Які технології використовують Сили спецоперацій США, Росії та Китаю

Які технології використовують Сили спецоперацій США, Росії та Китаю
The National Interest

Оригінал на сайті The National Interest

Одна із заповідей Сил спеціальних операцій свідчить: "Люди важливіші за обладнання". Проте під час більшої частини глобальної війни проти терору Сили спеціальних операцій США застосовували найсучасніші технічні засоби на планеті. Оскільки інші нації теж починають вкладати кошти в Сили спеціальних операцій і використовувати їх, виникає питання: а чи не втрачають американці технологічну перевагу в цій галузі?

Можливо, найбільшою технологічною перевагою Сил спеціальних операцій під час глобальної війни проти терору була наявність у них безпілотних літальних систем (Unmanned Aircraft Systems), які використовують для розвідки, спостереження і рекогносцирування (Intelligence, Surveillance, and Reconnaissance). Сполучені Штати задіяли сотні безпілотників MQ-Predator і MQ-Reaper для підтримки Сил спеціальних операцій. Ці "очі в небі" дозволили Сполученим Штатам виявляти і відстежувати цілі майже в будь-який час доби, а робилося це за допомогою тепловізорів і приладів нічного бачення, які розміщено в носовій частині подібних апаратів.

Росія скерувала до Сирії свої безпілотні літальні апарати, однак поки немає впевненості в тому, яку їх кількість використовують для підтримки Сил спеціальних операцій. За наявними даними, російські безпілотні літальні апарати переважно використовуються у Сирії для визначення цілей і коригування цілевказівок для артилерії, хоча зібрану під час подібних польотів розвідувальну інформацію може бути використано також для підтримки Сил спеціальних операцій.

MQ-Predator Відкриті джерела

Що стосується самих безпілотників, то російські сили, судячи з усього, використовують такі апарати, як "Орлан-10" і "Форпост". Що стосується "Форпосту", то він являє собою версію ізраїльського апарату IAI Searcher Mk. II, і його можна вважати зразковим аналогом американського MQ-1 Predator. Цей російський безпілотник має кулясту частину з камерами і таку ж вагу, радіус дії та час роботи. Однак він не здатний нести на своєму борту зброю, що обмежує його можливості у прямій атаці цілей. "Орлан-10" значно легше і важить всього 5 кг. Він також має стабілізований кулястий пристрій з камерами, у тому числі тепловізори, однак його можливості, мабуть, є меншими, ніж у більш важких безпілотників.

Орлан-10 Відкриті джерела

Активне використання безпілотників "Орлан-10" (а також його численні знімки, опубліковані в офіційних виданнях) свідчить, найпевніше, про прагнення Росії використовувати своє власне обладнання, а також про низьку ціну цих легких безпілотників.

Новини за темою

Китай навіть випереджає Росію в цій галузі. Китайці оснащують свою армію, а також експортують безпілотники серії "Вінг Лунг" (Wing Loong), які можна вважати прямими клонами MQ-1 Predator: вони мають однакові опуклі носи, V-подібне хвостове оперення і — що більш важливо — здатні нести на борту ударні озброєння. Літаки цього типу вже пройшли випробування в бойових умовах, а їх виробники дістали численні та вигідні експортні контракти. Китайська доктрина використання Сил спеціальних операцій досить туманна, однак висока ймовірність того, що безпілотники надаватимуть підтримку на полі бою китайським Силам спеціальних операцій.

Wing Loong Відкриті джерела

В інших галузях підтримки Сил спеціальних операцій також використовуються передові технології, проте інформація про них є часто уривковою і прихованою. Поряд з тим помітними стали технології, які використовуються для оснащення сухопутних підрозділів Сил спеціальних операцій. Оскільки Сили спеціальних операцій часто діють незалежно від основних наземних формувань, вони нерідко застосовують спеціальні види озброєнь та інших видів зброї, а не ті, що є в розпорядженні звичайних військ.

Основні інновації в цій галузі для Сполучених Штатів пов'язані з розробленням найсучасніших технологій в галузі опрацювання зображень для піхотних підрозділів — від мініатюрних тепловізорів до вдосконалених приладів нічного бачення. Що стосується приладів нічного бачення, то ось вже майже протягом 20 років використовуються апарати "третього покоління", однак значні поліпшення було зроблено в галузі роздільності, чіткості зображення і поля огляду.

Однією з технологій підвищення ефективності є використання білого фосфору замість зеленого у виробництві приладів нічного бачення. Це дозволяє підвищити деталізацію і знизити рівень розпливчастості зображення в приладах нічного бачення AN/PVS-31, які нині використовуються збройними силами Сполучених Штатів. Серед інших інновацій можна назвати системи AN/PSQ-20 і AN/PSQ-36, які здатні накладати термальні зображення на нічні зображення, і цей процес, що дістав назву "злитого зображення" (fusion vision), дозволяє оператору використовувати кращі якості тепловізорів і приладів нічного бачення. Можна ще назвати прилад GPNVG-18 з чотирма трубками, що дозволяє розширити кут зору в нічних умовах.

Новини за темою

Судячи з усього, такого роду інновації ще не дійшли до російських Сил спеціальних операцій. Навіть у рекламних роликах бійці цього підрозділу, схоже, використовують тільки монокулярні прилади. Хоча російська (і білоруська) промисловість випускає бінокулярні прилади нічного бачення, вони не фігурують на фотографіях з місця проведення конкретних операцій. Російська доктрина традиційно налаштована на використання приладів нічного бачення, встановлених безпосередньо на різних видах зброї, і йдеться в цьому випадку про такі прилади нічного бачення, як приціли НСПУ і 1ПН93.

Ці системи є ефективними, проте вони більше підходять для оборонних позицій, а також для спостереження. Судячи з усього, така тенденція триває й нині, оскільки російські бійці Сил спеціальних операцій використовують тепловізійні приціли, а до складу нового комплексу солдата майбутнього "Ратник", схоже, входить монокулярний пристрій, який може бути використано як приціл з тепловізором, так і прилад нічного бачення. За наявними даними, програма "Ратник" включає в себе використання тепловізорів і приладів нічного бачення, проте інформації щодо цього мало, і, ймовірно, цей напрям не розвивається з такою ж швидкістю, як інші напрями цієї програми.

Інформації про використання технології нічного бачення в Народно-визвольній армії Китаю вкрай мало, проте в одній доповіді йдеться про використання бінокулярних пристроїв, але малоймовірно, що при цьому застосовуються такі передові технології, як білий фосфор. Фотографії, опубліковані в 2014 році в онлайновій версії "Народної газети", свідчать про використання монокулярного пристрою, схожого на AN/PVS-7 (його було прийнято на озброєння у Сполучених Штатах у 1985 році і він має досить обмежене поле огляду). Цікаво відзначити, що китайці, судячи з усього, використовують кронштейн для приладів нічного бачення, який встановлено на шарнірі в районі підборіддя і може бути опущено вниз, на відміну від російських й американських пристроїв, які піднімаються нагору.

Чарлі Дат

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів