Яке "незаконне збагачення" необхідне Україні

Або чому ухвалений законопроект – це танці на граблях.

Яке "незаконне збагачення" необхідне Україні
Фото з відкритих джерел

Олександр Кошовий

Фахівець у сфері антикризових комунікацій і white-collar crime, адвокат

Або чому ухвалений законопроект – це танці на граблях.

Сталося. Президент підписав закон, що встановлює кримінальну відповідальність за незаконне збагачення. Після сенсаційного і одночасно цілком очікуваного лютневого вердикту Конституційного суду про скасування раніше чинної норми про незаконне збагачення багато слів було сказано саме про неякісний матеріал кримінально-правової норми.

Це, як кажуть, вже історія. Радісна для всіх фігурантів зареєстрованих кримінальних проваджень і сумна для становлення інститутів держави. 

Але секрет успіху корупціонерів, звісно ж, не в цьому. А в тому, щоб невігластво, яке спрямовується юридично підкованими ляльководами, перемагало на всіх фронтах боротьби з корупцією.

Так, сьогодні, коли вже все відомо про правові дефекти і відсутність якості  норми про незаконне збагачення, що втратила чинність, під загальне тріумфування ухвалюється  законопроект, який, судячи з набору використаних кліше, може, не втрачаючи нашого часу, сміливо вступати у провадження Конституційного суду для ухвалення наступного рішення про неконституційність. 

Кілька слів історії. Необхідність ухвалення закону обумовлена зобов'язаннями України відповідати вимогам міжнародних документів, зокрема ст. 20 "Незаконне збагачення" Конвенції ООН проти корупції, підписаної 31.10.2003, і ратифікованої Україною 18.10.2006 р. Далі матчастина.

Новини за темою

У ній проголошується (і дал, як то кажуть, стежте за руками, - питання складне і вимагає релевантної відповіді) наступне:

"За умови дотримання своєї конституції та основоположних принципів своєї правової системи кожна держава-учасниця розглядає можливість вжиття таких законодавчих та інших заходів, які можуть бути необхідними, з тим, щоб визнати кримінальним караним діянням, коли воно вчиняється умисно, незаконне збагачення, тобто значне збільшення активів державної посадової особи, що перевищує її законні доходи і які вона не може раціонально обґрунтувати".

Так от, Конвенція ООН – це модель поведінки, що вимагає імплементації в тіло національного законодавства, з урахуванням відповідної доктрини, і умови дотримання принципу юридичної визначеності та принципу nulla poena sine lege certa ("немає покарання без точного закону" - лат.). У кримінальному праві без цього ніяк, перепрошую.

Ухвалена парламентом з подання президента норма Кримінального кодексу про незаконне збагачення не тільки від початку дуже складна, чого можна було б уникнути, але й збиткова в частині правової визначеності й точності. Судіть самі:

а) норма не є цілісною (а бланкетною) - містить відсилання до іншого Закону України "Про запобігання корупції"; це ускладнює її застосування, оскільки той інший закон живе своїм життям і змінюється за своїми правилами;

б) у частині, що визначає саме заборонене правило поведінки, пропонується розв'язати рівняння з двома невідомими, щоб знайти результат: потрібно зробити підрахунок: придбані активи – законні доходи.

При цьому за який термін придбані активи, не визначено і невідомо, а самі законні доходи – це по суті деякі і всі інші.

По суті законні доходи – це ті, які не визнані незаконними. Тобто всі.

Крім того, незаконно збагачуватися заборонено тільки чиновнику. Але ніяк не членам його родини.

Чудово. Тепер всі "незаконні доходи" (які ніхто ніколи, не порушивши принципів презумпції невинуватості та правової визначеності, не відрізнить від законних) можна для більшої праведності оформляти на членів сім'ї. Так виходить? Виглядає саме так.

Чи є вихід і який він?

Так, вихід є. Він, звичайно, продемонструє всю дурість поспіху під час ухвалення законів, але (що позитивно) одночасно дозволить виправити помилки. Як без них.

Іншими словами, необхідно створити такий закон, в якому б доведеність самого факту збільшення активів вже означала наявність складу злочину.

Так, в колишньому варіанті статті, як, втім, і в усіх нових, запропонованих як президентом, так і іншими антикорупціонерами, пропонується формула, в якій органи досудового слідства мають доводити відсутність законності придбання активів.

Тут варто зупинитися і пояснити: можна довести незаконність. Відсутність же законності – поняття, що виходить за рамки утилітарно юридичних приписів – довести, як би мовити, не є можливим. Все, що не заборонено, є дозволеним, отже, не є незаконним.

За цією формулою, ніхто з корупціонерів ніколи не буде притягнутий до відповідальності.

Замість цього "свята корупціонерів" необхідно передбачити простіші та прозорі правила для кваліфікації незаконного збагачення. Свого часу прем'єр Яценюк пропонував всім громадянам України подати так звану нульову декларацію. Всі зобов'язані були одноразово задекларувати всі свої активи. Номер не пройшов. Бо не пройшов сам Яценюк. І слава Богу. Однак ідея з функцією нульового декларування для чиновників, які надходять або перебувають на держслужбі, - це те, що необхідно для кваліфікації і правильної криміналізації незаконного збагачення. При цьому необхідно закріпити в примітці до статті в Кримінальному кодексі, що "розумне пояснення", про яке говорить Конвенція ООН, - вичерпується межами задекларованих вже на держслужбі доходів з підтверджених джерел. Крапка. Інакше знову метафізика і софістика. У нашій країні (де правозастосування давно наповнене юридичним позитивізмом, зміст та завдання законів давно втратили свою функцію і лише зрідка крокують вліво-вправо деякі особливо наповнені "духом закону" вершителі закону) такий підхід до точності понять необхідний.

Тоді предмет доказування буде очевидний: якщо активи корупціонера та/або членів його сім'ї у будь-який момент після вступу на держслужбу > (наявні у декларації, поданій за вступу на держслужбу + задекларовані доходи на держслужбі з підтверджених джерел) = незаконне збагачення.

Необхідно перейти з філософських категорій до вимірних кримінально-правовими дефініціями понять.

Олександр Кошовий

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>