Яка реальна ситуація з підлітковою злочинністю в Україні?

Яка реальна ситуація з підлітковою злочинністю в Україні?
kyiveuromarathon

Ганна Маляр

кандидат юридичних наук, експерт-кримінолог

Оригінал на сторінці Анни Маляр в Facebook

Протягом вихідних усі телеканали та соцмережі поширювали відео з Одеси, де "подруги" жорстоко б'ють дівчинку.

На таке морально важко дивитися, але якщо не поширити, то до розслідування може не дійти.

Проблема існує, проте подібні відео спотворюють реальну ситуацію і створюють враження, ніби вся молодь така - "що ж це воно коїться".

Міфи та реальність підліткової злочинності в Україні (коротко).

- кримінальна активність підлітків справді у 10 разів вища, ніж у дорослих;

- ріст злочинності неповнолітніх в Україні перевищує показники народжуваності. Це означає, що до вчинення злочинів вдається все більше осіб, які не досягли 18 років;

- вік найвищої кримінальної активності - це 16-17 років.

Новини за темою

Але це міф, що "в СРСР такого не було". Так, з 1972 по 1991 рік в УРСР злочинність неповнолітніх зросла у три рази. І піонерська організація з проблемою дозвілля підлітків не впоралась. І жорстокість тоді була, просто її не фільмували на смартфони і не викладали в інтернет.

Росла злочинність неповнолітніх і в незалежній Україні аж до 2006 року. Потім поступово почала знижуватись, набувши більш-менш стабільних та прогнозованих показників.

Але – і це ще один міф – знижуватись вона почала не за рахунок покращень у країні чи роботи правоохоронних органів, а тому, що на початку 1990-х катастрофічно впала народжуваність. Тобто до 2006 року виросло вже значно менше підлітків, ніж було ще років 10 тому.

Крім того, на формальне зменшення злочинності неповнолітніх вплинули зміни у кримінальному кодексі. Так, збільшилась сума крадіжки, після якої настає кримінальна відповідальність. А неповнолітні найчастіше вчиняють саме крадіжки. Тобто більшість з них після змін у законодавстві стали нести адміністративну, а не кримінальну відповідальність.

Новини за темою

Хто винен у тому, що неповнолітні вчиняють злочини? Усі. Батьки, школа, держава і суспільство. Злочинність неповнолітніх - це дзеркало суспільства і його найближче майбутнє.

Просто порівняйте загальноосвітні та музичні школи. В музичних школах діти не б'ються, бо їхнє дозвілля сплановане батьками, бо їхній світогляд та коло інтересів постійно розширюються.

По-друге, дитина відтворює ті алгоритми поведінки, які найчастіше бачила у своєму житті.

По-третє, система шкільної освіти не дає можливості людині поважати себе та заслужити повагу в колективі, якщо вона погано вчиться. У наших школах досі таврують дітей оцінками, як і батьків на зборах. А це спонукає дітей до інших способів привернення уваги.

У нас школи самі провокують ці "розборки", бо з першого класу їх вчать не "стучати" вчительці. Вчителька не втручається у дитячі суперечки. А мусить бути навпаки. Вчитель повинен бути медіатором. Вчитель – це як для дорослих суд. Краще ж суд, ніж самосуд. А наших дітей постійно вчать самосуду – самі розбирайтеся.

Анна Маляр

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів