Які санкції проти Росії зараз готують США?

Які санкції проти Росії зараз готують США?
The New York Post

Андерс Аслунд

Шведський економіст

Оригінал сайт Atlantic Council

Американський конгрес підготував безліч законопроектів, в яких пропонуються нові санкції проти Росії. Конгрес дуже різко і негативно відреагував на бажання президента Дональда Трампа послабити діючі санкції. 28 липня 2017 року сенат переважною більшістю (98 "за", 2 "проти") проголосував за прийняття закону "Про протидію супротивникам Америки за допомогою санкцій" (CAATSA), який було тихо і спокійно підписано Трампом. Цим законодавчим актом узаконені санкції, вже введені проти Росії, а тому Трамп не міг їх скасувати своїм президентським указом. Закон посилив деякі санкції і запропонував адміністрації різні варіанти їх подальшого посилення. Багато членів конгресу скаржаться, що адміністрація робить недостатньо і вимагають прийняття більш суворого закону про санкції. Прес-конференція Трампа і Путіна, що відбулася 16 липня в Гельсінкі, переконала багатьох законодавців у тому, що необхідний новий закон про санкції проти Росії.

Новини за темою

Конгрес зосередив увагу в основному на чотирьох законопроектах. Всі вони відносяться тільки до Росії. Останній і самий великий законопроект, що отримав робочу назву закон "Про захист безпеки США від агресії Кремля від 2018 року" (DESKAA), запропонували шість сенаторів. Серед них три демократи (Роберт Менендес, Бенджамін Кардін, Джин Шахін) і три республіканці (Ліндсі Грем, Кору Гарднер і Джон Маккейн). Ймовірно, цей закон прийде на зміну закону "Про захист виборів від загроз шляхом встановлення обмежень" (DETER), який був запропонований в січні минулого року сенаторами Крісом Ван Холеном і Марком Рубіо. Сенатори-республіканці Джон Баррассо, Кору Гарднер і Стів Дейнс представили закон "Про співпрацю у сфері енергетичної безпеки", мета якого проста — ввести санкції проти "Північного потоку — 2". Демократ Стіні Хоєр з палати представників запропонував закон "Про захист Америки від російського втручання", який включає 18 різних законопроектів. Вісім з них користуються підтримкою обох партій. Три останніх законопроекти були висунуті після саміту в Гельсінкі.

Новини за темою

В плані нових економічних санкцій ці законопроекти сфокусовані на чотирьох секторах: державні боргові зобов'язання, енергетика, російські державні фінансові інститути та "Північний потік — 2". В даний час закон "Про захист безпеки США від агресії Кремля від 2018 року" здається природною відправною точкою для початку переговорів, тому що його висунули важливі конгресмени, тому що його активно просувають, тому що він дуже своєчасний і містить серйозні формулювання. Повністю текст закону поки не опублікований, але він здається більш обережним, ніж закон "Про захист виборів від загроз шляхом встановлення обмежень". В цьому законопроекті є й безліч інших вимог, що стосуються кіберзагроз та захисту американської виборчої системи.

Найбільше шансів у санкцій, що належать до державного боргу. Закон "Про захист безпеки США від агресії Кремля" має на меті поставити під заборону і накласти санкції на "операції, пов'язані з новим державним борговим зобов'язанням Російської Федерації". Він забороняє американцям купувати російські державні облігації, а його формулювання вказують на те, що торгівля на вторинному ринку буде дозволена. З урахуванням того, що російський державний борг становить лише 13% від ВВП, цей захід не можна назвати драконівським, але він однаково важливий.

Новини за темою

Найбільш неоднозначними є санкції у сфері енергетики. Закон "Про захист безпеки США від агресії Кремля" передбачає санкції "проти угод, що відносяться до енергетичних проектів, що реалізується російськими державними і напівдержавними господарськими організаціями", що викликає тривогу у американських енергетичних компаній. Закон "Про захист виборів від загроз шляхом встановлення обмежень" передбачає заборону на спільні підприємства з російськими державними енергетичними компаніями, через який американські фірми будуть змушені вийти з таких уже діючих проектів без будь-якої компенсації. Через це американські нафтові компанії не зможуть брати участь в Каспійському трубопровідному консорціумі (щодо будівництва трубопроводу з Казахстану), що абсолютно безглуздо. Американські компанії будуть змушені вийти з спільних підприємств в недружніх країнах, якщо їх акції продавалися підданим санкцій російським компаніям. Такі проблеми можна вирішити за рахунок надання привілеїв деяких проектів і згоди на спільні підприємства до певного рівня. Але якщо це стане поширюватися на великі російські компанії з сфери енергетики, таких заходів буде недостатньо.

У законі "Про захист виборів від загроз шляхом встановлення обмежень" пропонується ввести санкції проти ряду державних фінансових інститутів, але в законі "Про захист безпеки США від агресії Кремля" цього немає, і він більшою мірою зосереджений на персональних санкції. Тим не менш, ті державні фінансові інститути, які обслуговують Кремль, а не російський народ, можуть бути піддані новим санкціям, хоча це можна зробити і відповідно до закону "Про протидію супротивникам Америки допомогою санкцій".

Новини за темою

Санкції проти "Північного потоку — 2" і його субпідрядників навряд чи отримають необхідну політичну підтримку. Багато конгресменів відчувають незручність від спроб диктувати умови Європі у сфері енергетичної політики за допомогою санкцій. Цього пункту немає ні в законі "Про захист безпеки США від агресії Кремля від 2018 року", ні в законі "Про захист виборів від загроз шляхом встановлення обмежень". А закон "Про протидію супротивникам Америки за допомогою санкцій" залишає таку можливість на розсуд адміністрації.

У законі "Про захист безпеки США від агресії Кремля" міститься важлива вимога про посилення управління Держдепартаменту з координації санкцій. Є економічна вимога про продовження обмежень на імпорт російського урану. Закон "Про захист безпеки США від агресії Кремля" також вимагає посилення прозорості, включаючи "інформування про стан та активи Володимира Путіна", тому що адміністрація не виконала умову закону "Про протидію супротивникам Америки допомогою санкцій", що передбачає розкриття інформації про статки олігархів, які близькі до Кремля. Він вимагає, щоб страхові компанії повідомляли про факти покупки дорогої нерухомості власниками та власниками контрольних пакетів акцій великих компаній.

По суті справи, ці нові законопроекти про санкції проти Росії є вотумом недовіри Трампу. Однак закон "Про захист безпеки США від агресії Кремля" здається найбільш розумним і помірним в плані посилення антиросійських заходів, і тому він може отримати підтримку в конгресі.

Андерс Аслунд  - старший науковий співробітник Атлантичної ради (Atlantic Council) і ад'юнкт-професор Джорджтаунського університету.

Переклад ІноЗМІ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів