Як засновник Bellingcat учить журналістів проводити резонансні розслідування

Як засновник Bellingcat учить журналістів проводити резонансні розслідування
Засновник Bellingcat Еліот Хіггінс kyiveuromarathon

Оригінал на сайті The New Yorker

Будь-хто може провести незалежне розслідування з відкритих джерел інформації. Це допоможе в боротьбі із загальним божевіллям і пропагандою, яку давно веде Еліот Гіггінс.

Якось раннього лондонського вечора дванадцятеро осіб зібралися у конференц-залі, щоб встановити точну широту і довготу місця, де актриса Шерон Стоун позувала на тлі Тадж-Махала. Серед них було двоє репортерів, один адвокат-правозахисник, а також дослідники та аналітики, що спеціалізуються на міжнародних конфліктах, криміналістиці, мережевому екстремізмі та комп'ютерній безпеці. Щоб взяти участь у майстерні Еліота Гіггінса, засновника порталу розслідувань Bellingcat, кожен з них виклав по 2 400 доларів. Фото з Шерон Стоун Гіггінс вибрав, тому що зйомка велася з тераси, звідки відкривається незвичайний кут. Крім того, використовувався об'єктив, що наближає, від чого Тадж-Махал здавався ближчим, ніж є. Учасники семінару корпіли над ноутбуками, вивчаючи дерева і стежки з фотографії і порівнюючи їх зі знімками з Google Earth.

Новини за темою

Точне місце розташування Стоун (біля північно-західного кута Великої брами) — лише привід попрактикуватися. Насправді учасники застосовували ті ж методи, які використовували журналісти Bellingcat у відомих публікаціях на тему збитого малайзійського лайнера на сході України або застосування сирійським режимом хімічної зброї. Коли Гіггінс дав перше інтерв'ю The New Yorker в 2013 році, він був ще блогером-одинаком і працював під псевдонімом Brown Moses. Тоді його проект прискіпливого вивчення загальнодоступної інформації (супутникові знімки, записи в соцмережах, ролики з Youtube і мережеві бази даних) був у зародку. Сьогодні це вже укорінена практика. В минулому році Міжнародний кримінальний суд уперше видав ордер на арешт на основі відео з соціальних мереж, а Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) у своєму недавньому звіті про хімічні атаки в Сирії посилається на супутникові фотографії, анотовані у стилі Bellingcat. Цієї весни незалежні розслідування вийшли на новий рівень: агентство криміналістики Forensic Architecture, що в минулому співпрацювало з Bellingcat, удостоїлося виставки в Лондонському інституті сучасного мистецтва (і потрапило в список номінантів на премію Тернера).

Новини за темою

Гіггінс з дружиною живуть у Лестері та виховують двох дітей. До нього все частіше звертаються по експертний висновок журналісти, неурядові організації, корпорації, університети й урядові служби. Один з учасників  лондонського семінару — Крістоф Ройтер, кореспондент журналу Spiegel в Бейруті — пропрацював репортером тридцять років. Коли я запитав його про Гіггінса, він лише чемно вклонився на знак поваги. Свій сайт Bellingcat Гіггінс запустив завдяки кампанії зі збору коштів на Kickstarter. Але то було в 2014 році, а зараз половину доходів йому приносять платні семінари — їх він організовує з минулої весни. До кінця року відбудуться його перші лекції в США — у Вашингтоні, округ Колумбія, Нью-Йорку і Сан-Франциско. Крім того, Гіггінс також почав співпрацювати з Центром прав людини при Каліфорнійському університеті в Берклі та планує найняти нових фахівців, щоб розширити карту своїх розслідувань до Латинської Америки.

Гіггінсом рухають ліві переконання і ворожість до будь-якого авторитаризму. Один з учасників семінару, аналітик по Близькому Сходу на ім'я Роберт, навіть побажав, щоб його прізвище в статті не згадувалося, тому що деякі з регіональних гравців вороже сприймають будь-які зв'язки з Bellingcat. Однак незалежні розслідування стають ходовим інструментом. Кожному до снаги шерстити відкриті джерела, щоб зупинити загальне божевілля і пропаганду — в цьому й полягає задум Гіггінса.

Новини за темою

На перший погляд навіть аматорські розслідування теорій на кшталт "Пиццагейта" (теорія змови, згідно з якою впливові прихильники Гілларі Клінтон пов'язані з таємною організацією педофілів, — прим. перекл.) або QAnon (теорія змови, згідно з якою проти президента Трампа існує змова криптоеліт, — прим. перекл.) мало відрізняються від звітів Bellingcat — вони також рясніють скріншотами з Google Maps або Facebook, поцяткованими стрілками або коментарями. Конспірологією перейнялися навіть записні ліберали: вони почали вшановувати будь-якого нишпорку-любителя, якому вдалося рознюхати у форматі pdf чергові брудні подробиці про Джареда Кушнера (зять Дональда Трампа, менеджер його передвиборчої кампанії і довірена особа).

Навіть російський уряд, що раніше висміював незалежні розслідування, тепер публікує супутникові знімки бомбардувань у Сирії, закликаючи громадськість переконатися самотужки. Російський державний телеканал RT запустив власний блог перевірки цифрової інформації, очевидно, за образом і подобою Bellingcat. Розширюючи свою журналістську та педагогічну діяльність і перетворивши Bellingcat на гібрид журналу з академією, Гіггінс, за власним визнанням, прагне "легалізувати виконану роботу" і "надати їй офіційного статусу". Поряд з цим методи, які він ввів у журналістський побут, все частіше лягають в основу зловживань і навмисних спотворень.

Новини за темою

Я запитав у Гіггінса, чи бувають які-небудь обмеження на участь в семінарі. "Ми починаємо з того, що привселюдно оголошуємо, що людям із спецслужб тут ходу немає, — відповів він. — Хоча заяви від них сиплються одна за одною. Але навчати їх ми не маємо наміру. Всім буде ніяково сидіти пліч-о-пліч з працівниками МІ5". Я запитав, як він учинить, якщо до нього прийде народний журналіст із наміром довести, що багато хто з дітей, котрі просять притулку в США, насправді дорослі, та до того ж затяті злочинці. Він відповість, що проганяти його не збирається. "Якщо вони захочуть скористатися для свого репортажу нашими методами і зроблять все по-чесному, то й висновки у них будуть чесними. Вони зрозуміють, що довести свої вигадки не зможуть. І, можливо, усвідомлять їх неправдивість", — відповів Гіггінс. Взагалі він зазначив, що поважає чесний розшук у будь-якому вигляді. На семінарі він продемонстрував ролик про те, як у користувачів сайту 4chan пішло всього 37 годин на те, щоб знайти і вкрасти прапор з написом "Йому нас не роз'єднати", який Шая Лабаф встановив у невідомому місці у рамках свого арт-проекту. "4chan — це гидота, але іноді вони роблять неймовірні розслідування просто, щоб подратувати народ", — відгукнувся Гіггінс.

Після Шерон Стоун були інші вправи з геолокації. Після цього учасникам дали колективне завдання зібрати колаж з кількох десятків фотографій лікарні M2 в сирійському Алеппо, який розбомбили проурядові сили. Завдання було таким — відновити тривимірну модель будівлі по дрібних деталях: наприклад, визначити, чи різні на фото фрагменти огорожі або той самий, лише знятий з різних ракурсів. "Мені дісталися одні руїни, дуже зручно", — говорить Діана Кук, аспірант Центру вивчення безпеки при Лондонському королівському коледжі.

Новини за темою

Гіггінс зазначив, що хоча найкривавіші фотографії він брати не став, це розслідування перетворилося на мозаїку військового злочину. До цього він зупинив ролик на кадрі зі звуженою зіницею сирійської дитини, отруєної газом, і від її погляду стало ніяково. "Для мене це особливо важливо", — відреагував Гіггінс, коли я запитав, як він сам ставиться до таких жахіть. За його словами, найбільше нарікань у публіки викликало розслідування масової страти, яку солдати Лівійської народної армії влаштували в 2017 році. На супутниковому зображенні, зробленому того ж дня, буріють п'ятнадцять темних плям. "Так, це жахливо, але це наочний приклад. Якщо шукаєш плями крові, то нема куди подітися", — пояснює Гіггінс.

Настає час обіду на вуличній терасі. Близькосхідний аналітик Роберт скаржиться, що у нього вже включився "тунельний зір": після кількох годин занять увага автоматично фокусується на деталях — тріщинах в асфальті чи бруді на стінах.

Четвертий і п'ятий день семінару учасники проводять, відточуючи отримані навички у власних розслідуваннях. На початку року слідчого Bellingcat Крістіана Триберта пограбували, поки він читав у британській столиці лекції, і він сказав учасникам семінару провести розслідування лондонських банд на мопедах. "Адреналін у мене аж підскочив, було страшенно цікаво, — згадує він. — Ми нишпорили по профілях в Instagram, вишукуючи, хто з ким дружить і де вони орудують". Свої лекції Триберт читає і в країнах, де журналістам загрожує кривава розправа. Наприклад, в Іраку він навчав журналістів радіостанції "Аль-Гад", чиї передачі звучали в Мосулі, окупованому ІДІЛ. "Деяких їхніх друзів і колег відправили на той світ терористи. Був навіть відеозапис, як їх саджають в клітку і топлять у басейні. Вони сказали: "Ми хочемо докопатися до істини будь-якою ціною. Якщо Мосул колись відіб'ють, ми обов'язково приїдемо вшанувати їхню пам'ять, але ми хочемо знати, де загинули наші друзі". Тоді ми почали шерстити басейни Мосула, і всього за годину вони встановили, де саме це сталося", — згадує він.

Новини за темою

На лондонському семінарі учасники поділилися на три команди. Одна зайнялася американським бомбардуванням Дамаска, інша розслідувала зв'язок між перебоями з водою в Іраку і рівнем водосховища Ілису в Туреччині, а третя збирала досьє на учасників недавньої демонстрації на підтримку ультраправого активіста Томмі Робінсона в Лондоні. Зал перетворився на відділ останніх новин. До вечора "сирійська" команда поділила обов'язки: Гіггінс і Ройтер кинулися на пошуки однієї-єдиної опори ЛЕП із зернистого нічного запису — за їхніми словами, за нею можна встановити точне місце розташування бомбардування. Марван аль-Хурі, аспірант-криміналіст Лестерського університету намагався розшукати Полярну зірку в надії знайти ракурс камери. А Бейні Є, адвокат із правозахисної організації "Відкрите суспільство", прочісував новинні репортажі на цю тему. "Визначити географічне положення цього відео до цього нікому не вдавалося, так що це — справа честі", — заявив Гіггінс.

В останній день навіть довелося замовляти піцу — перериватися на обід не було часу. Наближався крайній термін, і першим піднявся Роберт з "команди Ілису". "Нічого карколомного ми не знайшли, — зізнався він, — однак встановили, що заяви іракського міністерства води більш-менш правдоподібні. Нудно, так, але, як на мене, це теж результат".

Потім настала черга "команди Робінсона". Вони встановили, що людина під псевдонімом "Денні Томмо", один з організаторів протесту, вже відомий поліції під своїм справжнім ім'ям. Під сміх присутніх вони продемонстрували замітку з портсмутської газети під заголовком "Озброєні грабіжники потрапили до в'язниці за безглузде пограбування".

За п'ять хвилин до крайнього терміну "команда Дамаска" пожвавилася: Гіггінс згадав, що одна російська служба новин під час сирійської кампанії розмістила на танках екшн-камери. В одному із відео з Youtube танк трясе віддачею, і в кадр потрапляє опора ЛЕП. Вона — велика підмога, каже Гіггінс, але її недостатньо. Втім, це зовсім не означає, що розгадати загадку в принципі неможливо: на точне позиціонування деяких знімків Bellingcat витратили до двох років. "Було важко, і це здорово, — зізнався мені потім Гіггінс. — Треба змінювати ставлення людей до фото і відео, тільки тоді вони зрозуміють, як по-справжньому влаштовано світ".

Нед Боман

Переклад ИноСМИ

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>