕПО – це 10% усієї грошової маси (М2) "американця"!

Чи не тому наша влада почала готувати населення до того, що в Україні от-от буде запроваджено надзвичайний стан. Вчора пройшовся центральним Подолом: Андріївський узвіз фактично порожній (закриті абсолютно всі ресторани і кафе), Житній ринок не працює, щоправда, як палаюча свічка під час чуми, світяться величезні вікна 6-поверхової будівлі коворкінгу Coworking Platforma соровського інвестбанкіра Томаша Фіали (людей немає, але електроенергію цілодобово витрачають на повну потужність). Ну, а надивившись ефірів з Італії, народ уже вимів із супермаркетів гречку і макарони, що залежалися.

Таке тривожне відчуття, що у влади та олігархів буде не дуже хороший кінець в політиці та бізнесі. Ніхто поки не знає, як глибоко можуть впасти прибутки українських підприємств і компаній. Тим паче що масштаб економічних проблем і невизначеностей нині значно більший, ніж було в кризовому 2008 році.

Але що тепер потрібно виробникам? Передусім, їм важливо отримати відстрочку за податками і здійснити реструктуризацію дорогих кредитів або ж отримати пільгові відсотки за новими позиками. Відверто кажучи, ситуація просто катастрофічна.

А по-іншому як її назвати?! Той самий Федрезерв США екстрено знизив ключову ставку до 0-0,25%, а також оголосив про програму QE ще на 700 млрд дол., а у нас лише з 13 березня цього 2020 року НБУ знизив облікову ставку з 11 до 10% річних. Різницю вловлюєте?!

Навіть у період дії загальнонаціонального карантину ми бачимо безпорадність нашої влади. Вона не знає, як реагувати на обвалення світових ринків, на колосальну перегрітість українського ринку ОВДП, на величезні боргові державні та корпоративні зобов'язання.

Банківський сектор уже не може за такого важкого стану економіки України обслуговувати дорогі пасиви, тобто дуже високі ставки за депозитами. Тоді як прибутковість в малому і середньому бізнесі нестримно падає. Плюс до кінця травня цього року нас чекають великі виплати, які наша влада не зможе здійснити без зовнішньої фінансової допомоги. А така термінова підтримка нам необхідна в розмірі не менше 6-7 млрд дол. Словом, знову залишається тільки сподіватися на МВФ, однак перемовини з Фондом якось надто затягнулися.

Що далі, невідомо. Повернення економічної активності в нас у країні, найпевніше, буде тривалим. Якщо потужний удар по наших ринках припав з боку внутрішнього попиту, то тепер дуже серйозно страждає зовнішній попит через пандемію коронавірусу.

Новини за темою

І той самий Нацбанк, зокрема, бере участь у держрегулюванні українських ринків лише за допомогою таргетування інфляції, а, наприклад, американський центробанк (ФРС США), крім цієї функції, виконує ще дві:

- здійснює стимулювання зайнятості американців;

- забезпечує доступність кредитів.

Тому на відміну від НБУ і Мінфіну України Федрезерв США не приносить реальний сектор економіки в жертву окремим макроекономічним показникам, а також підтримує:

- по-перше, реальний рівень доходів населення Америки;

- по-друге, ділову та економічну активність.

А що в підсумку ми маємо в нашій країні? А те, що українська влада досі не розглядає у комплексі й системно не вирішує цю ключову проблему, особливо з утриманням інфляції. Ба більше, у нас абсолютно немає проектного підходу до виконання аналогічних завдань.

А завдання дуже важливі та потребують сильних і правильних рішень. Судіть самі: обвалюється гривня - швидко зростають витрати на обслуговування зовнішнього боргу та на придбання імпортних споживчих товарів і продуктів. Зміцнюється гривня – різко знижуються валютні доходи та резерви України. Дійте, прем'єр-міністре Денисе Шмигалю, час біжить скажено!

Олександр Гончаров

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>