Який вигляд матиме українська економіка після виборчих кампаній 2019 року

На Всесвітньому економічному форумі в Давосі 24 січня під час "Українського сніданку" Петро Порошенко зазначив: "У нас дуже велика небезпека популізму. Є ті, хто не розуміє, що це означає, і заявляють, що в нас буде фіксована ціна, нижча ринкової, на певні продукти для людей... Це Ніколас Мадуро робив в Каракасі у Венесуелі". І хоча прізвища політичного лідера в цьому контексті не було ним названо, проте всім і так ясно, чию передвиборчу економічну програму мав на увазі президент. Правду кажучи, перманентно наступати на одні й ті самі граблі давно стало нашою українською традицією, тому вже на початку цієї весни битва олігархів різко посилиться, ну а людям стане ще важче.

Який вигляд матиме українська економіка після виборчих кампаній 2019 року
З відкритих джерел

Олександр Гончаров

Засновник «Київського фондового центру»

На Всесвітньому економічному форумі в Давосі 24 січня під час "Українського сніданку" Петро Порошенко зазначив: "У нас дуже велика небезпека популізму. Є ті, хто не розуміє, що це означає, і заявляють, що в нас буде фіксована ціна, нижча ринкової, на певні продукти для людей... Це Ніколас Мадуро робив в Каракасі у Венесуелі". І хоча прізвища політичного лідера в цьому контексті не було ним названо, проте всім і так ясно, чию передвиборчу економічну програму мав на увазі президент. Правду кажучи, перманентно наступати на одні й ті самі граблі давно стало нашою українською традицією, тому вже на початку цієї весни битва олігархів різко посилиться, ну а людям стане ще важче.

До речі, звернули увагу, на форумі в Давосі було відзначено, що глобальне боргове навантаження вже становить близько 225% ВВП (!), і тепер перебуває на більш високих рівнях, ніж до світової фінансово-економічної кризи 2008 року. Так, час нашій владі зрозуміти, що не можна лікувати таку велику кризу, як у нас в економіці, тільки новими кредитами Міжнародного валютного фонду. Тому технічний дефолт і персональний бюджет пересічних українців – теми, які дедалі більше хвилюватимуть всіх нас у 2019 році. Головне – не сумувати. Згадайте, в 1947 році Велика Британія оголосила дефолт, а в 1971 році вчетверте – США. А сьогодні чи не головна біда України – це борги. Борги всім, а насамперед - МВФ.

Правдою є й те, що некомпетентних і наївних людей у нас ще багато, вони щиро сподіваються на економічне диво і безкорисливу допомогу міжнародних фінансових організацій. Хоча давно їм час усвідомити, що, на жаль, за цих топ-чиновників бідні стають біднішими, а в багатих головна проблема - що робити з тими виробничими активами, які вони мають у своїй власності. Цілком очевидно, що в нинішній ситуації ці активи їм не потрібні, та й покупців на них немає. Коли зможуть розплатитися за боргами  – теж незрозуміло, а коштів на обслуговування кредитів потрібно дедалі більше. Безнадія і для багатих. Що ж, розслабтеся і приймайте це як даність: вибори-2019 закономірно породять нові проблеми і суперечності. І ми маємо, за влучним висловом А. Ейнштейна, робити абсурдні спроби, щоб досягти неможливого.

Думка генія нас попереджає не намагатися вписатися в контекст нинішньої економічної системи, а рішуче відкинути створене раніше. Щоправда, хто це робитиме? Компетенції та політичної волі вистачить? Адже, як мовиться, з порожнього капелюха навіть за наказом півень не вилетить. А поки наша країна ходить із зав'язаними очима, це називається свідомим розвалом економіки, позаяк світовий досвід показує, що не можна довіряти вихід з економічної кризи тим політичним лідерам, які в нього завели. Судіть самі. Зростальне негативне сальдо, як пилосос висмоктує з економіки України валютні кошти і продавлює курс гривні, а щоб утримати ситуацію, потрібні нові кредити МВФ і позикові гроші від розміщення ОВДП. Загострюється і шириться проблема безробіття, відповідно швидко зростає трудова міграція. І, звісно, реальні наслідки цієї кризи ми ще повною мірою відчуємо в недалекому майбутньому.

Новини за темою

У зв'язку з цим запам'ятав слова одного мого колеги, нещодавно ним вимовлені: "Таке 1 квітня 2019 року нам дуже потрібно!". І не треба обманювати себе, очікуючи, що наш нинішній держапарат буде знищувати сам себе й основу свого власного добробуту. Економічні реформи Кабміну В. Гройсмана це насправді яскраві й популістські реформи з іноземним акцентом, реальний результат яких поки не є очевидним, але вже дуже непривабливим серед українців. Ну, а що насправді відбувається в "Нафтогазі" і в ряді міністерств? І що Кабмін В. Гройсмана залишить нам у 2019 році після своєї відставки? Судячи з усього, залишить нам тільки два виходи з цієї фінансово-економічної кризи: поганий і дуже поганий.

Під часі реалізації першого на нас до кінця 2019 року чекає ще більший спад у промисловості, безробіття, зубожіння населення і постійне зростання державного боргу (загальний держборг України за минулий 2018 рік виріс на 2,02 млрд дол.). За умови другого Україна ледь переживе дефолт і надовго потрапить до  списків країн-банкрутів. Звісно, Володимир Гройсман до відставки, як і раніше, буде випромінювати оптимізм і сіяти популізм на засіданнях Кабміну, буде ще кілька місяців намагатися щось зробити, але, як завжди, нічого так і не зробить. Словом, той самий, що і в попередні роки результат роботи уряду: перемога оптимізму і популізму над здоровим глуздом.

Відверто кажучи, мені видається більш реалістичним і економічно грамотним все ж оголосити дефолт до кінця 2019 року. До того ж наш державний борг сьогодні дуже нестійкий, а капітал досить динамічно переміщається з України. Будь-який фінансист скаже, що коли ліміт на одного позичальника досягає верхньої планки, він змушений або скорочувати свою заборгованість (якщо працює з прибутком, чого нині не скажеш про Україну, адже величезний дефіцит бюджету-2019 є того підтвердженням), або оголошує дефолт. Ми маємо бути готовими до гіршого варіанту. Нарешті, важливо згадати у зв'язку з цим пророчі слова президента США Річарда Ніксона, вимовлені ним того пам'ятного переддефолтного серпня 1971 року: "А тепер скажіть, хто виграє від цих криз? Не робочий, не інвестор, не справжній виробник багатств. Виграють міжнародні валютні спекулянти".

Це твердження американського президента Р. Ніксона особливо є актуальним нині, позаяк останні події на світових фінансових ринках вказують на високу ймовірність девальвації долара США і тим паче – гривні. Якщо ж економічне зростання в Україні не досягне 3-4% за підсумками 2019 року і якщо наші власті не зможуть повернути іноземних інвесторів на українські ринки капіталу, не відновлять довіру до гривні, до нашого платіжного балансу, то тоді гривню буде сильно послаблено, "американець" коштуватиме 30 грн. Відповідно, наша економіка зазнає серйозного фінансового удару, і навіть у короткостроковому періоді деяке поліпшення торговельного балансу не компенсує обсягів відпливу капіталу з України.

Щоправда, нині влада Петра Порошенка зміцнилася, в цій ситуації він особисто залишається у виграші. Реальність така: або ти, або тебе. Так, жорстко, але саме так високо піднято ставки. І незважаючи на купу проколів і помилок, які понаробляли Кабмін і законодавці, все ж можна з компетентною командою технократів вивести економіку України з провалу. А яких, наприклад, двох найбільших помилок вони припустилися? Не замислюючись відповім. По-перше, це встановлення надзвичайно високої облікової ставки НБУ на рівні 18%. Судіть самі. З моменту її різкого підвищення і дотепер ця рекордна ставка ніякого впливу на зниження рівня інфляції і зниження волатильності гривні не мала.

Зате фактично придушила кредитування реального сектору української економіки. Ось чому це було для ринків небажаним і навіть дуже небезпечним рішенням. Ба більше! На мій погляд, це ще й зовсім непрофесійне рішення. По-друге, внесення змін до Податкового кодексу з метою збільшення податкового тиску, а не для розширення оподатковуваної бази. Це було також шкідливим рішенням для вітчизняного бізнесу та залучення прямих іноземних інвестицій. У нас неефективна податкова система, однак ми продовжуємо обговорювати рівень ставок різних податків, не обговорюючи реальної системи. Звідси ми отримали істотне зниження доходів до державного бюджету, а багато інвестиційних програм нині взагалі зупинено.

Звісно, всі наші політичні лідери при владі про таке критичне становище в українській економіці знають, тільки нашим людям нічого правдивого не говорять. Тоді виникає закономірне питання: якщо знають, то чому нічого не роблять? Коли економіка країни почне працювати на нашого пересічного українця? Ось чому чинник грошей в Україні буде найбільш рейтинговим до кінця 2019 року. Ну, і, звісно, буде багато популізму.   

Олександр Гончаров

Редакція може не погоджуватися з думкою автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на blog@112.ua.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>